Propozycje dotyczące art. 15a już za dwa tygodnie?

7 lipca 2020, 10:03
MSWiA_1
Fot. MSWiA

Nie jest tajemnicą, że funkcjonariusze od dawna czekają za załatwienie sprawy art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. I choć podpisane w 2018 roku porozumienie, kończące mundurowy protest, gwarantowało, że stanie się to do końca ubiegłego roku, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie przedstawiło projektu konkretnych rozwiązań. Legislacyjne propozycje nie pojawiły się też w obszernym – procedowanym obecnie w Sejmie – projekcie superustawy. Jak informuje NSZZ Policjantów, sytuacja ta może ulec zmianie, bowiem – zgodnie z zapowiedziami wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika - resort spraw wewnętrznych ma przedstawić założenia do projektu w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

"Artykuł 15a to niewątpliwie temat numer jeden na związkowej liście spraw wciąż niezałatwionych. W najbliższym czasie ma się to jednak zmienić. W ostatniej rozmowie z ministrem Maciejem Wąsikiem, Rafał Jankowski otrzymał bowiem zapewnienie, że w ciągu dwóch tygodni MSWiA przedstawi założenia do projektu ustawy regulujące tę kwestię" – poinformowało Biuro Prasowe Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Jak podkreślają związkowcy  "policjantom przyjętym do służby po 1 stycznia 1999 r., posiadającym <<lata z cywila>> nie trzeba przypominać, że art. 15a jest tym problemem, który NSZZ Policjantów chciałby mieć już za sobą". Zdaniem NSZZP rozwiązanie jest proste, "z ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym znika art. 15a i znika automatycznie największa niesprawiedliwość". I choć teoretycznie takie rozwiązanie załatwiłoby sprawę, to wydaje się, że dla MSWiA taki krok może nie być taki oczywisty. Po pierwsze, chodzi o pieniądze, a tych w budżecie – także z uwagi na epidemię koronawirusa – nie ma w nadmiarze. Po drugie, jak argumentują sami związkowcy, "sprawa się komplikuje na tle sytuacji kadrowej". Resort – jak wynika z relacji NSZZP – obawia się "że po doliczeniu <<wysługi>> z cywila służbę opuścić może więcej doświadczonych funkcjonariuszy". Stąd, jak twierdzą związkowcy, ministerialny pomysł na dodatek przedemerytalny.

Czy to już? 

Jeszcze w maju, na spotkaniu ze związkowcami Maciej Wąsik miał deklarować, że kolejny krok rządu w sprawie art. 15a uda się wykonać jeszcze w tym roku", jednak na załatwienie sprawy mundurowi "będą musieli poczekać do chwili pojawienia się symptomów ożywienia gospodarczego po epidemii". Problemem, z jakim będzie musiało zmierzyć się MSWiA, jest kształt nowych regulacji. Jak informował NSZZP jeszcze w maju br., jednym z wariantów, jaki bierze się pod uwagę przy wyliczaniu skutków likwidacji art. 15a jest to, że z rozwiązania tego skorzystają funkcjonariusze przyjęci do służby w latach 2000 – 2003, którzy osiągną minimum 25 lat służby. Ich emerytura mundurowa miałaby wzrosnąć o lata pracy w cywilu na zasadach określonych w art. 15 ust. 1. Nie wiadomo jednak czy MSWiA zdecyduje się ostatecznie na taki wariant.

Emerytura dla funkcjonariusza, który pozostawał w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta o:
1) 2,6% podstawy wymiaru – za każdy dalszy rok tej służby;
2) 2,6% podstawy wymiaru – za każdy rok okresów składkowych poprzedzających służbę, nie więcej jednak niż za trzy lata tych okresów;
3) 1,3% podstawy wymiaru – za każdy rok okresów składkowych ponad trzyletni okres składkowy, o którym mowa w pkt 2;
4) 0,7% podstawy wymiaru – za każdy rok okresów nieskładkowych poprzedzających służbę.

art. 15 ust. 1. ustawy o o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin 

Kwestia art. 15a jest bez wątpienia jedną z tych, które zarówno resort jak i związkowcy chcieliby jak najszybciej doprowadzić do finału. Obie strony zdają sobie sprawę z tego, że środowisko czeka na konkretne decyzje już dość długo, a poziom niezadowolenia narasta wraz z oczekiwaniem. Jeśli MSWiA przedstawi pomysł na to, jak można tę sprawę rozwiązać, będzie to pierwszy krok w stronę uspokojenia sytuacji. Problem jednak w tym, że diabeł z reguły tkwi w szczegółach, a każda z zainteresowanych stron będzie próbowała "ugrać" jak najwięcej. Funkcjonariusze dążyć będą do stworzenia jak najlepszych przepisów dla siebie, a MSWiA każdą złotówkę, która będzie miała być potencjalnie wydana, obejrzy – w obecnej sytuacji – nie dwa, a trzy albo nawet cztery razy. Jasne jest też to, że tylko wtedy, gdy obie strony ostatecznie dojdą do porozumienia, będzie można mówić o sukcesie. Jeśli MSWiA zdecyduje się na wprowadzenie pewnych rozwiązań wbrew środowisku, "na siłę", skutek może być odwrotny od zamierzonego. Wydaje się jednak, że jeżeli na horyzoncie pojawi się budżetowe zielone światło, istnieje szansa na szczęśliwy – dla obu stron – finał. Pytanie tylko kiedy... I to właśnie czas wprowadzenia zmian może być kluczowym elementem dyskusji, która toczyć się będzie już niebawem.

KomentarzeLiczba komentarzy: 100
Tomek
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:21

Witam mam pytanie może ktoś mi odpowie jestem żołnierzem zawodowym od czerwca 1999r ale służbę zasadnicza pełniłem od listopada 1997do stycznia 1999 jak zostałem powołany do zawodowej służby wojskowej od czerwca 1999roku po zliczeniu mi przerwy wpisali że mam wysługę mam na kwicie że pełnię służbę od marca 1998 roku to zaliczą mi??? sie bo mam 3lata z cywilna

Do Tomka
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 12:44

Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych mówi, że w nazwie ,,zawodowy" po roku styczeń 1999r nie zalicza się lat z cywila. Też jestem w takiej sytuacji.

wtorek, 11 sierpnia 2020, 22:44

Ok dzięki mam nadzieję że coś wkacu zrobią i będzie dobrze pozdrawiam

Bolo
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:48

Przykre jest to że wszystko jest ważne, tylko nie problem 15a, tyle obietnic, ważnych, mocnych słów i w zamiast 15 bez "a" wprowadzono +25/+28, czujemy się ogołoceni z wielu lat uczciwie wypracowanych lat cywilnych, sytuacja jest kuriozalna, przez cały czas obiecuje nam się gruszki na wierzbie...

Pincol
wtorek, 4 sierpnia 2020, 21:14

Myślę że po tak długim czasie ten problem już nie istnieje w głowach funkcjonariuszy... Jestem tego przykładem... Lepiej w przyszłości brać 2 emerytury bo i za lata z cywila... Teraz wielu na tym straci bo przecież nie można mieć więcej aniżeli 75 procent a pozostałe lata z cywila przepadną... Art.15a jest ze wszech miar sprawiedliwy.... Ile masz służby i ile pracy taka masz emeryturę... Pozdrawiam...Świeży emeryt który służył od 2001 roku

Kasia
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:25

jakie 2 emerytury- albo wybierasz ZER albo ZUS. Nie znam żadnego emeryta MSW po 65 roku życia który miałby dwie emerytury.

kulson
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:48

Zgadzam się całkowicie.Powinien funkcjonować system rozdzielonych emerytur.Wysłużyłem 15 lat to mam emkę mundurową, pracuję dalej w cywilu,odprowadzam składki powinna być wyliczona emka cywilna wypłacana dodatkowo albo zwiększająca mundurową o taką kwotę. W innym przypadku jest się poszkodowanym o odprowadzane składki. Można też zrezygnować z emki cywilnej, ale wypadałoby wtedy nie pobierać składek zus od dochodów z pracy cywilnej. Jednak złodziejskie nasze ustawodawstwo na to nie pozwoli, byłoby to za uczciwe. 30 służby i pracuję bo mam zdrowie i lubię swoją pracę.

Elo
wtorek, 11 sierpnia 2020, 16:02

Jak masz 30l to daj młodym szansę... Nie ogarniam jak można mieć 30l i dalej siedzieć na stanowisku i blokować etat młodym chłopakom... Teraz wprowadza dodatki niesprawiedliwe i będziesz siedział kolejne lata...Po co? Nie szkoda ci życia? A efektywność jaka będzie twoja? Bez zmian, dodatek nic nie zmieni w twoim podejściu do służby i twoich o obowiązków. Zwalniajcie etaty i dawajcie pracę młodym... Ale ... Kazdy ma swoją wizję świata..

Powołany w 1999
środa, 5 sierpnia 2020, 20:27

Wszystko ok, tylko trzeba tej drugiej emerytury doczekać. Ja wolałbym, aby te 8 lat pracy co mam z cywila diliczono mi teraz bo w przyszłym roku mógłbym już położyć kwita i wyjść na pełną.

Judym
środa, 5 sierpnia 2020, 14:10

A policzyłeś ile tej emerytury z zus-u dostaniesz ? Aby uzyskać minimalną emeryturę musisz mieć 25 lat okresów składkowych to po pierwsze. Jeżeli rozpocząłeś pracę krótko przed 1999 rokiem twój kapitał początkowy jest mizerny wiec pozostanie Ci tylko uzbierana kwota składek. I jak myślisz, ile to będzie?

Elo
niedziela, 9 sierpnia 2020, 17:24

A co to ma do rzeczy ile to będzie? Rozumiesz istotę 15a czy strarasz się bawić w filozofa i matematyka? Każdy rok cywila to pieniądze, i nie ważne czy ktoś ma 1 rok, 8 czy 12!!! Powinno być to doliczone i w odpowiedni sposób przeliczone i dodane do emerytury!

szok
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 18:46

Mamy już 3 sierpnia i co?? Chyba ze pan poseł nie wie ile to.jest dwa tygodnie???

Marcin
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:55

Dzisiaj już sa dwa tygodnie po dwóch tygodniach.... Ciekawe jak w przyszłości decydenci zareagują jak my zaprotestujemy tylko na "dwa tygodnie".

dzielnicowy
czwartek, 30 lipca 2020, 22:09

Robią nas w balona z 15A trzeba zrobić powtórkę z 2018 r. Jak związki teraz nie załatwią tej sprawy, to zaraz będą mieli wymówkę że druga fala korona wirusa

Tweets InfoSecurity24