Reklama

Służby Mundurowe

Ponad 100 polskich funkcjonariuszy jedzie do Grecji. Wzmocnienie ochrony granicy

  • Funkcjonariusz SG podczas patrolu na wyspie Lesbos. Fot. Biuro Współpracy Międzynarodowej KGSG
    Funkcjonariusz SG podczas patrolu na wyspie Lesbos. Fot. Biuro Współpracy Międzynarodowej KGSG

Kolejni funkcjonariusze Straży Granicznej, policjanci oraz pracownicy wyjechali do Grecji w ramach misji koordynowanej przez Agencję Frontex. Zadaniem polskiego zespołu będzie patrolowanie wybrzeża wyspy Kos. Zgodnie z informacją MSWiA do Grecji łącznie wyjedzie 60 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 40 policjantów wraz z niezbędnym sprzętem, a także 20 ekspertów Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Wczoraj funkcjonariusze z Podlaskiego, Morskiego i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wyjechali do Grecji w celu prowadzenia międzynarodowych działań mających na celu zapobieganie nielegalnemu napływowi imigrantów z rejonu Bliskiego Wschodu. Zadaniem polskich funkcjonariuszy, działających w ramach Agencji Frontex, oprócz patrolowania wybrzeża wyspy będą działania prowadzane w greckich hotspotach związane z rejestracją i daktyloskopowaniem imigrantów, którzy przedostali się do Grecji przez Morze Śródziemne, jak również działania mające na celu pozyskanie informacji dotyczących państwa pochodzenia imigrantów.

Czytaj także: Europejska Straż Graniczna - za i przeciw.

Zgodnie z decyzją MSWiA do Grecji ma pojechać łącznie 60 funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz 40 policjantów wraz z niezbędnym sprzętem, a także 20 ekspertów Urzędu do Spraw Cudzoziemców, którzy wspomogą działania Agencji EASO (Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu). Zakończenie misji przewidywane jest na 30 czerwca br.

Nie jest to pierwsza misja poza granicami państwa prowadzona przez Straż Graniczna w ramach walki z falą nielegalnej migracji. Od początku roku polscy funkcjonariusze prowadzili operacje na Węgrzech, w Słowenii, Hiszpanii, we Włoszech, w Portugalii oraz w Bułgarii i Grecji. Jak podaje Magdalena Tomaszewska w oficjalnym komunikacie, poprzednia misja prowadzona przez zespół funkcjonariuszy Morskiego i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy od 27 marca patrolowali wybrzeże wyspy Lesbos, zakończy się 29 kwietnia br.

Czytaj także: Imigranci wracają z Grecji do Turcji.

Agencja FRONTEX koordynuje współpracę operacyjną między państwami członkowskimi w dziedzinie zarządzania granicami zewnętrznymi, wspomaga państwa członkowskie w szkoleniu funkcjonariuszy straży granicznej, w tym w ustanowieniu wspólnych standardów szkoleniowych, przeprowadza analizy ryzyka, śledzi rozwój badań mających znaczenie dla kontroli i ochrony granic zewnętrznych, wspomaga państwa członkowskie w sytuacjach wymagających zwiększonej pomocy technicznej i operacyjnej na granicach zewnętrznych oraz udziela państwom członkowskim niezbędnego wsparcia w organizowaniu wspólnych działań dotyczących powrotów.

Reklama

Komentarze

    Reklama