Reklama

Straż Graniczna

"Oddziały prewencji" w Straży Granicznej? Wiceszef MSWiA: rysuje się taka konieczność

Autor. Jacek Herok/Gazeta Policyjna

Resort spraw wewnętrznych i administracji przygotowuje się do zmiany taktyki działania na polsko-białoruskiej granicy. W związku z tym – jak zapowiedział wiceszef MSWiA Czesław Mroczek - szykują się też korekty w strukturze Straży Granicznej. „Będzie potrzeba powołania nowych oddziałów w Straży Granicznej, które roboczo nazwałbym oddziałami ochrony granicy. Coś na wzór oddziałów prewencji Policji” – mówił Mroczek. Jak dodał, decyzja o powołaniu nowego oddziału SG jeszcze nie zapadła, ale „rysuje się taka konieczność”.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek wziął w czwartek wieczorem udział w Debacie Dnia na antenie Polsat News. Podczas rozmowy poruszono kwestię ochrony granicy polsko-białoruskiej. „Mamy duże siły na granicy i trzeba je wykorzystywać w sposób właściwy. Ten właściwy sposób wykorzystywania to jest reagowanie w dużej odległości środkami przymusu bezpośredniego, w którym nie strzela się z broni ostrej do ludzi nieuzbrojonych. Jesteśmy w stanie wykonać to zadanie w sposób właściwy. Tych środków mamy dosyć dużo. Zmienimy ten sposób działania. Przez trzy lata wykorzystywano te siły w sposób niewłaściwy” – powiedział Czesław Mroczek.

Reklama

„Szybko wyciągnęliśmy wnioski po kilkumiesięcznych obserwacjach i dyskusjach między służbami. Zdecydowaliśmy się na wysłanie tam oddziałów przygotowanych do zwalczania agresywnego tłumu wyposażonego w niebezpieczne narzędzia. W tej chwili, w sposób zmasowany, będziemy zmieniali podejście” – podkreślił wiceszef MSWiA.

Poinformował, że w tej sprawie w piątek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w uzgodnieniu z MON-em spotyka się wojsko, Straż Graniczna i Policja. „Wyciągamy ostateczne wnioski co do zmiany taktyki działania na granicy. Szczegóły pociągną za sobą też konieczność zmian organizacyjnych w służbach takich jak Straż Graniczna” – zapowiedział Mroczek.

Czytaj też

„Jeżeli zdecydujemy się na tą zasadniczą zmianę, którą zapowiadam - taktyki działania - to będzie potrzeba powołania nowych oddziałów w Straży Granicznej. Oddziałów, które nazwałbym roboczo, bo pierwszy raz użyje tego sformułowania, nieuzgodnionego jeszcze wewnątrz resortu, Oddziałów Ochrony Granicy. Coś na wzór oddziałów prewencji Policji, czyli oddziałów przygotowanych i wyposażonych odpowiednio do zwalczania agresywnych grup wyposażonych w niebezpieczne narzędzia” – wyjaśnił.

Wytłumaczył też, że docelowo nowe oddziały w Straży Granicznej będą wymagały wielu miesięcy naboru i szkolenia. „Natomiast jeżeli wiemy, jakim sposobem będziemy działać, to do tego sposobu trzeba dobrać narzędzia” – zaznaczył.

Reklama

Dopytywany, czy już jest decyzja o powołaniu nowego oddziału w SG odpowiedział, że „przede wszystkim zapowiada zmianę, która już w części się dokonała. „Zmianę sposobu i metod działania na granicy” - powiedział. „W coraz większym stopniu będziemy tę nową taktykę wykorzystywać. Szkolimy zarówno żołnierzy jak i funkcjonariuszy do tych nowych działań i wyposażamy ich odpowiednio. Natomiast decyzja (o powołaniu nowego oddziału SG – przyp. red.) nie zapadła, ale rysuje się taka konieczność” – dodał wiceszef MSWiA.

"Spokojniej" na granicy

Z kolei w piątek Czesław Mroczek był gościem na antenie Radia Plus, w którym podkreślił, że na granicy polsko-białoruskiej, po wprowadzeniu strefy buforowej, widać znaczący spadek liczby prób nielegalnych przekroczeń.

Czytaj też

Świadczą o tym też liczby, które resort opublikował na swojej stronie internetowej. „Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej została wprowadzona 13 czerwca br., czyli dokładnie 7 dni temu. W tym czasie (13-19 czerwca br.) Straż Graniczna odnotowała blisko 750 prób nielegalnego przekroczenia granicy. W tygodniu przed wprowadzeniem strefy (6-12 czerwca br.) takich prób było ponad 1100. Oznacza to spadek o około 30 proc.” – czytamy w komunikacie MSWiA.

„W pierwszym tygodniu funkcjonowania strefy zatrzymano 4 »kurierów« za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy. W tygodniu poprzedzającym wejście w życie rozporządzenia MSWiA takich zatrzymań było również 4. Niestety w tygodniu 13-19 czerwca br. odnotowano 11 ataków na naszych funkcjonariuszy i żołnierzy. W tygodniu 6-12 czerwca br. takich ataków było 5” – podał resort.

Reklama

W komunikacie wskazano również, że w ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania strefy, Straż Graniczna 33 zgody na przebywanie w strefie buforowej, w tym 28 to zgody wydane mediom. „Najwięcej zgód dotyczyło Białowieży – 14 oraz Dubicz Cerkiewnych – 12 (w tym 5 zgód wydano przedstawicielom międzynarodowej organizacji pozarządowej)” – dodano.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze