Reklama

Wiceszef MSWiA: Liczba migrantów na granicy zachodniej jest dziesięciokrotnie mniejsza

Autor. Straż Graniczna

Liczba nielegalnych migrantów na granicy zachodniej jest dziesięciokrotnie mniejsza w stosunku do 2023 roku - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek. Poinformował, że w pierwszej połowie br. było ok. 850 osób, które przedostały się z Białorusi do Polski, a następnie do Niemiec.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek odpowiadał w czwartek na pytania posłów dotyczące sytuacji na granicy polsko-niemieckiej oraz politykę migracyjną rządu. Przekazał, że w 2023 r. przez polską granicę do Niemiec przedostało się 33 tys. osób, z czego 12 tys. to migranci, którzy trafili do Polski z Białorusi. W 2024 r. liczba ta zmalała do 16 tys., w tym 5 tys. z tzw. śladem białoruskim. W pierwszej połowie br. było ok. 850 migrantów, którzy dostali się z Białorusi do Polski, a następnie do Niemiec.

Reklama

Liczba nielegalnych migrantów na granicy zachodniej jest dziesięciokrotnie mniejsza w stosunku do 2023 r. To pokazuje skalę, w jakiej udało nam się powstrzymać nielegalną migrację” – stwierdził wiceszef MSWiA. „Wzmocniliśmy zaporę, usprawniliśmy działanie żołnierzy i funkcjonariuszy, wprowadziliśmy strefę buforową i wreszcie zawiesiliśmy prawo do azylu. Rzecz, która wydawała się niemożliwa w Unii Europejskiej, a myśmy to zrobili” – podsumował.

Dodał, że „drugim źródłem nielegalnej migracji na granicy zachodniej”, są „sprowadzeni Kolumbijczycy, obywatele Wenezueli i wielu innych państw (…) z Afryki i Azji”. Zwracając się do posłów PiS, Mroczek dodał: „to wyście ich sprowadzili, oni się teraz pojawiają na granicy zachodniej”. Zaznaczył też, że obecny rząd o połowę zredukował legalną migrację.

Czytaj też

Nawiązując do przywróconych 7 lipca kontroli na granicy z Niemcami i Litwą wiceminister podkreślił, że działania funkcjonariuszy mają być jak najmniej dotkliwe dla mieszkańców tych terenów i osób podróżujących. „Kontrole wytypowanych osób odbywają się przez weryfikację ich tożsamości i dokumentów uprawniających do wjazdu do Polski oraz sprawdzanie w krajowych i europejskich bazach” – wyjaśnił. W działaniach bierze udział 900 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wspiera ich 300 policjantów, 500 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i ponad 200 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

„Przywrócone kontrole na granicach z Niemcami i z Litwą są czasowe. Stanowią element systemu działań wdrażanych od grudnia 2023 roku, by doprowadzić do zamknięcia nielegalnego szlaku migracyjnego, który przechodzi przez Polskę i biegnie ze wschodu na zachód” – powiedział Mroczek.

Czytaj też

Podał również statystki dotyczące udziału cudzoziemców w przestępstwach zabójstwa. W 2014 r. były to: 532 przestępstwa, 458 sprawców, w tym 4 cudzoziemców; w 2018 r.: 536 przestępstw, 465 podejrzanych, w tym 10 cudzoziemców, w 2020 r.: 645 przestępstw, 564 podejrzanych, 33 cudzoziemców; w 2023 r.: 565 przestępstw, 494 czterech podejrzanych, 40 cudzoziemców i w 2024 r. - 32 cudzoziemców.

Z danych zaprezentowanych przez wiceministra wynika, że w 2024 r. państwo polskie deportowało 8,5 tys. osób, w większości obywateli Gruzji, Mołdawii i Białorusi.

Reklama
Źródło:PAP
WIDEO: Nadinsp. Boroń o nowej mieszkaniówce: musimy wyrównać szanse, które dziś mają żołnierze
Reklama

Komentarze

    Reklama