Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Kamera w systemie czujników. Nowe rozwiązania dla służb mundurowych

Fot. Szkoła Policji w Słupsku
Fot. Szkoła Policji w Słupsku

Znany z produkcji uzbrojenia niezabijającego, takiego jak np. urządzenia Taser, Axon rozwija potencjał w nowych obszarach związanych z wyposażeniem dedykowanym formacjom mundurowym. Dystrybutor tego sprzętu na rynku polskim, czyli warszawska firma UMO, oferuje m.in. system zespalający kamery nasobne Axon Body 2 z czujnikami znajdującymi się np. na broni służbowej, czy też na wspomnianych urządzeniach Taser, ale także w pojazdach.

Kamery ewidentnie „rozgościły się” w wyposażeniu służb mundurowych na całym świecie, jednakże ich skuteczność cały czas leży przede wszystkim w odpowiednim uproszczeniu ich zastosowania. Tak, aby jej użytkownik, np. funkcjonariusz, nie musiał nadmiernie angażować się w ich obsługę w trakcie podejmowanego działania. Dotyczy to również przetwarzania danych, które związane jest z codziennym użytkowaniem kamer nasobnych. W obu przypadkach warto zauważyć system oferowany przez firmę Axon, który w Polsce jest oferowany przez warszawską firmę UMO Sp. z o.o. Z jednej strony mamy bowiem kamerę Axon Body 2 o intuicyjnej konstrukcji, a z drugiej strony jest ona wpięta w rozwijający się system udogodnień w sferze użytkowania oraz przetwarzania danych na potrzeby odbiorcy.

Trzeba zaznaczyć, że jest to o tyle interesujące spojrzenie na problem tzw. kamer na mundurach, że nie jest skoncentrowane tylko i wyłącznie na wyposażeniu funkcjonariuszy w ten sprzęt. Producenci z Axon starają się pójść o jeden krok dalej i przewidzieć problemy z codziennym użytkowaniem tego rodzaju rozwiązań. W końcu kamery pojawiły się na wyposażeniu służb porządkowych właśnie w kontekście sytuacji ekstremalnych, stąd należy do nich przykładać równą wagę, jak do chociażby środków przymusu bezpośredniego.

image
Fot. Axon.com

 

Rdzeniem systemu firmy Axon jest kamera Axon Body 2. Jeśli chodzi o samą obsługę, mamy do czynienia z rozwiązaniami, które mają pozwolić na szybkie włączenie urządzenia, aktywację trybu interwencji, czy sprawdzenie np. stanu naładowania baterii. Ale też, co istotne dla późniejszego opracowywania zebranego materiału dowodowego, włączyć oznaczenie na osi czasu w nagranym materiale czy też dokonać parowania z innymi urządzeniami, np. telefonem komórkowym operującym na systemie iOS i Android. Tym samym istnieje możliwość chociażby zgrania z innego urządzenia danych lokalizacyjnych GPS.

Waga kamery Axon Body 2 sprzyjać ma wygodnemu mocowaniu do różnych elementów wyposażenia, a także umundurowania czy też kamizelki taktycznej bądź zwykłej koszuli. Użytkownik z założenia ma tak naprawdę do dyspozycji gamę uchwytów montażowych Rapidlock, które przyspieszać mają podczepienie kamer. Przykładowo, do samej koszuli dedykowane są dwa uchwyty, które producent zróżnicował tak, aby pasowały do głębokości jej kieszeni. Kamery z tej serii można również przypinać z wykorzystaniem uchwytów magnetycznych, czy też systemu MOLLE, na klips.

image
Fot. Axon.com

 

Kamery nasobne Axon Body 2, oferowane w Polsce przez UMO Sp. z o.o., mają być odporne na najważniejsze zagrożenia płynące z codziennego użytkowania tego typu sprzętu. Na liście znajdziemy przede wszystkim upadki oraz czynniki środowiskowe, na czele z zamoczeniem. Kamera Axon Body 2 ma wytrzymać upadek z ponad 180 cm na twardą powierzchnię, np. beton. Ważnym atutem wyróżniającym ten sprzęt ma być czas pracy kamery, który ma oscylować między 12 a 14 godzin ciągłej pracy na zastosowanym w niej akumulatorze. Należy wskazać, że mówimy przy tym o nagraniach w jakości HD 1080 p, mogących obejmować do 70 godzin nagrania w zależności od rozdzielczości. Kamera Axon charakteryzować się ma także szerokim polem widzenia wynoszącym 143°. Trzeba podkreślić, iż późniejsze pełne ładowanie to przy takim wymiarze czasu pracy, to 6 godzin.

Aktywacja sprzętu ma nie utrudniać codziennej służby użytkownika. W trakcie zwykłego użytkowania Axon Body 2 nagrywa materiał w interwałach 120 sekundowych, by następnie go nadpisać. Jednakże w przypadku aktywacji trybu interwencji i zastosowania ciągłego nagrania materiału wideo, co istotne z fonią lub bez zgodnie z potrzebą użytkownika, kamera samoistnie, autonomicznie dogrywa tzw. bufor, czyli ostatnie 120 sekund. Dzięki temu zabiegowi pozyskuje się materiał z obserwacji, poprzedzającej aktywację trybu interwencji, zdarzeń.

Zestaw jest włączony w system czujników zlokalizowanych w pojazdach, broni służbowej, jak również urządzeniach Taser. Po prostu, w momencie podjęcia interwencji poprzez włączenie sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych w pojeździe, wyjęcia pistoletu lub urządzenia Taser, Axon Body 2 może przejść automatycznie w tryb nagrywania działań. Wszystko poprzez zastosowanie czujników opierających się na Axon Signal, ulokowanych np. w obrębie konwencjonalnej kabury. Trzeba podkreślić, że schowanie broni nie zatrzymuje trybu nagrywania, a następuje to tylko i wyłączenie w wyniku działań funkcjonariusza. Technologia Axon Signal w urządzeniach Taser aktywowana jest przez nową baterię SPPM (Signal Power Performance Magazine).

Przy czym, system stworzony przez Axon w oparciu o Axon Body 2 i czujniki aktywujące samoistnie tryb interwencji – Axon Signal, pozwala na włączenie wszystkich kamer w promieniu 15 metrów, u różnych funkcjonariuszy danej służby, mających na wyposażaniu sprzęt firmy. Dzieje się tak autonomicznie, nie wymaga również wcześniejszego parowania poszczególnych urządzań. Stąd też, można uzyskać zdecydowanie szerszy obraz sytuacyjny danego zdarzenia i być pewnym, że jedna formacja wyposażona w Axon Body 2 i zestawy Axon stanie się niejako jednym sensorem.

Rozwiązania Axon, które na polskim rynku oferuje UMO Sp. z o.o., to nie tylko same kamery oraz czujniki, które mogą je aktywować. To również system zgrywania materiału oraz zarządzania nim. Szczególnie, że im więcej kamer w danej strukturze, tym jest to większe wyzwanie dla ludzi oraz sprzętu. Axon do kamer Axon Body 2 oferuje modułowe stacje dokujące, które z racji konstrukcji mogą być rozszerzane w zależności od potrzeb. To w nich dochodzi do zgrywania materiału, rejestrowanego przez użytkowników kamer, a także jego ładowania. W stacjach dokujących dokonywane są również niezbędne aktualizacje systemowe. W trakcie zgrywania materiał jest odpowiednio tagowany, przyporządkowywane są mu niezbędne oznaczenia, etc. Wszystko po to, aby usprawnić późniejsze wyszukiwania oraz analizę.

Wracając do samego przetwarzania danych, trzeba skupić się na roli jaką odgrywa aplikacja Axon Commander. Jak informuje producent, stanowi ona rozwiązanie uruchamiane lokalnie, które konsolidować ma wszystkie dowody cyfrowe w jednym bezpiecznym miejscu. Jednocześnie, zapewnia dostęp do materiałów dowodowych i zarządzanie nimi. Aplikacja ma na celu rozbudowane filtrowanie oraz wyszukiwanie wśród zgromadzonych danych, przy jednoczesnej dbałości o utrzymanie pojemności pamięci dyskowej oraz zachowaniu standardów bezpieczeństwa. Axon Commander pozwala również na stworzenie różnych poziomów dostępu do baz danych. Ogranicza to możliwość ingerencji w materiał zapisany w systemie. Można także ustalić czy materiał zgrany przez stację dokującą był poddawany jakimkolwiek zmianom, modyfikacjom.

image
Fot. Axon.com

 

Kamery nasobne firmy Axon to rozwiązanie wykorzystywane m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz państwach skandynawskich. Trwają prace nad ich efektywniejszym podłączeniem pod aplikacje pozwalające na sprawniejsze użytkowanie w codziennej pracy funkcjonariuszy oraz w późniejszych działaniach analitycznych. Stąd chociażby rozwój aplikacji Axon Commander, która pozwala na odwołanie się do mechanizmów wyszukiwania dowodów w oparciu o kryteria użytkownika kamery, datę oraz czas zarejestrowania materiału, jego źródła, lokalizacji, itp.

Podsumowując, należy zauważyć, że kamery nasobne weszły już do wyposażenia służb porządkowych oraz prywatnego sektora security nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Ich stosowanie pozwala z jednej strony na gromadzenie niezbędnego materiału dowodowego, ale też na analizę zachowań chociażby interweniujących funkcjonariuszy lub ochroniarzy. Jednocześnie, samo stosowanie kamer usprawnia również dochodzenie do prawdy w przypadku wystąpienia wątpliwości na linii funkcjonariusz-obywatel. Jednak efektywność tego rozwiązania technologicznego jest zależna od funkcjonalności nie tylko samych kamer, ale też ich szerszej współpracy z czujników czy systemów przetwarzania danych. Bez wątpienia, kamery to przyszłość służby mundurowych na całym świecie, i o tym nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Reklama
Reklama

Komentarze