Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Służby "łączą siły". Premier: będą walczyć z układem zamkniętym

Autor. Kancelaria Premiera/Flickr

Szefowie resortów spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości i finansów podpisali w piątek międzyresortowe porozumienie dotyczące skoordynowania działań podległych im służb. Jak poinformował premier Donald Tusk, porozumienie ma dotyczyć działań, zmierzających do „ujawnienia, zabezpieczenia i odzyskiwania mienia Skarbu Państwa”.

W piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa premiera Donalda Tuska. Podczas niej szefowie trzech ministerstw (Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – Tomasz Siemoniak, Ministerstwa Sprawiedliwości – Adam Bodnar i Ministerstwa Finansów – Andrzej Domański) podpisali międzyresortowe porozumienie dotyczące skoordynowania działań podległych im służb. Premier Donald Tusk podkreślił, że porozumienie ministrów ma dotyczyć działań, zmierzających do „ujawnienia, zabezpieczenia i odzyskiwania mienia Skarbu Państwa”.

Reklama

Premier wyjaśnił, że szef MSWiA Tomasz Siemoniak, szef Ministerstwa Sprawiedliwości Adam Bodnar i szef resortu finansów Andrzej Domański zwrócili się do niego o zgodę na podpisanie takiego porozumienia, aby - jak mówił – „walczyć z układem zamkniętym, który był budowany od 2016 r. i którego konsekwencje ponosimy do dziś”.

„Skoordynowanie między tymi resortami jest niezbędne, abyśmy skutecznie i możliwie szybko odzyskiwali te gigantyczne kwoty, co do których mamy dowody albo przekonanie, że zostały wydane w sposób nieprawidłowy i niezgodny z prawem, na szkodę interesów publicznych albo wprost zawłaszczone” – powiedział Tusk.

Czytaj też

Bardzo ważnym zadaniem porozumienia między ministrami ma być profilaktyka, której efektem końcowym ma być „uniemożliwienie w przyszłości nadużywania władzy na rzecz własnych interesów”. „Bardzo chcielibyśmy złapać wszystkich, którzy okradali państwo polskie, chcielibyśmy odzyskać maksimum tego, co jest do oddania. Ale efektem końcowym pracy ministrów, którzy to porozumienie podpisują, ma być zestaw propozycji, który uniemożliwi w przyszłości nadużywania władzy, stanowisk, powiązań na rzecz własnych interesów” – powiedział premier.

Szef rządu poinformował, że dzięki posiadanym uprawnieniom dyrektorzy izb administracji skarbowej od lutego br. prowadzą postępowania w 90 jednostkach i podmiotach, które podlegają 17 resortom w rządzie. „Codziennie pracuje nad tymi sprawami 200 kontrolerów” – przekazał.

Reklama

„Kwota wydatkowanych środków publicznych, ta podejrzana kwota, (…) wymagająca zbadania – bo zachodzi podejrzenie, bo są powody, aby sądzić, że te środki były wydatkowane niezgodnie z prawem, z naruszeniem procedur, przepisów, albo na szkodę interesu społecznego – to jest kwota, która w tej chwili osiągnęła 100 mld zł” – podkreślił szef rządu.

Premier poinformował również, że do tej pory złożono ponad 60 zawiadomień o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury, rzecznika dyscypliny finansów publicznych oraz CBA. „Kwota nieprawidłowości, to, o czym już wiemy, mamy udokumentowane, to jest kwota 3,2 mld zł. To są już te pieniądze, które są już bardzo dokładnie opisane i będziemy skutecznie domagać się zwrotu tych środków” – powiedział.

Czytaj też

Zaznaczył, że „w pozostałym zakresie”, ogólnie precyzyjnie opisano już nieprawidłowości na ponad 5 mld zł. „Zawiadomienia będą składane do odpowiednich organów, w tym do prokuratury sukcesywnie” – zapewnił.

Premier Tusk poinformował podczas konferencji prasowej, że do tej pory w sprawie rozliczeń poprzedniej władzy postawiono zarzuty 62 osobom, a do prokuratury skierowano 149 zawiadomień. „Tego nigdy nie było w historii przed naszymi poprzednikami. To jest pierwszy raz w historii Polski, nie tylko po 1989 r., żeby funkcjonariusze władzy, którzy musieli ją oddać wskutek wyborów, byli tak skutecznie rozliczani” – dodał premier.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze