Niższe wymogi sprawnościowe dla policjantów?

7 czerwca 2021, 09:11
policja, zatrzymanie, patrol, fot. KPP bielsk podlaski
Fot. KPP Bielsk Podlaski

Komenda Główna Policji obniża wymogi sprawnościowe dla funkcjonariuszy - donosi "Rzeczpospolita". Dziennik pisze, że powód jest zaskakujący, a KGP ma iść w ślad za spadkiem ogólnej kondycji społeczeństwa, a więc i funkcjonariuszy.

Nowe warunki sprawnościowe dla policjantów wynikają z zarządzenia komendanta głównego policji z 11 maja 2021 r. "Niektóre wymogi są na poziomie dziesięciolatka. Bo jak inaczej traktować dopuszczenie do służby policjanta, który trzykilogramową piłką lekarską da radę rzucić na odległość zaledwie 4,5 metra" – pyta jeden z funkcjonariuszy, cytowany przez gazetę.

W jaki sposób w ciągu dekady kondycja funkcjonariuszy spadła, widać na przykładzie wymogów sprawnościowych z zarządzenia szefa KGP z 2011 r. i obecnego, z maja. I tak np. bieg "po kopercie" najsprawniejsi policjanci (mężczyźni) muszą wykonać już nie w 23,5 sekundy, ale w 23,8 (w grupie wiekowej do 29 lat), z kolei w przypadku 40–50-latków granice przesunięto znacznie: z 24,7 do 25,1 sekundy. 

Podobnie gorzej wypada obecnie bieg na tysiąc metrów dla 40–50-letnich funkcjonariusz. Wymóg najlepszego czasu to 4 minuty 30 s, a nie jak dekadę temu – 4,15. Dla policjantów najmłodszych (do 29 lat) granicę przesunięto z 3,30 do 3,40. Policjanci po pięćdziesiątce zaliczą kilometrowy bieg – choć tylko na ocenę "dopuszczającą" – jeśli pokonają ten dystans w 6,5 minuty, a piłką lekarską rzucą na odległość 4,5 metra.

"Rz" przypomina też, że już badania Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii sprzed pięciu lat wskazywały, że 50 proc. policjantów jest otyłych i ma nadwagę (opublikował je DGP). "Teraz kondycję zdecydowanie pogorszyła pandemia, blokując treningi, nawet wydziałów antyterrorystycznych" - mówią policjanci, cytowani przez "Rz". 

Krótszy kurs, ale… 

Zmiany w ostatnim czasie wprowadzono też w systemie szkolenia podstawowego. Kurs ten skrócono bowiem z ok. 1100 godzin do 485. Jak tłumaczył w kwietniu w rozmowie z InfoSecurity24.pl rzecznik prasowy komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka, powodem takich decyzji są wyłącznie kwestie epidemiologiczne, w tym związane z możliwościami zakwaterowania słuchaczy. Jak zapewniał, "jeśli tylko sytuacja epidemiczna poprawi się powrócimy do szkolenia w systemie, jaki obowiązywał wcześniej". Policja ma też zamiar - co podkreślał z kolei w lutym rozmowie z redakcją gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji – uzupełnić wyszkolenie tych mundurowych, którzy skrócony kurs ukończą. "Przygotujemy program szkolenia uzupełniającego dla funkcjonariuszy, którzy w pewnym sensie stracili możliwość pełnego przeszkolenia podstawowego" – mówił szef policji. Szymczyk dodał też, że gdyby policja nie podjęła tego kroku, "byłoby to też niesprawiedliwe z punktu widzenia tych, którzy ukończyli 6-miesięczne szkolenie". 

Nowe rozporządzenie dotyczące wymogów sprawnościowych dla policjantów, a precyzyjniej rzecz ujmując ich obniżenie, jest pewnym zaskoczeniem. Otwarte pozostaje pytanie, czy swoiste "dostosowywanie się" formacji do spadającej kondycji fizycznej społeczeństwa jest drogą w dobrą stronę? Skutki podjętych działań poznamy zapewne dopiero za jakiś czas, jednak wydaje się, że tak system szkolenia podstawowego, jak i testów sprawności fizycznej może wymagać w niedalekiej przyszłości gruntownych, systemowych zmian. Działania doraźne mogą bowiem, w długofalowej perspektywie, nie przynieść zamierzonych efektów, a przecież – jak wielokrotnie zapewniali przedstawiciele kierownictwa KGP – policji zależy na jakości kadr, czyli wyszkolonych i sprawnych policjantach.

PAP/DM

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Kandydat
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 15:31

Każdy pisze i mówi o ogromnej liczbie wakatów i braku chętnych. Ja i kilku znajomych czekamy 2 miesiące i 1 tydzień na wynik MSu a w rozmowie z sekcją doboru cyklicznie: "nie ma u Pana wyników, nie wiemy do kiedy psychologowie mają czas, proszę czekać, może za 2 tygodnie coś będzie" - i tak od ponad dwóch miesięcy, ani "za" ani "przeciw" tylko człowiek czeka i marnuje czas. Brakuje chętnych a ludzie chcą pracować to nie. Papiery (kwestionariusz) złożone w listopodzie, mija 7 miesięcy a nawet wyniku MSu nie ma. Jak tak wszystkie KWP się ociagają to nie mam pytań.

Krzys
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:44

Może to "znak"?

xz
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 19:49

Normalne ,lekarz sobie szanuje prace temu zarabia

PP
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 17:53

Bo nie ma pieniędzy. Utrzymuje się liczbę wakatów na takim poziomie, żeby starczyło jeszcze na papier do drukarek i paliwo do trupów, którymi jeździmy.

Kandydat
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 19:57

To po co na początku roku był szum w mediach, że brakuje chętnych, orgomna ilosc wakatów i wgl lipa z chętnymi do pracy?

Jim
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:10

No szum musi być, wstąpisz kolego, to się przekonasz jak tam jest.

Adr
wtorek, 8 czerwca 2021, 07:41

Jeszcze nie zrozumiałeś gdzie chcesz się dostać.... Popracujesz kilka lat i brak logiki Cię nie zdziw

Bekay
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 14:36

Policjanci chyba jednak powinni sobą coś reprezentować, a nie równać się w dół ze społeczeństwem. Powinni być wzorem chociażby na tle wytrenowania i kondycji.

Kornel
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 15:45

Kiedyś tak, dziś niekoniecznie, na bezrybiu i tak ryba, dzisiaj policjant to często sztuka, są wakaty trzeba je obsadzić, dokąd nas to zaprowadzi?

A właśnie dlatego
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 13:42

Nie dziwne, tyle tysięcy wakatów nie wzięło się znikąd, pracy full, kasy mało. Napisać można elaborat, nie w tym rzecz, pytanie jak to uzdrowić, naprawić. Co z programem modernizacji?, co z podniesieniem dodatków?, kandydatów już nie ma do pracy a obniżone kryteria mogą się odbić negatywnie w przyszłości, kiedyś dostać się do policji to był wyczyn, dziś formalność.

Marcin
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 16:05

Dokładnie. Podwyżka dodatku wyłącznie po przejściu na wyższą grupę i to nie jest zasada. Brak podniesienia dodatku nawet po kilkunastu latach pracy bez postępowania dyscyplinarnego. System motywacji to dno i wodorosty nie mówiąc o jakiś daninach na święta które od lat tylko dzielą ludzi.

Radzio
wtorek, 8 czerwca 2021, 01:12

Protest 2021 czas zaczynać !!!tak będzie wyglądał koniec tego wszystkiego

Kadry
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 11:30

"Niesprawiedliwe wobec tych co kończyli kurs 6 miesięczny"...dobre. A czy pan komendant uważa za sprawiedliwy podział policjantów którym wypłaca się pieniądze za nadgodziny i tym którym się tego nie robi?

Tweets InfoSecurity24