Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Pod koniec października poznamy pierwszy raport komisji ds. rosyjskich i białoruskich wpływów

Autor. MSWiA

Pod koniec października zostanie przedstawiony pierwszy raport komisji ds. wpływów rosyjskich i białoruskich. Według zapowiedzi premiera Donalda Tuska będzie zawierał „konkluzje i precyzyjne informacje dotyczące domniemanych działań obcych służb i obcych wpływów w Polsce”.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów, szef rządu przedstawił informację dotyczącą pracy komisji ds. wpływów rosyjskich i białoruskich. „Otrzymałem wstępny raport od generała Jarosława Stróżyka (szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego – przyp. red.), szefa tej komisji. Ten raport ma charakter organizacyjny i metodologiczny” – podkreślił Donald Tusk.

Reklama

„Dla mnie rzeczą jest bardzo ważną, że z tego wstępnego raportu wynika jednoznacznie, że komisja będzie działała zgodnie z wcześniejszymi planami. Mi osobiście na tym bardzo zależało, żeby ta komisja badała rzeczywiste zagrożenia wynikające z wpływów rosyjskich i białoruskich służb na życie gospodarcze, społeczne, na politykę w Polsce, a nie żeby komisja była takim młotem na czarownice z opozycji, narzędziem do atakowania naszej krajowej opozycji czy oponentów politycznych” – powiedział premier.

Jak zaznaczył jest to dla niego absolutnie kluczowa sprawa. „Komisja prowadzona przez generała Stróżyka będzie badała zdarzenia, które łączą dwa fakty, że powstaje szkoda dla interesów państwa, czy państwowej gospodarki i że ta szkoda jest związana z wpływem, działalnością służb rosyjskich lub białoruskich” - dodał.

Czytaj też

Szef rządu zapewnił również, że pierwszy raport komisji, który będzie zawierał już ustalenia merytoryczne, zostanie przedstawiony 29 października na posiedzeniu rządu, a następnie publicznie. „Będzie to pierwszy raport zawierający już konkluzje i precyzyjne informacje dotyczące tych domniemanych działań obcych służb i obcych wpływów” - dodał.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich została powołana 21 maja zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów, a swoją pracę rozpoczęła na początku czerwca. Przewodniczącym komisji został szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk, a w skład komisji weszło 11 ekspertów. Według założeń komisja ma za zadanie zbadać wydarzenia mające miejsce w latach 2004-2024, które przede wszystkim mogły mieć wpływ na obecne i przyszłe bezpieczeństwo Polski.

Czytaj też

W połowie czerwca w ramach komisji powstały cztery zespoły problemowe: zespół ds. bezpieczeństwa, pod przewodnictwem prof. Ireny Lipowicz; zespół ds. polityki zagranicznej, pod przewodnictwem ambasadora Tomasza Chłonia; zespół ds. ekonomicznych, pod przewodnictwem prof. Cezarego Banasińskiego oraz zespół ds. dezinformacji, pod przewodnictwem prof. Agnieszki Demczuk.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze