Mundury Służby Więziennej po "modernizacji"

24 stycznia 2019, 19:19
SW
Fot. por. Anna Czajczyk/SW

Funkcjonariusze łowickiej Służby Więziennej dostali nowe umundurowanie. W Zakładzie Karnym w Łowiczu, jako jednej z pierwszych jednostek w kraju, zaczęto wydawać nowe, tzw. sorty mundurowe. W pierwszej kolejności trafiły one do funkcjonariuszy działu ochrony.

Nowo zaprojektowane umundurowanie polowe zastępuje dotychczas użytkowane i – jak podkreśla SW – "mocno już przestarzałe", popularne „moro”. Cały komplet umundurowania składa się z kurtki zimowej, bluzy typu polarowego, koszuli z długim rękawem, dwóch rodzajów koszulek – jednej typu T-shirt, drugiej typu „polo”, spodni, dwóch rodzajów czapek – w tym czapki ocieplanej, obuwia typu trankingowego, pasa do spodni, rękawiczek, dystynkcji i numerycznego znaku identyfikacyjnego. Kolorystyka utrzymana jest w stonowanych barwach – od stalowo-szarego do czarnego.

Jak informuje por. Robert Stępniewski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Łowiczu, wstępne oceny funkcjonariuszy są pozytywne, a nowe mundury sprawdzają się lepiej niż te dotychczas użytkowane. Zwracać mają oni uwagę na kwestie użytkowe, czyli fakt, że są one "lekkie oraz odporne na zmienne warunki pogodowe i codzienne użytkowanie". Przykładowo, jak relacjonuje rzecznik zakładu, kurtka jest "przewiewna, co ważne nieprzemakalna i nieabsorbująca wody, a przy tym w połączeniu z praktycznym, <<polarem>>, zapewnia odpowiednią osłonę termiczną". Posiada również dodatkowy zamek błyskawiczny, umożliwiający szybki dostęp do wyposażenia umieszczanego przy pasie głównym.

Podkreślić należy jednak, że odporność użytych materiałów na uszkodzenia i codzienną eksploatację oraz funkcjonalność nowego umundurowania ma jeszcze zostać wielokrotnie poddana sprawdzeniu i ocenie.

Modernizacja w toku

Nowe umundurowanie to efekt rozpoczętego w 2017 r. programu modernizacji Służby Więziennej. 20 lipca 2018 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie umundurowania i wyposażenia polowego funkcjonariuszy Służby Więziennej. Jedną z istotnych zmian, jest wprowadzenie nowego wzoru umundurowania polowego. Zmianę wzoru mundurów zapowiadał też jeszcze w marcu 2018 roku, w rozmowie z InfoSecurity24.pl, zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, płk SW Grzegorz Fedorowicz.

Zgodnie z rozporządzeniem, umundurowanie składa się z zestawu wyjściowego (letniego i zimowego) oraz służbowego. Dodatkowo funkcjonariusze Służby Więziennej mogą korzystać z umundurowania polowego występującego w dwóch wariantach: specjalnym i interwencyjnym. Jak czytamy w rozporządzeniu „Prawo do umundurowania i wyposażenia polowego funkcjonariusz nabywa z chwilą nawiązania stosunku służbowego”. Wyposażenie polowe specjalne, przysługuje funkcjonariuszowi pełniącemu służbę w dziale ochrony i kwatermistrzowskim, będącemu uczestnikiem kursu przygotowawczego i szkolenia zawodowego, wykładowcy szkolenia strzeleckiego, funkcjonariuszowi wyznaczonemu do drużyny strzeleckiej, pocztu sztandarowego, członkowi kompanii honorowej oraz przewodnikowi psa służbowego. „Funkcjonariusz, któremu nie przysługuje wyposażenie polowe specjalne, może dokonać zakupu takiego wyposażenia oraz nosić je podczas wykonywania obowiązków służbowych” – czytamy w rozporządzeniu.

Wyposażenie polowe interwencyjne, otrzyma funkcjonariusz wchodzący w skład Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej oraz wykładowca szkolenia technik interwencyjnych. Składa się na nie m.in.: koszula z krótkim rękawem (typu „polo”), koszulka (typu T-shirt), koszula z długim rękawem, spodnie, bluza, kurtka, peleryna, kominiarka, czapka, pas parciany, rękawice zimowe i trzewiki. Wyposażenie polowe interwencyjne składa się z tych samych elementów o których mowa w przypadku wyposażenia polowego specjalnego, z dodatkowymi elementami w postaci beretu i rękawic letnich.

image
Fot. por. Robert Stępniewski, rzecznik prasowy ZK w Łowiczu

Wymiana mundurów polowych w Służbie Więziennej potrwać ma około cztery lata. Przez ten okres dopuszczalne jest używanie mundurów starego typu, które miały być wydawane w pierwszej kolejności do wyczerpania zapasów magazynowych.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
klawisz ochrony
czwartek, 14 lutego 2019, 13:07

czytam te komentarze i się dziwie. że to nie mundur że jak ochrona w markecie, to lepiej było w polowym moro z lat 70? Chodzę w nim od tygodnia i jest lżejszy, cieplejszy i funkcjonalny.

aaapablo
środa, 10 lipca 2019, 21:48

Lżejszy-tak, cieplejszy-tak(aż za bardzo), funkcjonalny-owszem. Ale sam materiał jest tragiczny. Sztuczność ponad wszystko. Pod t-shirt, polówkę i koszulę najlepiej założyć koszulkę bawełnianą, ale w upale jest tragedia wtedy. Wzór i wykonanie bardzo mi się podoba, ale jeszcze raz powiem materiał jest okropny

Niezadowolony
sobota, 26 stycznia 2019, 17:42

I znowu funkcjonariusze lepsi i gorsi. Dostaje tylko ochrona i kwaterunek a gdzie inne działy. Komplet kosztuje ok. 3000pln. Zaraz będzie to sobie kup za mundurowke. OK kupię a ten co dostał mundur nie powinien jej dostac - wtedy będzie ok.

Zep
sobota, 26 stycznia 2019, 12:57

Te koszulki polo niebieściutkie jak z chłopięcej drużyny z kieszonką...czapki na szczycie głowy...zinowe policji jak szyszak...straż graniczna camo multi china...ludzie popatrzcie jak wygląda mundur ćwiczebny nowoczesny w usa meksyku... holandii...firm jak z palety helikona itd.sam mudur wzbudza respekt.jest nowoczesny krojem oddychalnością kolorem elastycny i oddycha...kryje niedostatki sprawności fizycznej jest nie jak ktoś opisał ciuchy bhp

Noe
piątek, 25 stycznia 2019, 23:51

Nic nie trzeba było wymieniać. Stare mundury były bardzo dobre, a moro nie do zajechania. Trzeba było lepiej wydać pieniądze na bezpieczeństwo funkcjonariuszy którzy bezpośrednio pracują z osadzonymi.

Qwe
piątek, 25 stycznia 2019, 21:36

Niestety plagą polskich służb mundurowych jest rezygnacja z munduru. Mundur zastępuje się wzorami odzieży ochronnej z elementami sportowymi i stylu casual. Szkoda.

Tweets InfoSecurity24