Policyjne śmigłowce Bell będą „ślepe”?

14 maja 2019, 10:11
Bell 407gxi, fot. Bell
Fot. Bell Helicopter

Na początku kwietnia Policja ogłosiła przetarg na dostawę głowic optoelektronicznych i reflektorów (szperaczy) do zamówionych w styczniu 2019 roku trzech śmigłowcach Bell 407 GXi. Jak się jednak okazuje, postępowanie zakończyło się fiaskiem. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komendę Główną Policji do przetargu nie przystąpił żaden oferent. 

Policja planowała wyposażyć trzy lekkie maszyny Bell 407GXi w nowoczesne systemy obserwacji lotniczej umożliwiające transmisję obrazu i innych danych do stacji naziemnej lub mobilnych odbiorników znajdujących się na wyposażeniu funkcjonariuszy. 

Procedura zakupowa zaplanowana została tak, aby zabudowa systemów zrealizowana została w terminie zbieżnym z harmonogramem dostaw, a więc do końca marca 2020 roku. Wszystko miało kosztować ponad 14,6 mln zł netto, a środki pochodziły z rezerwy celowej na zakup środków transportowych.

Jak pisaliśmy już w kwietniu, planowana konfiguracja lotniczego systemu obserwacyjnego była dość bogata. Obejmowała zarówno system obserwacyjny z możliwością transmisji obrazu w czasie rzeczywistym, jak również sprzężony z głowicą optoelektroniczną reflektor-szperacz.

Zabudowa systemów pokładowych miała zostać zrealizowana przed dostarczeniem śmigłowców do Policji. Przetarg obejmował też wyszkolenie co najmniej 10 operatorów.

Jak się okazuje, postępowanie musiało zostać unieważnione. Jak czytamy w dokumentach KGP wszystko przez to, że w wymaganym terminie nie pojawiły się żadne oferty. Jak na razie nie wiemy czy KGP ma w planach rozpisanie kolejnego postępowania. Jednak biorąc pod uwagę, że pierwszy śmigłowiec Bel 407GXi ma zostać dostarczony już za parę miesięcy, czasu na rozstrzygnięcie ewentualnego nowego przetargu jest coraz mniej. Nie jest zatem wykluczone, że KGP odbierze maszynę (lub maszyny) i dopiero potem rozpocznie proces ich doposażania.

JS/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Trepusz
wtorek, 14 maja 2019, 19:26

Szczerze powiedziawszy to te belle by im spkojnie wystarczyły. S70 to przerost formy nad treścią, lepiej by tą kasę wydali na wyposażenie indywidualne.

-CB-
wtorek, 14 maja 2019, 18:39

I tak jest ze wszystkimi zakupami śmigłowców przez dobrą zmianę. Czy to BH, czy AW101, czy Bell... Wszystko gołe albo niedoposażone, żeby tylko zbić i tak zawyżone ceny. Sztuka jest sztuka, a później się zobaczy co dalej...

Zły porucznik
wtorek, 14 maja 2019, 18:18

Bo rozpisać przetarg na w pełnie wyposażone śmigłowce to przerasta możliwości intelektualne tych państwa/ Podobnie z Merlinami najlepsze na świecie, "okazyjna" cena - tyle, że bez pław sonarowych, mad i torped...

OLKA
wtorek, 14 maja 2019, 15:07

Nie ma co się dziwić to kolejny pseudo zakup. Taki sam jak wszystkie inne zakupy dla wojska czy policji. Aby szybko, aby tanio, pod publiczkę. Najlepiej w częściach, nic do końca. Kupić trochę tego trochę tamtego bez potrzebnych systemów bez całości. Jak Kraby i Raki to bez amunicji, jak NDR to bez odpowiedniego rozpoznania, jak okręt to bez rakiet i śmigłowców i tak wszędzie, w każdym przetargu. BYLEJAKOŚĆ RZADZI!

KOSA
wtorek, 14 maja 2019, 14:51

Tak się kończy głupota niekompetencja przy zakupie tego typu sprzętu zakup systemów auto elektronicznych i szperacze to powinno być razem z zakupem śmigłowców a nie osobno działania. A jeżeli już to nie przetarg tylko indywidualne zapytania do konkretnych producentów po prostu brak słów

Tweets InfoSecurity24