Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Służby gotowe na "zewnętrzne zagrożenia bezpieczeństwa państwa"?

Autor. Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, Służba Więzienna/ oprac. K. Głowacka,Defence24

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła plan pracy na 2025 rok. Izba zaplanowała 90 kontroli, z czego aż 63 będą związane z bezpieczeństwem państwa i obywateli. „Uwaga kontrolerów będzie skierowana na zagadnienia dotyczące ochrony granic, infrastruktury krytycznej oraz przygotowanie instytucji na sytuacje kryzysowe” – podkreśliła NIK. Jak dodano, Izba zbada m.in. przygotowanie Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

W 2025 roku Najwyższa Izba Kontroli zaplanowała 90 kontroli obejmujących kluczowe obszary życia publicznego. Wśród nich nie mogło zabraknąć kwestii związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem. „W obliczu aktualnych wyzwań geopolitycznych szczególne znaczenie zyskują kwestie związane z bezpieczeństwem państwa i jego obywateli, dlatego większość tematów realizuje priorytet strategiczny (aż 63 spośród 90 tematów przyjętych do Planu pracy NIK na 2025 rok)” – wskazała NIK.

Reklama

Jak podaje Izba, uwaga kontrolerów będzie skierowana na zagadnieniach dotyczących ochrony granic, infrastruktury krytycznej oraz przygotowania instytucji na sytuacje kryzysowe. „NIK zbada m.in. przygotowanie Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, zdolności operacyjne Wojsk Obrony Terytorialnej, działanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-rosyjskiej” – czytamy.

Jak wskazano w planie pracy na 2025 rok, kontrola stanu przygotowań Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa zostanie przeprowadzona przez Departament Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a termin realizacji określono na luty-marzec tego roku. Opracowanie projektu informacji oraz jego akceptacja została zaplanowana na kwiecień 2025 roku.

„Sprawdzone zostaną również inwestycje w zabezpieczenia fizyczne i elektroniczne na granicy z Białorusią, cyberbezpieczeństwo kluczowych usług, ochrona strategicznych ujęć wody, przygotowanie szpitali na sytuacje kryzysowe oraz funkcjonowanie systemu ratownictwa medycznego” – dodała Najwyższa Izba Kontroli.

Czytaj też

Wśród tematów, którymi w tym roku zajmie się NIK, znalazło się także m.in. przygotowanie do realizacji zadań przez służbę kontrterrorystyczną Policji oraz przygotowanie Państwowej Straży Pożarnej do akcji ratowniczo-gaśniczych w szczególności z udziałem pojazdów elektrycznych oraz instalacji fotowoltaicznych. Obie te kontrole zaplanowane są przez delegaturę NIK w Białymstoku, a informacje o ich wynikach powinniśmy poznać na początku 2026 roku.

Z kolei delegatura NIK w Rzeszowie chce w tym roku przeprowadzić kontrolę na temat przygotowania organów państwa na wypadek zagrożeń dywersyjnych na terenie województwa podkarpackiego. Realizację działań zaplanowano na marzec-kwiecień 2025 roku, a informacja ma zostać opracowana do stycznia 2026 roku.

Reklama

Jak zapewniła Izba, we wszystkich zaplanowanych 90 tematach kontroli, ujętych w planie pracy na ten rok, czynności kontrolne „powinny zakończyć się do końca roku”. „Ponadto w 2025 roku kontynuowanych będzie także 29 kontroli rozpoczętych w 2024 roku” – podkreśliła NIK.

„Oprócz kontroli planowych NIK regularnie przeprowadza także kontrole doraźne - kontrolerzy pojawiają się w kilkuset podmiotach rocznie. Tak będzie i w 2025 r., a obszary i tematy tych kontroli są zawsze wynikiem decyzji Izby podjętych w efekcie sygnałów o nieprawidłowościach nadsyłanych przez organizacje społeczne, obywateli i parlamentarzystów” – zaznaczyła Izba.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama