"Każdemu po równo". Mundurowi czekają na decyzję ws. uposażeń w 2020 roku

11 grudnia 2019, 07:10
IMG_9270
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Mundurowi związkowcy wystąpili do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z pilnym wnioskiem o przygotowanie i przedstawienie do zaopiniowania projektu rozporządzenia kształtującego uposażenia na rok 2020. Funkcjonariusze podkreślają, że czekają na jak najszybsze przedstawienie propozycji w tym zakresie, ze względu na zbliżający się termin realizacji tego punktu porozumienia, podpisanego jesienią 2018 roku. 

Jak czytamy w pismach, gdyż temat przyszłorocznych uposażeń, a dokładnie ich zwiększenia, poruszył zarówno NSZZ Policjantów, jak i Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych w imieniu wszystkich funkcjonariuszy, których sprawa dotyczy, wyrażają oni oczekiwanie, że każdy funkcjonariusz otrzyma podwyżkę w jednakowej wysokości. Oba dokumenty podpisał Rafał Jankowski, pełniący funkcję zarówno przewodniczącego NSZZP, jak i FZZSM. 

Zgodnie z zapisami § 2 porozumienia <<Od dnia 1 stycznia 2020 roku funkcjonariusze otrzymają podwyżkę w przeciętnej miesięcznej wysokości 500 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną).>>

fragment pisma Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych do ministra Mariusza Kamińskiego

Związkowcy przypominają również, że podwyżki uposażenia, zgodnie z ustaleniami, mają zostać przyznane dla każdego funkcjonariusza w równej kwocie, uwzględniającej wzrost wszystkich składników uposażenia oraz nagrody rocznej.

Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w przygotowanym piśmie wnioskuje do ministra o pilne przygotowanie i przedstawienie do uzgodnień projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Także policjanci podkreślają "egalitarność" podwyżki. "Oznacza to, że przeciętna kwota 500 zł brutto, przeznaczona na wzrost uposażeń ze skutkiem od 1 stycznia 2020 r., musi być przyznana każdemu policjantowi w równej wysokości, na takiej samej zasadzie, jak podwyżka, którą policjanci otrzymali od dnia 1 stycznia 2019 roku". W komunikacie funkcjonariusze dodają, że jedynym odstępstwem od tej reguły może być niewielka różnica wynikająca ze stażu służby.

Jak zapewniali jeszcze w październiku br. przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych i administracji, środki na ten cel zostały zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie. Natomiast Wiesław Szczepański, przewodniczący Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, zapowiedział w rozmowie z InfoSecurity24.pl, że posłowie przyjrzą się temu, jak wygląda realizacja porozumienia zawartego między rządem a związkami zawodowymi działającymi w służbach mundurowych w listopadzie 2018 roku. "Jak wiemy, nie wszystkie punkty zawarte w tym porozumieniu zostały zrealizowane. Na jednym z posiedzeń w pierwszym kwartale przyszłego roku będę chciał, żeby komisja to przeanalizowała" - zapewniał.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Ww
czwartek, 12 grudnia 2019, 17:42

A straz pozarna?

mir123
czwartek, 12 grudnia 2019, 00:01

A ja napiszę coś kontrowersyjnego, przynajmniej dla młodych i na niskich stanowiskach. Od dobrych kilku lat podwyżki są po równo(za wyjątkiem stażowego w tym roku) a nawet niższe grupy do 5 dostali więcej. Do czego to prowadzi, ano do spłaszczenia różnić na grupach. Jak tak dalej pójdzie nie będzie się opłacało awansować. Przykładowo jeszcze 10 lat temu różnica na grupie x i grupie y wynosiła 200zł co stanowiło 10 procent pensji. Obecnie jest to 5 procent pensji. Za kilka lat przy podwyżkach po równo będzie to 2,5 procent. Jeżeli tak dalej będą wyglądały podwyżki za kilka lat z różnicy na tych grupach kupisz sobie hot doga. Dla wyjaśnienia. Mój staż to 29 lat służby. Po 25 dostałem etat specjalisty. Pewnie niektórych młodych mój wpis nie przekona, ale cóż taka prawda.

RN
środa, 18 grudnia 2019, 09:07

No niestety teraz nowoprzyjety będzie zarabiał tyle co specjalista z dwudziestoparoletnim doświadczeniem. Chore to wszystko jest.

Jjjszt
sobota, 14 grudnia 2019, 14:16

Właśnie dlatego każdy powinien dostać po równo. Gdybym ja na trzeciej dostał 500 i Ty na piątej tyle samo to różnica pomiędzy grupami zostaje taka sama. Bez sensu były niedawne podwyżki gdzie ja będąc wtedy na drugiej grupie dostałem więcej niż koledzy na piątej. Teraz awans o grupę wyżej to tak na prawdę kwestia kilkunastu/kilkudziesięciu złotych.

ZZ
piątek, 13 grudnia 2019, 16:14

Biorąc pod uwagę, że tysiące policjantów prewencji na max. 3 grupie nie maja praktycznie możliwości awansu, co by nie robili, to jest to trochę sprawiedliwe jednak.

Dawid
piątek, 13 grudnia 2019, 16:45

Ale chyba różnica między 3 a 4 grupa na poziomie 52zł na reke przy obecnych zarobkach są żałosne... Jaki sens rozwoju? O dodatki to samo dno. Po kilka lat na grupie bez dodatku to norma

On
czwartek, 12 grudnia 2019, 22:58

KWP Łódź, na etat specjalisty są konkursy

Mk
czwartek, 12 grudnia 2019, 19:49

Wypłaszczenie to nic złego . Kominy to była niesprawiedliwość. Jedni mogą być dochodzeniowcami nie nadając się na drogę czy interwencję.

Dzielnicowy
czwartek, 12 grudnia 2019, 16:05

Zawsze będziesz mógł wrócić do patrolu przecież skoro tam będzie tak dobrze. Ja mam 15 lat i jestem dzielnicowym a mimo to uważam że najcięższą robię mają właśnie w patrolu. Również tam nikt nie chce pracować bo są najniższe grupy. Czemu nie zatrzymać policjantów w patrolu? Dobrych policjantów... A można tylko podnosząc im pensje. Niestety u nas jest patologia i policjant pracujący na ulicy zarabia najmniej.

Ancymonek
czwartek, 12 grudnia 2019, 14:37

Szanowny kolego po fachu. Faktycznie różnice np. między 3 a 4 czy też 4 a 5 grupą co śmiesznie niskie. Ale np. rozdawnictwo które ma miejsce od 14 grupy, a nawet od Pana 9 grupy to znaczącą przesada. Prawie 100.000zł rocznie pensji netto (z wszystkimi dodatkami) dla pseudo ekspertów i innych pociotków, to zdecydowanie za dużo.

czytelnik
środa, 11 grudnia 2019, 23:48

Związki zawodowe to jakieś wielkie nieporozumienie. Pytają co będzie w 2020 roku jak do tej pory nie potrafią ogarnąć sprawy z 2018 roku dotyczącego Wyroku TK w sprawie wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Mało tego Komendanci wypisują bzdury na świadectwach służby umieszczając zapis, iż funkcjonariuszowi wypłacono ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Takie cyrki to tylko w Policji.

Tytus
środa, 11 grudnia 2019, 22:01

Czyli co.. jeszcze nie jest pewna podwyżka w 2020? Tak mam to rozumieć? Bo dla wojska Pr. Duda podpisał podwyżki już we wrześniu.. Dostaną żołd wyższy już od 1 stycznia. A policja??? Może tak może nie??

czwartek, 12 grudnia 2019, 18:32

Będą możesz spać spokojnie

jontek
środa, 11 grudnia 2019, 21:47

A wojsko nie musi się o nic martwić,im zapewniono podwyżki już dawno, od 1 stycznia dostaną. Czas chyba zrównać też dodatki policjantom, jak np. urlopowe. Gliniarze dostają grosze, w porównaniu do wojskowych. To jest skandal! A związkowcy zdają się tego nie zauważać, tylko ciągle licytują się o drobne.

piątek, 13 grudnia 2019, 11:10

Kolego to zapraszam do wojska ,misję, poligonu,ćwiczenia, i 12 lat bez awansu na kontrakcie

Rocco
piątek, 13 grudnia 2019, 01:11

Odwalcie się wojskowych . Wkurza mnie to ciągłe porównywanie

Cpn
piątek, 13 grudnia 2019, 09:13

Dokładnie. Szczucie jednych na drugich

Tweets InfoSecurity24