Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

TASER 7 wkracza na polski rynek

Fot. Juliusz Sabak, Infosecurity24
Fot. Juliusz Sabak, Infosecurity24

Rozpoznawana na całym świecie rodzina paralizatorów elektrycznych TASER, produkowanych przez firmę AXON, wzbogaciła się właśnie o nowy model oznaczony jako TASER 7. W Polsce o nowych możliwościach tego paralizatora można było przekonać się odwiedzając, odbywające się w Warszawie, Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa (EUROPOLTECH 2019). To właśnie tam, na stoisku wyłącznego polskiego dystrybutora firmy UMO Sp. z o.o., TASER 7 miał swój debiut.

Najnowszy TASER 7 ma charakteryzować się w głównej mierze poprawionymi osiągami w zakresie działania na krótkich dystansach, gdzie tego rodzaju paralizatory są, de facto, najczęściej użytkowane. Należy przy tym zauważyć zdolność nowego TASER`a do wystrzeliwania sond po trajektoriach znacznie bardziej zbliżonych do prostych, niż to miało miejsce w przypadku starszych rodzajów sprzętu tego typu. Co więcej, TASER 7 wystrzeliwuje je z dwukrotnie większą energią kinetyczną, pozwalając na lepsze połączenie z celem. Na wspomnianych krótszych dystansach TASER 7, oferowany w Polsce przez UMO Sp. z o.o. i pokazywany na EUROPOLTECH 2019, charakteryzuje się również lepszymi osiągami w zakresie przekazania impulsu elektrycznego do obezwładnianego celu.

UMO pokazało również inne produkty firmy AXON, oferowane polskim odbiorcom. Można było zauważyć chociażby znane już TASER X26P. Warto również odnotować prezentację AXON Signal PPM będący specjalnym nadajnikiem do urządzeń z rodziny TASER. Umożliwia on, w przypadku odbezpieczenia, bezprzewodową aktywację kamer nasobnych produkcji AXON, znajdujących się w promieniu 15 metrów. Jeśli chodzi o ten rodzaju asortyment, UMO pokazało także AXON Signal Sidearm, będący nadajnikiem do kabury na broń krótką, który aktywuje wspomniane kamery nasobne na takim samym dystansie.

[GALERIA_2957]

Nie zabrakło również broni włoskiego producenta Beretta na czele z karabinkiem ARX-160 oraz strzelbą półautomatyczną Beretta 1301. Ta ostatnia została opracowana z myślą o różnego rodzaju formacjach mundurowych i ma charakteryzować się przede wszystkim niewielką wagą oraz zminimalizowanymi gabarytami. W przypadku Beretta 1301 Tactical zastosowany został system gazowy BLINK, pozwalający na jeden z najwyższych poziomów szybkostrzelności w przypadku tego rodzaju uzbrojenia.

Oprócz wspomnianych produktów, UMO pokazało w Warszawie, m.in. granaty wieloefektowe Centanex CTX-BG. W ich przypadku skorupa granatu zawiera jeden ładunek hukowo-błyskowy oraz istnieje możliwość dodania kolejnego efektu wybranego przez użytkownika. Nie zabrakło również granatów CTX-1-C będących grantami 1-hukowo błyskowymi, które nie generują odłamków, zaś ich koziołkowanie oraz dymienie zostały ograniczone. W zakresie ochrony funkcjonariuszy można wyróżnić kaski ochronne Šestan-Busch PK-RIOT-I, które są wytwarzane metodą SMC (tłoczywo w formie płytowej) i dodatkowo wzmocnione szkłem, jak i włóknami aramidowymi. Pokazywany był również hełm balistyczny Šestan-Busch BK-MICH, będący hełmem wykonanym z włókien aramidowych oraz UHMWPE (Dyneema).

jr

Reklama

Komentarze

    Reklama