Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Sejm zajął się nowymi usprawnieniami dla mundurowych na granicy
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy, który ma zapewnić szerszy wachlarz środków dla żołnierzy oraz funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej w ochronie granicy. „Są tutaj przepisy dające mocną podstawę działania na granicy” – zapewniał wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.
W środę posłowie zajęli się rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Dokument zakłada m.in. rozszerzenie katalogu przypadków użycia lub wykorzystania przez funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej środków przymusu bezpośredniego. Portal InfoSecurity24.pl o założeniach zawartych w projekcie ustawy informował w połowie czerwca.
Podczas pierwszego czytania w Sejmie, głos w dyskusji zabrał m.in. wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek. „Obok przepisów dotyczących użycia w samodzielnej operacji Wojska Polskiego, usunięcia wątpliwości dotyczących użycia przez żołnierzy i funkcjonariuszy broni, są tutaj przepisy dające Policji mocną podstawę działania na granicy. Są przepisy, którymi zmieniamy ustawę o środkach przymusu bezpośredniego w zakresie zwiększenia wachlarza dopuszczalnych środków przymusu bezpośredniego na granicy” – mówił wiceszef MSWiA.
„W momencie, kiedy przejmowaliśmy odpowiedzialność za sprawy naszego kraju mieliśmy do czynienia od razu z sytuacją poważnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, którego źródłem była nasilająca się nielegalna migracja na granicy z Białorusią. Od razu przystąpiliśmy do działań naprawczych” – podkreślił Czesław Mroczek.
Czytaj też
Zaznaczył przy tym, że resort analizował m.in. sposób działania polskich służb na granicy. „Czy żołnierze i funkcjonariusze są w sposób należyty wyposażeni, jeżeli chodzi o ochronę osobistą, czy mają właściwe narzędzia powstrzymywania nielegalnej migracji” – wskazywał.
W jego ocenie, taktyka stosowana przez blisko trzy lata w ochronie granicy polsko-białoruskiej „nie była właściwa”. „Musimy działać w sposób zapewniający bezpieczeństwo żołnierzom i funkcjonariuszom, powstrzymywać te migracje na odległość z wykorzystaniem całego wachlarza środków przymusu bezpośredniego” - mówił.
„W związku z tym, w coraz większym zakresie muszą tam działać żołnierze i funkcjonariusze przygotowani, od samego wyposażenia poprzez środki przymusu bezpośredniego, ale również w zdolności radzenia sobie z agresywnym tłumem. To się dzieje w tej chwili. Doprowadzimy to zadanie do końca” - zapewnił.
Czytaj też
Poinformował też, że w „najbliższym czasie zostaną stworzone specjalne oddziały w Straży Granicznej dedykowane do ochrony granicy, czego do tej pory wyraźnie brakowało”. „Wierzę, że te działania poprzez poprawienie sytuacji prawnej żołnierzy i funkcjonariuszy będą nas łączyć, że jesteśmy w stanie to zrobić w interesie państwa polskiego i bezpieczeństwa Polek i Polaków. Zróbmy to. Tego wymaga sytuacja bezpieczeństwa naszego kraju” – dodał wiceszef MSWiA.
Po pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji obrony narodowej oraz komisji sprawiedliwości i praw człowieka.