CIA przyznaje, że straciła dziesiątki informatorów

7 października 2021, 10:39
10405449_867256346622706_5845785653480440769_n
Fot. Central Intelligence Agency (CIA)/Facebook

Członkowie amerykańskiego kontrwywiadu w ściśle tajnej notatce, wysłanej do wszystkich biur CIA, poinformowali, że duża liczba amerykańskich informatorów została schwytana i stracona przez konkurencyjne agencje – informuje New York Times.

Jak informuje New York Times, kontrwywiad CIA wysłał notatkę do biur Agencji na całym świecie. Według gazety, CIA zbadało w ciągu ostatnich kilku lat dziesiątki spraw dotyczących zagranicznych informatorów, którzy zostali aresztowani lub zabici. The New York Times pisze, że wiadomość została wysłana za pośrednictwem ściśle tajnej depeszy i zawierała konkretną liczbę agentów zabitych przez inne agencje wywiadowcze.

Jak zauważa gazeta, notatka zawierała dość szczegółowe informacja co rzadko się zdarza w tego typu przypadkach. Zwykle takie dane ukrywa się nie tylko przed opinią publiczną, ale nawet przed niektórymi pracownikami CIA. 

CIA w depeszy miało również wskazywać na przyczyny nieudanych misji, takie jak za duże zaufanie do źródeł, zbyt szybki proces rekrutacji czy niedostateczne zwracanie uwagi na potencjalne zagrożenia kontrwywiadowcze oraz niedocenianie zagranicznych agencji wywiadowczych. Wzrost liczby zagrożonych informatorów – jak zauważa gazeta – wskazuje, że zagraniczne agencje wywiadowcze śledzą bardzo dokładnie działania CIA za pomocą sztucznej inteligencji, skanów biometrycznych oraz narzędzi hackerskich służących do śledzenia ruchów CIA w celu odkrycia ich źródeł informacyjnych.

The New York Times pisze również, powołując się na byłych urzędników, że rekrutacja nowych informatorów to sposób w jaki oficerowie prowadzący  mogą zdobyć awans i to niezależnie od sukcesu czy wydajności rekrutowanej osoby. Jak mówi gazecie Douglas London, były agent CIA, "czasami są rzeczy poza naszą kontrolą, ale zdarzają się również sytuacje niechlujstwa i zaniedbania, a ludzie na wyższych stanowiskach nigdy nie ponoszą odpowiedzialności".

Gazeta zwraca uwagę, że CIA przez ostatnie dwie dekady poświęciła wiele uwagi zagrożeniom terrorystycznym i konfliktom w Afganistanie, Iraku i Syrii. Jednak gromadzenie danych wywiadowczych na temat wrogich sił jest nadal centralnym punktem programu CIA, zwłaszcza że decydenci domagają się większej uwagi w przypadku działalności Chin i Rosji. Jak donosi New York Post, w ostatnich latach raporty wskazywały, że Chiny stały się szczególnie biegłe w tropieniu i eliminowaniu amerykańskich sieci szpiegowskich. The Times podał, że w 2017 roku, 12 podejrzanych informatorów zostało straconych przez Pekin, a kilku innych zostało uwięzionych.

Utrata informatorów, jak stwierdzili byli urzędnicy, nie jest nowym problemem. Notatka pokazała jednak, jak zauważają informatorzy gazety, że sprawa jest poważniejsza, niż się publicznie uważa. Jak pisze The New York Times, notatka była skierowana przede wszystkim do funkcjonariuszy agencji, którzy działają na pierwszej linii oraz osób bezpośrednio zaangażowanych w rekrutację i weryfikację źródeł. Jak twierdzić mają osoby, które zapoznały się z tajną depeszą, miała ona przypomnieć oficerom prowadzącym, żeby nie skupiali się tylko na rekrutacji, ale także na kwestiach bezpieczeństwa, w tym weryfikacji informatorów. CIA odmówiło komentarza w tej sprawie.

PM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Kiks
czwartek, 7 października 2021, 17:45

Prym w mordowaniu informatorów wiodą Chiny ;).

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 7 października 2021, 13:58

Tylko do swoich błędów USA się nie przyznaje... Np. Chińczycy po ponad 2x wyższych pensjach niż wskazywało stanowisko namierzyli kto jest prawdziwym dyplomatą USA a kto ma drugi etat w CIA... W Libii i to nie jest żart, tylko IQ Amerykanów, na lotnisku zrobili osobną bramkę wyjściową z napisem TAJNI PRACOWNICY FEDERALNI USA I SPECJALSI TĘDY!!!! Służbom innych państw wystarczyło skierować tam kamery... Na Hawajach wywiad Chin otworzył biuro tłumaczeń i... wywiady USA zaczęły znosić tam materiały pozyskane w Chinach do przetłumaczenia! :D

dsadsafsdafdsaf
czwartek, 7 października 2021, 14:55

A może to jest dezinformacja CIA, że niby przegrywają, a tak naprawdę to wygrywają?

Sidematic
czwartek, 7 października 2021, 16:12

Wygrywają, tak jak wygrali w Afganistanie. Meldowali że zajęcie Kabulu zajmie talibom 3-6 miesięcy. Zajęło 6 dni.

JSM
czwartek, 7 października 2021, 13:58

Są dwie firmy z którymi zdrowy na umyśle człowiek współpracował nie będzie pod żadnym pozorem: CIA i SKW.

busio
sobota, 9 października 2021, 22:41

dodaj SWW, AW i ABW

Piotr II
czwartek, 7 października 2021, 14:35

Dosadny komentarz, a co z SW?

ciekawy
czwartek, 7 października 2021, 13:29

Co to za agencja wywiadowca gdzie jakiś szmatławiec wchodzi w posiadanie jej korespondencji? Tam z wywiadu pozostała już tylko nazwa.

Sidematic
czwartek, 7 października 2021, 16:14

CIA już nie jest agencją narodową. Obecnie służy wiernie jednej nacji o której istnieniu nie wolno nawet wspominać a która jeździ na USA jak na starej kobyle.

Ass
czwartek, 7 października 2021, 13:29

Rosyjscy agenci jak zdradzą swoich to wcinają arszenik, gdzie by nie byli, natomiast zdrajcy USA piszą książki w Rosji i Chinach. Ot i taka np. różnica

czwartek, 7 października 2021, 15:23

@ass i pewnie to tak powstały książki Suworowa - przysłał je z zaświatów :))))

Wojciech
czwartek, 7 października 2021, 16:15

To byly inne czasy. Wtedy był komunistyczny CCCP i "dobry Zachód". Teraz jest Rosja i komunistyczny Zachód.

Tweets InfoSecurity24