Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Bezpieczeństwo odmieniane przez przypadki, czyli Polska prezydencja w UE

Autor. Kancelaria Premiera/X

Nieformalne spotkanie ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, konferencja „Przeciwdziałanie handlowi ludźmi”, posiedzenie zarządu Frontexu – to jedne z ważnych wydarzeń z obszaru bezpieczeństwa wewnętrznego zapisane w planie polskiej prezydencji w Radzie UE w 2025 roku.

Wśród priorytetów z obszaru bezpieczeństwa wewnętrznego podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, resort spraw wewnętrznych i administracji wymienił trzy obszary. Są to: przeciwdziałanie nielegalnej migracji, zwalczanie przestępczości zorganizowanej (w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz narkotykami i wytwarzaniu narkotyków), a także problematyka ochrony ludności, ratownictwa i pomocy humanitarnej.

Część wydarzeń, organizowanych przez MSWiA podczas prezydencji, związana jest właśnie z tymi trzema priorytetami.

Reklama

Jeszcze w styczniu (28-29) w Warszawie resort organizuje warsztaty pt. „Rozumienie komunikacji w ochronie ludności”. Wydarzenie ma być poświęcone technologicznym i pozatechnologicznym wyzwaniom związanym z komunikacją z ludnością oraz między podmiotami zaangażowanymi w zapobieganie, przygotowanie i reagowanie na złożone katastrofy i inne kryzysy, w tym wynikające z obecnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie.

„Jednym z wiodących zagrożeń, będącym tematem warsztatów będą zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiacyjne, nuklearne oraz związane z eksplozją (CBRNE). Przedsięwzięcie służy wypracowaniu rekomendacji dla Komisji Europejskiej i państw członkowskich, które będą przedmiotem prac grupy roboczej Rady UE ds. ochrony ludności (PROCIV)” – zaznaczyło MSWiA w materiałach dotyczących polskiej prezydencji.

W ostatnich dniach stycznia (30-31) również w stolicy Polski odbywać się będzie nieformalne spotkanie ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych państw UE.

Czytaj też

Kolejne warsztaty dotyczące obszaru ochrony ludności pod hasłem „Narzędzia budujące potencjał w ochronie ludności” oraz spotkanie w ramach Unijnej Sieci Wiedzy Ochrony Ludności jest zaplanowane na 25 i 26 marca. Warsztaty mają posłużyć promowaniu i ewaluacji instrumentów w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności oraz innych programów, z których korzystać mogą instytucje ochrony ludności, poszukujące środków finansowych oraz ekspertyz na potrzeby prowadzonych prac krajowych i międzynarodowych.

27 marca w Warszawie będzie miało miejsce nieformalne posiedzenie Stałego Komitetu Współpracy Operacyjnej w zakresie Bezpieczeństwa Wewnętrznego (COSI). W skład COSI wchodzą członkowie właściwych ministerstw krajowych i wspomagający ich stali przedstawiciele krajów przy UE. Jego zadaniem jest ułatwianie, promowanie i wzmacnianie koordynacji współpracy operacyjnej między krajami UE w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego.

Podczas nieformalnego posiedzenia zaprezentowane mają zostać tematy, które są bezpośrednio związae z nrosyjską agresją na Ukrainę, tj. monitorowanie przemytu broni i amunicji z Ukrainy w kontekście prewencyjnym. Omówiony ma zostać także projekt nowej Strategii Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Reklama

Od 31 marca do 1 kwietnia w Warszawie spotkają się wyżsi urzędnicy z UE i USA w sprawie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Takie spotkanie między przedstawicielami UE i USA odbywa się raz na sześć miesięcy, zwykle w ramach przygotowań do spotkań ministerialnych.

Ze strony unijnej w spotkaniu biorą udział przedstawiciele prezydencji, Komisji Europejskiej, Europolu i Eurojustu, Sekretariatu Generalnego Rady i Biura Koordynatorów UE ds. Zwalczania Terroryzmu. Natomiast ze strony amerykańskiej - przedstawiciele Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego, Departamentu Sprawiedliwości i Departamentu Stanu.

Resort spraw wewnętrznych i administracji organizuje także konferencję „Przeciwdziałanie handlowi ludźmi”. Odbywające się od 9 do 10 kwietnia wydarzenie ma posłużyć wymianie doświadczeń między ekspertami, przedstawicielami instytucji międzynarodowych, organizacji pozarządowych i administracji publicznej.

Czytaj też

Na koniec kwietnia (28-30) w Krakowie planowane jest nieformalne spotkanie szefów policji europejskich, podczas którego omówione zostaną bieżące wyzwania dla służb.

Podczas XXV Spotkania Wysokiego Szczebla Mechanizmu Koordynacji i Współpracy w sprawie Narkotyków CELAC-UE (6-8 maja) mają zostać omówione kwestie związane z podażą tych substancji, jak i ograniczaniem popytu na narkotyki.

Od 20 do 21 maja w Warszawie odbędzie się spotkanie Strategicznego Komitetu ds. Imigracji, Granic i Azylu (SCIFA). SCIFA to forum wymiany informacji pomiędzy państwami członkowskimi UE, składające się z urzędników wyższego szczebla w dziedzinie azylu, imigracji i granic, którego celem jest wdrożenie strategicznego podejścia Unii Europejskiej do spraw związanych z azylem, imigracją i granicami.

Podczas prezydencji odbędzie się również posiedzenie zarządu Agencji Frontex (11-12 czerwca) oraz Zarząd Europolu (25-26 czerwca). Pierwsza z organizacji wspiera kraje UE i kraje strefy Schengen w zarządzaniu granicami zewnętrznymi UE i w walce z przestępczością transgraniczną. Z kolei misją Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania - jest poprawienie współpracy pomiędzy organami policji i organami ścigania państw UE.

Polska prezydencja w Radzie UE rozpoczęła się 1 stycznia 2025 r. i potrwa 6 miesięcy.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama