Ponad 8 mln złotych na System Rejestracji Broni. MSWiA bliskie zakończenie przetargu

14 października 2020, 15:57
broń
Fot. Pixabay

Resort spraw wewnętrznych i administracji jest bliski wybrania najkorzystniejszej oferty i zlecenia zaprojektowania, budowy i wdrożenia Systemu Rejestracji Broni (SRB), który ma być gotowy do końca grudnia 2022 roku. Jak podkreśla MSWiA, pozwoli on na prowadzenie indywidualnych, elektronicznych ewidencji broni i istotnych części broni przez każdego przedsiębiorcę koncesjonowanego. Usługa usprawnić ma i przyspieszyć realizację ustawowych obowiązków przedsiębiorców oraz wzmocnić kontrolę państwa nad bezpieczeństwem, w tym zwalczania nielegalnego obrotu bronią palną. Wdrożenie systemu kosztować może nawet 8,6 mln złotych brutto. 

System Rejestracji Broni będzie systemem centralnym, administrowanym przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Jak tłumaczy resort w dokumentach dotyczących zamówienia, jego celem jest stworzenie rozwiązania informatycznego umożliwiającego każdemu przedsiębiorcy, który prowadzi działalność w zakresie wytwarzania i obrotu bronią prowadzenie ewidencji każdej jednostki broni oraz jej istotnych części objętych kontrolą państwa, śledzenie zdarzeń oraz transakcji dotyczących broni, a także automatyzację procesu informowania przez przedsiębiorcę organów państwa. Każdy przedsiębiorca będzie realizował swoje zadania, np. rejestrowanie broni i jej istotnych części, ich pochodzenia i swojego stanu posiadania w jednym, centralnym systemie IT. SRB obejmuje zakresem jedynie broń przeznaczoną do użytku cywilnego, np. broń myśliwską czy sportową. System Rejestracji Broni umożliwi również udostępnienie elektronicznych dokumentów i zaświadczeń uprawniających podmioty albo osoby fizyczne do nabycia broni albo istotnych części, co ograniczy konieczność osobistych kontaktów kupującego z Policją. Odbiorcami SRB będą:

  • przedsiębiorcy koncesjonowani korzystający z usług prowadzenia ewidencji, śledzenia transakcji i ich zgłaszania oraz dostępu do e-dokumentów uprawniających do nabycia broni;
  • podmioty i osoby fizyczne nabywające broń oraz ją posiadające;
  • podmioty uprawnione do weryfikacji i poświadczania o pozbyciu broni cech użytkowych;
  • rządowa administracja publiczna (dysponenci danych oraz organy właściwe do wydawania pozwoleń i rejestracji broni, kontroli stanu posiadania broni, organy i służby uprawnione do dostępu do tych danych).

Natomiast na liście użytkowników końcowych, którzy będą mieli określone uprawnienia w zakresie podglądu i edycji danych znajdziemy policję, Straż Graniczną, Służbę Ochrony Państwa, Służbę Celno-Skarbową, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Agencję Wywiadu, a także Żandarmerię Wojskową, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbę Wywiadu Wojskowego.

Przypomnijmy, że System Rejestracji Broni to najważniejsze rozwiązanie ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, której przepisy weszły w życie 1 sierpnia 2019 roku. Obowiązek stworzenia skomputeryzowanego systemu rejestracji broni palnej to odpowiedź na unijne przepisy, które obligują do takiego działania wszystkie państwa wspólnoty. Zmiany mają na celu nie tylko ograniczenie nielegalnego wytwarzania, ale też uszczelnienie systemu kontroli i przepływu broni.

Kilkunastu chętnych

Resort szacuje, że całkowita wartość zamówienia, współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej, wyniesie nawet 8,6 mln złotych brutto, a dokładnie 8 mln złotych brutto na sfinansowanie zamówienia podstawowego oraz 600 tys. złotych brutto na ewentualne skorzystanie z prawa opcji. Samo prawo opcji obejmować będzie dostarczenie i wdrożenie dodatkowych urządzeń infrastruktury teleinformatycznej i oprogramowania standardowego, czyli dokładnie do dwóch sztuk dodatkowych serwerów do wirtualizacji oraz do dwóch sztuk dodatkowych przełączników DC Ethernet.

Termin składania ofert, wyznaczony oryginalnie na czerwiec 2020 roku, był parę razy zmieniany. W postępowaniu pojawiło się również sporo, gdyż aż sześć, odwołań, składanych na różnych etapach jego realizacji. Ostatecznie jednak MSWiA udało się zakończyć parę dni temu przyjmowanie ofert. I okazuje się, że resort będzie miał z czego wybierać. Zainteresowanie realizacją zamówienia wyraziło, składając oferty, aż 11 wykonawców. 

image
Źródło: Informacja z otwarcia ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego p.n. "Zaprojektowanie, budowa i wdrożenie Systemu Rejestracji Broni (SRB)"

 

Przy wyborze najkorzystniejszej oferty, MSWiA będzie kierowało się cenę brutto za wykonanie zamówienia podstawowego (waga 60 proc.), ceną za jedną roboczogodzinę asysty technicznej (waga 10 proc.), dodatkową liczbą roboczogodzin asysty technicznej (waga 10 proc.) oraz przedłużeniem terminu gwarancji producenta na sprzęt (waga 20 proc.). Już niedługo dowiemy się, który spośród potencjalnych wykonawców złożył najatrakcyjniejszą dla resortu propozycję. Nietrudno jednak zauważyć, że tylko jeden z oferentów przesłał ofertę mieszczącą się w budżecie jaki resort przewidział na realizację zamówienia podstawowego. Są jednak spore szanse na to, szczególnie biorąc pod uwagę liczbę propozycji i historię zamówienia, że w postępowaniu pojawią się kolejne odwołania, a rozpoczęcie prac opóźni się.

MR

image
Reklama

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Anri
środa, 14 października 2020, 19:20

Na wdrożenie podobnego systemu wystarczyłaby zapewne połowa tej kwoty.

L
czwartek, 15 października 2020, 00:09

Krzysztof WieszKto ta cena nie ma żadnego związku z robieniem tego systemu tylko z idiotycznymi kryteriami. Które Mswia nałożyło a właściwie jednym kryterium Ale żeby wiedzieć o co chodzi trzeba wiedzieć najpierw ze przetarg zakłada wytworzenie i dostarczenie systemu oraz ... infrastruktury sprzętowej i zwykle w takich przetargach jak jest sprzęt + soft daje się mniej lub bardziej wolna rękę wykonawcy ale tutaj sprzęt został opisany tak dokładnie ze nawet sprzęt z pierwszej trójki vendorow nie pasował pasowała w sumie tylko jedna firma na serwery jedna na na firewalle wafy etc (znaczy pasowało więcej ale inni musieli zastosować sprzęt z wyższej pułki wiec być drożsi ) co za tym idzie vendorzy wiedzieli ze tylko oni pasują wiec usztywnili się na ceny i nie były one rewelacyjne do tego doszło jeszcze pierwsze drugie ceny dla partnerów ... No wiadomo generalnie sprzęt do tego przetargu żeby spełnić opz kosztuje około 4m (jak ktoś ma na wszystko pierwsze ceny to może 3,5 może nawet 3 ) Ale na pierwszy rzut oka okej wiec ktoś mógłby system zrobić za 200 k wiec była by cena 4,2 m ... nic bardziej mylnego ...tutaj wkracza wcześniej wspomniane kryterium otóż sprzęt (zwany etapem 2) musi stanowić nie więcej niż 45 % całkowitej ceny zamówienia ! Resztę można sobie obliczyć I proszę o to powód cen takich jakie są !

jkopp
środa, 14 października 2020, 20:33

Kto pracował w polskim IT ten się w cyrku nie śmieje.

nie
czwartek, 15 października 2020, 15:45

serio? naprawdę myślisz, że przetargi bużetówki u nas i za granicą się różnią? :) że tam niby jest szybko, tanio i dobrze? :D

lekarz
środa, 14 października 2020, 18:36

Policja się boi, posłowie się boją, senatorowie się boją, administracja rządowa się boi. Kogo? Terorystów? W Polsce? Nie, oni boją się obywateli. Dlatego Polak nie może mieć w domu broni aby się obronić w razie napadu. A kupić nielegalnie broń do tego napadu - żaden problem nawet w internecie, w częściach.

Bezbeczq
czwartek, 15 października 2020, 01:29

Teraz pytanie czy władza nie weźmie wałka z przegwintowanym otworem za lufę, albo trzonek od noża za chwyt pistoletowy...

terytorials
środa, 14 października 2020, 18:49

Jak to Polak nie moze miec broni w domu? To kim ja jestem? Myslalem ze jestem Polakiem... Mam na razie 4 sztuki broni: Tantala, Glocka 17, Mosina 44 i ruskiego Toza. Chcialem miec bron, troche badan, troche papierków, szafa i mam to co chcialem. Jakies 2 miesiace mi to zajelo...

lekarz
czwartek, 15 października 2020, 13:26

Dobrze, że Pan napisał: jakieś dwa miesiące mi to zajęło (znam tą drogę i niebardzo Panu wierzę). Proszę teraz podać koszty papierków, badań, szafy i doliczyć dwa miesiące straconych zarobków a choćby dwa tygodnie. A na końcu widzimisię wystawiającego pozwolenie i zmiany przepisów działające wstecz. Ja już miałem pozwolenie STAŁE, koszty w tym broni poniosłem, potem zmienili przepisy i mogłem ponownie przechodzić to wszystko albo zdać broń BEZPŁATNIE. Zdałem, bo praca zawodowa uniemożliwiła mi takie marnowanie czasu i energii. Teraz przede wszystkim nie mam już zaufania do tego państwa. Dodam, że jestem byłym oficerem, strzelałem od czasów liceum poczynając od KBKS, obozy PO, mam odznakę sportów obronnych. W USA w większości stanów idziesz do sklepu i już. Masz czym bronić siebie i rodzinę.

Herr Wolf
czwartek, 15 października 2020, 11:23

A dlaczego cię badali i wydawali pozwolenia?!

Oleg
czwartek, 15 października 2020, 00:11

W kazdej chwili mozesz przez panstwo zostac pozbawiony pozwolen i licencji.

JSM
środa, 14 października 2020, 19:28

Jeśli mam trafić do rejestru to wolę nie wykopywać skrzyneczki. Po co cały świat ma wiedzieć, że mam coś w domu?

Bursztyn
środa, 14 października 2020, 18:43

Koła łowieckie się nie boją Bo one mają broń

44
czwartek, 15 października 2020, 12:52

Oczywiście mamy broń, i to średnio każdy po 3 sztuki. A jest nas ponad 120.000 chłopa.

Tweets InfoSecurity24