Bezpieczeństwo Wewnętrzne
MSWiA w marcu rozpocznie wdrażanie ustawy o ochrony ludności
Mimo że ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej weszła w życie na początku tego roku, to jej wdrażanie – kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji – zaplanowało na marzec. „Jesteśmy na etapie przygotowania rozporządzeń. Myślę, że w styczniu i lutym projekty będą trafiały do Rady Ministrów, tak abyśmy mogli w pełni od marca rozpocząć wdrażanie ustawy w życie” – podkreślił wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.
Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji był we wtorek gościem w Polskim Radiu 24. Podczas rozmowy Wiesław Szczepański został m.in. zapytany o wdrażanie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie na początku roku. „Jesteśmy na etapie przygotowania rozporządzeń. Pierwsze rozporządzenie trafiło już do Rady Ministrów. Mówimy o programie realizacji obrony cywilnej i zadań, jak mają one wyglądać. Kolejnych 18 rozporządzeń jest na etapie wewnętrznych uzgodnień” – powiedział wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.
„Myślę, że styczniu i lutym projekty będą trafiały do Rady Ministrów, tak abyśmy mogli w pełni od marca rozpocząć wdrażanie ustawy w życie. Czekamy również na informacje z Ministerstwa Finansów, kiedy będziemy mieli gotowy program zadań, aby 0,15 proc. PKB, a więc ponad 5 mld złotych, trafiło na realizację programu. Chodzi głównie o zadania inwestycyjne, ale też rzeczowe, które będą poprawiały sytuację Polski” – podkreślił Szczepański.
Wskazał, że zadania, które będą trafiały do resortu są elementem przygotowania przede wszystkim, jeśli chodzi o wojewodów, ale również poszczególne organy. „Mowa jest o budowie schronów, systemów bezpiecznej łączności, to jest również rozbudowa Państwowej Straży Pożarnej, jeśli chodzi o zwiększenie jej mobilności i zwiększenie etatów. Myślimy również o rozbudowie Instytutu Medycznego z możliwością schronu, w którym można by było operować” - wyliczył.
Czytaj też
Ocenił także, że od lat 70. XX wieku zaniechano w Polsce budowy schronów, ponieważ „uznano, że jesteśmy bezpieczni”. „Do tego czasu budynki mieszkalne w Polsce były stawiane wraz ze schronami. Dziś wiele z tych obiektów jest zamkniętych, niektóre są zasypane lub wymagają remontu. Analiza stanu rzeczy potrwa kilka miesięcy” – zaznaczył.
Podczas rozmowy został również zapytany o działalność edukacyjna w kwestii bezpieczeństwa. „Chcemy przygotować poradniki dla szkół i osób starszych. Będzie też promocja medialna. Ruszymy z akcją, gdy zostanie zatwierdzone, na co możemy wydawać pieniądze. Po decyzji ministra Andrzeja Domańskiego i zatwierdzeniu przez Radę Ministrów” – dodał Wiesław Szczepański.
O sprawę budowy schronów w ramach ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej był również pytany we wtorek na antenie TVP Info szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Podczas rozmowy zaznaczył, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Odniósł się przy tym do obaw wspólnot mieszkaniowych dotyczących dużych kosztów przywracania miejsc schronienia. Szef MSWiA wyjaśnił, że plan przywracania miejsc schronienia obejmie nowe budynki.
„To dotyczy wszystkiego nowego, co będzie budowane. (…) My to nazywamy miejscami ukrycia. To są takie sytuacje, w których na przykład w garażu podziemnym niedużym kosztem dokłada się wentylację, wodę, wzmacnia się strop. Doświadczenie ukraińskie jest tutaj absolutnie wymowne. Najlepiej, żeby ludzie się chronili najbliżej miejsca zamieszkania” - powiedział minister.
Czytaj też
Dodał, że w tym wypadku koszty poniesie deweloper i wszyscy, którzy te mieszkania kupują. „To jest rzędu kilku procent wzrostu ceny mieszkania. To jest atut, to jest plus mieć takie poczucie, że mieszkamy w takim miejscu, że w razie czego (…) zbiegniemy schodami i mamy miejsce ukrycia u siebie, a nie musimy gdzieś nie wiadomo gdzie daleko chodzić” – podkreślił Tomasz Siemoniak.