MSWiA zdradza kiedy zmiana art. 15a może wejść w życie

15 października 2020, 07:36
służby mundurowe
Fot. policja.pl

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zdradził w piśmie skierowanym do Rafała Jankowskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, że MSWiA proponuje, by nowelizacja art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Przed mundurowymi co prawda jeszcze długa droga, gdyż ministerstwo nie przedstawiło nawet projektu dokumentu, ale jak widać wyczekiwane przez funkcjonariuszy zmiany są coraz bliżej. 

Całkiem niedawno, bowiem w ostatnich dniach września br., mundurowi doczekali się zarysu propozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczących zmian zasad ustalania wysokości emerytury funkcjonariuszy służb mundurowych, czyli sprawy art. 15a. Dotyczyć one będą funkcjonariuszy MSWiA, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. "W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć <<pracę cywilną>> do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat udokumentowanej służby, w wymiarze 1,3 proc. za każdy rok pracy, do osiągnięcia maksymalnej podstawy wymiaru, tj. 75 proc." - przypomina Maciej Wąsik w piśmie do Rafała Jankowskiego. Jak dodaje, "oznacza to, że ww. funkcjonariusze będą mogli spełniać warunek osiągnięcia 25 lat służby najwcześniej od 1.01.2023 roku (po uwzględnieniu ewentualnego odbycia zasadniczej służby wojskowej)". Wiadomo, że warunek ten związany jest z tym, że resort i szefowie służb stoją na stanowisku, że nie można pozwolić na odpływ doświadczonych funkcjonariuszy.

Resort szacuje, że skutki finansowe zmian dla budżetu w perspektywie do roku 2030 wyniosą około 200 mln złotych. Propozycja dotyczy wszystkich służb podległych MSWiA, czyli ok. 9 tysięcy osób służących we wszystkich formacjach.

Prace nad projektem zmian nadal jednak trwają, więc jego szczegóły nie są jeszcze znane mundurowym. Cały projekt, zgodnie z wrześniowymi deklaracjami wiceministra Macieja Wąsika, ma "w najbliższym czasie" trafić w ręce związkowców. A dalej, w trakcie jego legislacyjnej drogi, będzie czas na dogadanie szczegółów. Czasu na prace zostało więc niewiele, gdyż MSWiA proponuje, by nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Z doświadczenia wiemy jednak, że jeśli ministerstwu na tym czasie zależy, to prace nad dokumentami potrafią przebiegać w ekspresowym tempie.

Jak podkreślał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, ważne jest to, że pojawił się już jakiś zarys projektu, główne ramy. Jest to bowiem ostatni punkt porozumienia z 2018 roku, który nie został zrealizowany, a na który związkowcy długo i cierpliwie czekali. "W tym czasie wykonaliśmy setki prób, by stało się to wcześniej. Doczekaliśmy się, jesteśmy zadowoleni, że w końcu sprawa została podjęta" - dodał. Szef związkowców zaznaczył jednak, że to oczywiście nie koniec rozmów z resortem na temat omawianych zmian. Pojawiły się już bowiem pytania, dotyczące m.in. tego, czy w lata służby wliczana będzie służba wojskowa.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 133
Olek
piątek, 16 października 2020, 01:29

Najgorsze co może nas spotkać to art.15 po 25 latach a potem zwrot lat cywilnych w wymiarze 3.5 roku służby/ 7lat cywila, zdecydowanie lepiej odejść przed upływem 25 roku i korzystać z 15a, przynajmniej nikt nam nie zwinie tylu uczciwych lat składkowych z cywila.

Autor
piątek, 16 października 2020, 00:23

Rocznik 2004, przepracowałem w cywilu 11,5 roku. Okradną mnie?

SG
czwartek, 15 października 2020, 23:18

A co z ludźmi którzy pracowali na granicy do 2013 roku, gdzie było liczone 1 rok za 1,5 ... Kto będzie czekał do osiągnięcia 25 lat jak się domyślam według ustawodawcy rok za rok kiedy po 21-23 latach mają już pełną emeryturę czyli 28,5 doliczając połówki a ich składki z cywila idą ... wiadomo gdzie... ZWIĄZKI TERAZ CZAS NA WAS ... INACZEJ DUŻO LUDZI WYROBI SOBIE ZDANIE KTÓRE POZBAWI WAS SPORO "CZŁONKÓW"..

myśl
piątek, 16 października 2020, 00:13

To już prawdziwy szczyt bezczelności. Maksymalna emka i jeszcze mało!

Rocznik 2009
czwartek, 15 października 2020, 23:05

Zapomniano o rocznikach od 2003 do 2012. Czy funkcjonariusze z tych roczników są gorsi ? Niech związki zaczną myśleć o wszystkich policjantach a nie tylko o wybrańcach.

Zocha
czwartek, 15 października 2020, 22:42

Nie wiem komu podziękować za to, że prawo w Polsce może działać wstecz i to na niekorzyść zainteresowanego, super dziękuję że zostałam po 4 latach sluzby oszukana i na to Związki pozwoliły. Dziękuję. Idę na emeryturę nie będę służyła w resorcie gdzie nikt nie broni moich praw.

piątek, 16 października 2020, 02:14

Prawidłowo ja też mam 15 lat z cywila i oddam państwu moje znaczne środki w ZUS za tą niegodziwą propozycję. Co to za argument że brakuje im ludzi w policji niech się rząd nie ośmiesza

Tweets InfoSecurity24