Koniec wielokilometrowych kolejek na granicach? MSWiA uruchamia kolejne przejścia

18 marca 2020, 08:08
granica, straż graniczna, fot. lubuska policja
Fot. Lubuska Policja

"Podczas spotkania prezydium Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapadła decyzja o otwarciu kolejnych przejść granicznych i zmianie charakteru kilku już działających” - informuje Wydział Prasowy MSWiA. Zdaniem resortu, dzięki temu ruch na przejściach granicznych będzie odbywał się płynniej, a korki powstałe po przywróceniu kontroli na granicy wewnętrznej zostaną rozładowane. Rozporządzenie przewiduje też, że w szczególnych przypadkach komendant główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekraczanie granicy w innych miejscach niż określone w dokumencie.

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, granicę z Czechami będzie można przekroczyć na trzech nowych przejściach, a granicę z Litwą na dodatkowym przejściu w Ogrodnikach. Na czterech przejściach drogowych z Niemcami rozszerzony został zakres ruchu. Rozporządzenie obowiązuje od wczoraj.

Na granicy polsko-czeskiej będzie można przekroczyć granicę w trzech kolejnych miejscach - w Gołkowicach, Lubawce i Głuchołazach. Na tych przejściach drogowych będzie odbywał ruch osobowy i towarowy. Tym samym liczba miejsc, w których można przekroczyć granicę z Republiką Czeską zwiększa się do 18. 

Do tej pory na granicy polsko-czeskiej najgorsza sytuacja była na przejściu granicznym w Cieszynie. Tam czas oczekiwania wynosi aż 22 godziny. Niewiele lepiej jest na przejściu Kudowa Słone, gdzie w wielokilometrowym korku do granicy stać trzeba 16 godzin. 

Na granicy polsko-niemieckiej rozszerzony zostaje zakres ruchu na czterech drogowych przejściach granicznych: Gubin – Guben, Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz i Zgorzelec. Do tej pory był tam możliwy jedynie ruch pieszy. Teraz na trzech przejściach będzie możliwy ruch pieszy, osobowy i towarowy (na przejściach: Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz oraz Zgorzelec). Natomiast na przejściu Gubin – Guben odbywać się będzie ruch pieszy i osobowy. Jak przekonuje resort spraw wewnętrznych w „wprowadzone zmiany powinny usprawnić ruch na granicy z Republiką Federalną Niemiec i skrócić czas oczekiwania na przekroczenie granicy”, który na granicy polsko-niemieckiej wynosił nawet 24 godziny. Tyle – zgodnie z danymi Straży Granicznej – trzeba czekać na przejściu granicznym w Jędrzychowicach. 

Na granicy polsko-litewskiej dodatkowo będzie można przekroczyć granicę na przejściu drogowym w Ogrodnikach. Będzie się tam odbywał zarówno ruch osobowy, jak i towarowy. Tym samym granicę z Republiką Litewską będzie można przekroczyć w sumie w trzech miejscach. Poza przejściem w Ogrodnikach będą to nadal: Budzisko (drogowe przejście graniczne - ruch osobowy i towarowy) oraz Trakiszki (kolejowe przejście graniczne – ruch towarowy). 

Rozporządzenie przewiduje też, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekraczanie granicy państwowej przez osoby i środki transportu w innych miejscach niż określone w załączniku do rozporządzenia.

Z danych jakie redakcji InfoSecurity24.pl przekazała por. Agnieszka Golias, rzecznik prasowy komendanta głównego Straży Granicznej, 16 marca na granicy zewnętrznej UE skontrolowano 7 975 osób. Tego samego dnia na przejściach granicznych z Niemcami, Czechami i Słowacją skontrolowano 36 975 osób. Jak informuje por. Golias, w działania związane z kontrolą na granicy wewnętrznej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej 16 marca  zaangażowanych było 300 funkcjonariuszy Straży Granicznej. "Wspierało nas 220 policjantów, 180 żołnierzy, 155 strażaków z PSP, 111 funkcjonariuszy KAS, pracownicy ITD, ratownicy medyczni, Inspekcja Sanitarna" - podkreśla rzecznik KG SG.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Wschodnia rubież
środa, 18 marca 2020, 20:56

Rzecznik, rzecznikiem koledzy z zachodu od wejścia do strefy schengen trochę mieli luzu.jak to możliwe że na 3 ośrodki szkolenia SG "aż" 15 funkcjonariuszy z nich zostało skierowanych jako "wsparcie". Czyżby pozostali mieli "ogrom " pracy i obowiązków?w KG SG zespół analizy chyba nieprzewidział takiej fali powrotu "patriotów".Druga spraw czy kierowca autobusu,tira osoba pracująca przy granicy ma jakieś specjalne właściwości immunologiczne żeby niestwarzać ryzyka nosiciela Covid?trochę to niepoważne....

Kiero
czwartek, 19 marca 2020, 05:55

A zapłacisz temu kierowcy 350 dniówki za dwutygodniowa kwarantannę?

Tirowka
środa, 18 marca 2020, 18:23

Baranek zamknął granice dla Tirow? I co dalej? Ano widac?

Templar
środa, 18 marca 2020, 11:14

Z pustego i Salomon nie naleje. Niestety pozorne ruchy MSWiA nic nie dadzą, bo wiele lat temu na granicy zachodniej i południowej zlikwidowano większość placówek i zwolniono lub przeniesiono większość funkcjonariuszy.

Tweets InfoSecurity24