Nowe strażackie mundury już w przyszłym roku?

4 sierpnia 2020, 10:08
strażak, psp, fot. straz.gov.opl
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. straz.gov.pl/bryg. Sławomir Brandt, rzecznik prasowy wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP

Państwowej Straży Pożarnej od kilku miesięcy pracuje specjalny zespół, którego zadaniem jest opracowanie zmian w strażackim umundurowaniu. Formacja szacuje, że wymiana mundurów rozpocznie się na początku przyszłego roku i będzie finansowania "w ramach środków finansowych ujętych w budżetach jednostek organizacyjnych PSP, przeznaczonych na umundurowanie". Jak mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Krzysztof Hejduk, "wymiana umundurowania służbowego i koszarowego w Państwowej Straży Pożarnej ma na celu przede wszystkim poprawę komfortu służby strażaków oraz wytrzymałości i funkcjonalności umundurowania". Jak dodaje, "znaczenie ma również wygląd mundurów i ujednolicenie umundurowania, poprzez wyeliminowanie niektórych jego elementów".

"Komendant Główny PSP Decyzją Nr 49 z dnia 26 maja 2020 r. powołał zespół, którego zadaniem jest opracowanie zmian w wymaganiach funkcjonalno-użytkowych i normach należności przedmiotów umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej" - podała Komenda Główna Straży Pożarnej. Zespół zajmie się opracowaniem zmian w umundurowaniu strażaków PSP, a w szczególności wprowadzeniem nowego wzoru umundurowania służbowego, do którego ma dojść z początkiem 2021 roku. Pracami zespołu kieruje zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Krzysztof Hejduk, który w rozmowie z InfoSecurity24.pl podkreślił, że prace skupiają się na "wypracowaniu kart technicznych przedmiotów nowego umundurowania służbowego, przy jednoczesnym opracowywaniu treści nowego rozporządzenia w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej". Pytany o to skąd pochodzić będą środki na wymianę umundurowania stwierdził, że "niezależnie od ustanowienia nowego programu modernizacji, niezwłocznie po wejściu w życie rozporządzenia określającego wzory nowego umundurowania, rozpocznie się proces wyposażania strażaków w nowe przedmioty umundurowania". Jak dodał,  "odbędzie się to w ramach środków finansowych ujętych w budżetach jednostek organizacyjnych PSP, przeznaczonych na umundurowanie". 

Szacujemy, że zmiany mogą być wprowadzone z początkiem 2021 roku.

st. bryg. Krzysztof Hejduk, zastępca komendanta głównego PSP

O tym, że zmiany w umundurowaniu wprowadzone zostaną w najbliższym możliwym terminie mówił już w maju w rozmowie z InfoSecurity24.pl nadbrygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Jak podkreślał w planach jest zmiana wzoru ubrania koszarowego oraz wprowadzenie dodatkowej bielizny termoaktywnej, krótkich spodenek, koszulki polo i funkcjonalnej czapki zimowej. 

Wymiana trwa

Warto przypomnieć, że w PSP w ostanim czasie zmienił się także wzór umundurowania specjalnego, a jego wymiana ciągle trwa. Nowe ubrania w kolorze musztardowym są sukcesywnie wymieniane od 2018 roku i - jak podkreśla PSP - mają wyższe parametry ochronne od poprzednich.

Jak mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl zastępca komendanta głównego PSP, "statystki za 2018 i 2019 r. pokazują, że jednostki organizacyjne PSP kupują więcej kompletów ubrań specjalnych niż planowane jest na dany rok w Programie modernizacji". 

Oprócz zakupów w ramach ustawy modernizacyjnej jednostki organizacyjne PSP równolegle realizują zakupy ubrań specjalnych ze środków pozyskanych we własnym zakresie. Przykładowo w 2019 r. w ramach zakupów  z innych źródeł niż ustawa modernizacyjna zakupiono dodatkowo 2023 kpl. ubrań specjalnych nowego wzoru.

st. bryg. Krzysztof Hejduk, zastępca komendanta głównego PSP

Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z 18 maja 2018 r., które zmieniło rozporządzenie w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej, dopuszczone jest noszenie przez funkcjonariuszy przedmiotów ubrania specjalnego według starego wzoru, zakupionych lub wydanych przed dniem wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia aż do wyczerpania zapasów magazynowych lub ich zużycia, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 r. 

Nowe ubrania specjalne, które strażacy wykorzystują podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, były opracowywane w latach 2007-2015, na co wydano ok. 10 mln zł. Prace prowadziło konsorcjum, w którego skład wchodziła m.in. Szkoła Główna Służby Pożarniczej oraz Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej. Badania zakończyły się w 2016 roku, zaś pierwsze mundury specjalne trafiły do straży w roku 2018. Ubrania ochronne w kolorze musztardowym zastąpią poprzednią wersję w kolorze czarnym, których PSP używa od roku 1995.

DM/MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Majk
piątek, 7 sierpnia 2020, 20:12

2007 - 2015 tyle lat trzeba było myśleć i 10 mln złotych wydać żeby kupić nowy nomex

Szwaczka
czwartek, 27 sierpnia 2020, 18:59

Nie wiem ile będzie kosztowała dokumentacja ubran koszarowych... Wiem jednak ze zrobiłabym to dużo taniej, te kwoty są niewspółmierne do pracy szwaczki która później to szyje.

afuj
piątek, 30 października 2020, 12:06

Ogólnie zacznijmy od tego, że te nowe koszarowe ciuchy są obrzydliwe fuuuu. Takie sraczkowate i niewygodne :<

Tweets InfoSecurity24