Reklama

Służby Mundurowe

Co „czytało się” w 2024 roku?

Autor. K. Głowacka/Defence24

Rok 2024 nieuchronnie zbliża się do końca. To więc dobry moment na podsumowania. Przez ostanie 12 miesięcy oddaliśmy w Państwa ręce blisko 1000 artykułów, które wyświetlono ponad 12,5 mln razy. Jakie tematy cieszyły się największym zainteresowaniem? Zapraszamy na TOP 5 2024 roku!

1. Budżet uchwalony. Podwyżki z wyrównaniem, ale bez „mechanizmu kompensującego”

Sejm, większością głosów rządzącej koalicji, na początku stycznia uchwalił budżet na 2024 rok. Wraz z nim, mundurowi mogli liczyć na 20-proc. podwyżki. Tegoroczna waloryzacja uposażeń różniła się jednak od tego, jak wyglądała ona w roku poprzednim. Mundurowi wyższe uposażenie otrzymali z wyrównaniem od stycznia, ale nie został zastosowany „mechanizm kompensujący”, jaki funkcjonował rok temu.


2. Policyjne uposażenia do zmiany. Jest projekt rozporządzenia

Tematu podwyżek ciąg dalszy. Sama ustawa budżetowa to jedno, ale by mogły one stać się faktem, konieczne było przygotowanie odpowiednich rozporządzeń. Po tym, jak sposób rozdysponowania środków ustalono w PSP, przyszedł czas na Policję. Szczegóły zapisano w projekcie rozporządzenia płacowego, udostępnionym przez NSZZ Policjantów.


3. Brakuje miejsc w policyjnych szkołach

Kierownictwo Policji ma twardy orzech do zgryzienia. Nie dość, że liczba wakatów w formacji jest rekordowo duża, to dochodzi jeszcze problem z systemem szkoleń zawodowych. A dokładniej z liczbą miejsc na tegoroczne edycje. Okazało się bowiem, że prawie połowa oczekujących policjantów nie dostanie się w tym roku na szkolenie podoficerskie. Analogiczna sytuacja jest w przypadku szkolenia aspiranckiego. Z pozytywnych informacji można dodać, że sytuacja ta poprawiła się już kilka miesięcy później, a KGP przeniosła „kursy pagonowe” do garnizonów, czym sukcesywnie zamierza likwidować powstały nawis szkoleniowy. 


4. Kałasznikow „zaleje” Europę?

W Europie karabinek Kałasznikowa - we wszystkich jego wersjach - jest najbardziej popularnym i dostępnym uzbrojeniem, zarówno wszelkich organizacji terrorystycznych, jak i kryminalnych. Trwająca wojna na Ukrainie powoduje też, że jego dostępność coraz bardziej wzrasta. Sytuacja może jednak stać się naprawdę groźna po zakończeniu wojny. 


5. Policjant na kontrakcie

MSWiA sięga po kolejne narzędzia, by zapełnić wolne etaty w Policji. Przyjęto nowelizację ustawy, w myśl której do mundurowej rzeczywistości wprowadzone zostaną niemałe zmiany. Dotyczyć będą m.in. służby kontraktowej, którą podjąć będą mogli także byli funkcjonariusze. Co więcej, ci którzy posiadają uprawnienia do pobierania emerytury, nie będą musieli z niej rezygnować. Co ciekawe, służbę kontraktowa wprowadzono też do Straży Granicznej, a formacją zmierza uformować z niej swoiste oddziały prewencji dedykowane ochronie wschodniej granicy kraju. 


To tylko pięć artykułów, które spotkały się w mijającym roku z Państwa największym zainteresowaniem, ale niezmiennie dziękujemy za to, że codziennie jesteście z nami. Zaufanie, jakim obdarzacie nas Państwo od 7 lat, motywuje nas do jeszcze cięższej pracy. Bez Was - naszych Czytelników - ten portal nie mógłby istnieć. 

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama