Nadbryg. Bartkowiak o nowych strażackich mundurach: od stażysty do komendanta głównego będziemy wyglądali tak samo

22 sierpnia 2020, 09:45
andrzej bartkowiak, fot. straz.gov.pl
Fot. mł. kpt. Tomasz Banaczkowski/straz.gov.pl

O tym, że Państwowa Straż Pożarna zamierza wymienić umundurowanie koszarowe wiadomo już od jakiegoś czasu. Nadbrygadier Andrzej Bartkowiak zdradził, jak już niebawem mogą wyglądać strażackie koszarówki. Nowe mundury będą barwy piaskowej i mają czerpać z rozwiązań wykorzystywanych w umundurowaniu innych służb. Pierwszy komplet pokazowy umundurowania koszarowego ma być gotowy do końca miesiąca.

Jak zaznaczył komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, pierwszy pokazowy komplet umundurowania jest już praktycznie gotowy. Dodał, że projektowane mundury zastąpią ubrania służbowe i koszarowe. Będą koloru piaskowego, zbliżonego do nowych ubrań specjalnych, z czarnymi plakietkami, na których będą się znajdowały nazwiska i stopnie służbowe. Czarne będą również buty.

Rezygnujemy z dwóch sortów mundurowych, czyli z ubrania służbowego i z ubrania koszarowego, w całości. Wprowadzamy jeden obowiązujący wszystkich wzór. Od stażysty, który przychodzi do służby pierwszego dnia, do komendanta głównego będziemy wyglądali tak samo. Jedyne różnice to nazwiska i stopnie.

nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP

Szef PSP nie ukrywa, że projekt jest wzorowany na rozwiązaniach, z których już dziś korzystają policja, straż graniczna oraz Służba Ochrony Państwa. Mundury SOP są nawet zbliżone kolorystycznie do projektowanego umundurowania strażaków. "Trzeba powiedzieć, że ubrania koszarowe, te, które nosimy to jest koniec lat dziewięćdziesiątych. Straż pożarna zasługuje już na nowe rozwiązanie i jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, będziemy mieli najlepsze ubrania mundurowe" - zaznaczył.

Bartkowiak wyraził nadzieję, że pierwsze komplety trafią do strażaków już na początku przyszłego roku. "Myślę, że do końca tego miesiąca będziemy mieli już pierwszy komplet, który będziemy mogli pokazywać" - powiedział. Zaznaczył także, że PSP stara się, by do połowy przyszłego roku zakończyła się również wymiana umundurowania specjalnego, w którym strażacy wyjeżdżają na akcje. Jak jednak podkreślił, wszystko zależy od budżetu.

Wkrótce nowe legitymacje

To niejedyne zmiany w PSP. Jak zapewnił komendant główny, wkrótce - po raz pierwszy od 30 lat - rozpocznie się wymiana legitymacji służbowych strażaków. Bartkowiak zaznaczył, że decyzja o wymianie to m.in. efekt jego 20-letniego doświadczenia w akcjach gaśniczych. Jak dodał, tekturowa legitymacja w starym stylu, po akcji gaśniczej często nadawała się tylko do wymiany.

"Teraz będzie to dokument nowoczesny, plastikowy, z chipem, który będzie umożliwiał zameldowanie się w pracy, czy otwarcie drzwi. To bardzo nowoczesne rozwiązanie i jak tylko zostanie zatwierdzone prawnie, chcemy jak najszybciej rozpocząć wymianę" - zapewnił szef PSP.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Zainteresowana
piątek, 11 września 2020, 14:39

Witam , czy ktoś tutaj wie jak maja wyglądać nowe ubrania? Do końca roku nie zostało zbyt wiele czasu , a tu nic nie wiadomo. Jeśli wymiana ma być z początkiem przyszłego roku to chyba już czas na jakieś konkrety, no chyba ze szyć będą tylko wybrani.

Andrzej Kot
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 13:55

Koledzy strażacy- przecież tu chodzi wyłącznie o kasę, a nie poprawę pracy STRAŻAKA PODZIAŁOWCA!!! Bedąc d-cą zmiany dostałem do testowania Nomex (nie pamiętam jakiej firmy). Oprócz rozsuwających się suwaków od dołu w kurtce i wyciagania rękawów podpinki podczas zdejmowania wszystko było ok. tj. nie krepował ruchów, nie był sztywny, nie pociłem się. Oprócz 2 problemów dodatkowo zasygnalizowałem d-cy JRG, że kurtka mogłaby być 30 cm. krótsza. Co dały moje wnioski? Całe G!!! a dlaczego? bo to wszystko to pic na wodę. Strażak z podziału to dla większości BRUDAS PODZIAŁOWY, ma się cieszyć z tego co dostanie (zarówno w kwestii wynagrodzenia, umundurowania itd.). A teraz wg mnie jak powinien wyglądać podziałowiec: 1. bojówka nomex z moimi uwagami które wyżej przedstawiłem 2. pod nomex tzw. koszarówka powinna być coś w rodzaju dawnego dresu (jedyny wówczas niewypał to rodzaj materiału) i wojasy- w tym powinien podziałowiec chodzić w jednostce- na Ch... potrzebne te proponowane służbówki. 3. służbówki niech będą wyłącznie do biura

shrank
niedziela, 23 sierpnia 2020, 15:53

najlepsze były koszarówki pierwszego modelu, granatowe, ze stójką z bawełny. Potem zaczęli je psuć.... . A najwygodniejsze ubranie w jakim gasiłem pożary to....stare wojskowe , podkreślam WOJSKOWE Moro . Strażackie były z fatalnej tkaniny a wojskowe........ Mi udało się zdobyć tak zwanego US a czyli ubiór spadochroniarza. ........ teraz już jestem emerytem, ale czarne koszarówki z plastiku były fatalne ........

strazak
niedziela, 23 sierpnia 2020, 00:28

Wreszcie. Te czarne mundury to jest tragedia. Podobnie jak służbówki ze spodniami z szerokimi nogawkami w których wygląda sie jak...przez grzecznosc nie wspomnę o wygodzie. Inne sluzby juz kilkukrotnie zmienialy swoje mundury a my ciagle w ubraniach opracowanych kilkadziesiat lat temu. Jest tyle nowoczesnych, technicznych materialow z ktorych mozna skorzystac. Świetna decyzja. Brawo!!

Oficer-emeryt
czwartek, 26 listopada 2020, 22:28

Ja też pamiętam pracę wojskowym moro. Nie było lepszego, wygodniejszego munduru.

Żona STRAŻAKA ....z którego straż pożarna zrobiła narkomana
sobota, 22 sierpnia 2020, 23:06

Zamiast ubrań należało by przebadać pracowników na zawartość narkotyków.

Alutka
niedziela, 23 sierpnia 2020, 22:33

Straż zrobiła narkomana czy jako narkoman zaczął pracę w Straży. Żadna praca nie zrobi z człowieka narkomana, ani alkoholika, jeżeli nie ma do tego skłonności. A jak ma powinien się leczyć*a nie zwalać na pracę. Mój facet jest strażakiem nie jest ani narkomanem ani alkoholikiem, dziwne prawda?

niedziela, 23 sierpnia 2020, 18:52

Mąż panią zostawił i rozrzalona smutki do okola wylew? Czy może szuka haka na to by jak najwiecej alimentów od niego wyciągnąć...?

Tweets InfoSecurity24