Wąsik: prowadzimy dialog ze związkami. Czy mundurowi zgodzą się na ministerialne propozycje? [AKTUALIZACJA]

21 września 2021, 13:31
MSWIA, mundurowi, funkcjonariuszy. fot. MSWiA
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. MSWiA

MSWiA położyło karty na stół i podczas wczorajszego spotkania ze związkowcami reprezentującymi funkcjonariuszy formacji podległych resortowi przedstawiło propozycje tego, jak może wyglądać nowa, mundurowa modernizacja. Czy udało się osiągnąć kompromis? Odpowiedź nie jest taka oczywista. MSWiA dokonało wprawdzie rewizji tego, co może zaoferować funkcjonariuszom, jednak związkowcy – jak na razie – nie ujawniają czy propozycje te spełniają ich oczekiwania. Ministerialne pomysły mają teraz zostać zaopiniowane przez wszystkie działające w służbach podległych MSWiA związki. Jak powiedział PAP Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów, "generalnie MSWiA poszło z propozycjami w dobrym kierunku". Pytanie tylko, czy to z czym przyszedł na spotkanie z mundurowymi wiceszef MSWiA, wystarczy by nie doszło do dalszej eskalacji niezadowolenia, które w mundurowych szeregach jest widoczne coraz wyraźniej.

"Prowadzimy dialog ze związkami zawodowymi służb podległych MSWiA. Wierzę, że mamy jeden cel - dobro służb mundurowych i bezpieczeństwo ekonomiczne funkcjonariuszy" – powiedział dziś na antenie Polskiego Radia wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jednak by być precyzyjnym, trzeba powiedzieć, że ów dialog, a w zasadzie propozycje MSWiA, są w tej chwili przedmiotem debat wewnątrz mundurowego środowiska, a ich efekt poznamy zapewne pod koniec tygodnia, kiedy znane będą rozstrzygnięcia wszystkich związkowych centrali. 

Spotkania dotyczące nowej ustawy modernizacyjnej budzą sporo emocji wśród funkcjonariuszy. Jest tak, ponieważ w ramach środków przewidzianych na kolejną edycję zakończonego w ubiegłym roku programu, mundurowi mieli otrzymać podwyżki. No właśnie mieli, bowiem jeszcze niedawno, związkowcy dość oficjalnie mówili o tym, że o środki dla mundurowych się obawiają, dodając niemal od razu, że podwyżki muszą być integralną częścią nowej ustawy modernizacyjnej. Tuż przed pierwszym spotkaniem w MSWiA, na którym przedstawiciele resortu oficjalnie zapowiedzieli, że funkcjonariusze mogą liczyć na zwiększenie uposażeń, związkowa retoryka doszła niemal do punktu: podwyżki albo protest. Rozpoczęły się rozmowy, jednak propozycje jakie płynęły ze strony MSWiA nie do końca odpowiadały oczekiwaniom mundurowych. Wczorajsze spotkanie, traktowane przez część obserwatorów jako to "ostatniej szansy", miało zmienić ten stan rzeczy. Czy tak się stało? 

"Te propozycje są dużo dalej idące niż wcześniejsze. To dobrze" – ocenił wczoraj w rozmowie z PAP szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Na jakie "ustępstwa" zdecydowało się MSWiA? Chodzi m.in. o kwotę przyszłorocznej podwyżki. Teraz, w przeciwieństwie do poprzedniej propozycji, na negocjacyjnym stole leży 500 zł i to nie brutto, a netto, a więc "na rękę". Warto jednak dodać, że w kwocie tej zawiera się zarówno nagroda roczna jak i waloryzacja (4,4 proc.) przewidziana na przyszły rok dla sfery budżetowej. "Zwycięstwo" wydaje się połowiczne także dlatego, że mundurowi, w oficjalnym stanowisku jakie przedstawiła Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, mówili o kwocie podwyżki – przez 4 lata trwania nowej ustawy modernizacyjnej – nie mniejszej niż 1155 złotych. Co więcej, we wczorajszym komunikacie wydanym przez MSWiA nie wspomniano o tym, o jaką kwotę mundurowe uposażenie miałoby wzrosnąć w roku 2023, 2024 i 2025. Nie musi to oczywiście oznaczać, że podwyżek na te lata nie zaplanowano - ministerialny komunikat to przecież nie projekt ustawy. Jednak brak jasnych deklaracji nie wpływa na poprawę nastrojów wśród mundurowych. A te do najlepszych dziś nie należą. Maciej Wąsik zapewnić miał, że "od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA będą obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej". To jednak nie przekonuje funkcjonariuszy, którzy choćby za pośrednictwem internetowych grup mówią wprost: waloryzacja to nie podwyżka.

Maciej Wąsik, prowadzący z ramienia MSWiA rozmowy ze związkowcami, na poniedziałkowe spotkanie – oprócz propozycji dotyczącej wysokości podwyżek i zaprezentowanych jakiś czas temu rozwiązań w sprawie art. 15a – przyszedł z pakietem, nazwijmy to, awansowym, obejmującym najniższe grupy zaszeregowania. Mimo że mundurowi o takie zmiany wprost nie wnioskowali, MSWiA postanowiło dołączyć je do oferty jaką przedstawiono związkowcom. Mowa o propozycji automatycznych awansów (od stycznia 2022 roku) z grup: 2. na 3., 3. na 4. oraz z 4. na 5. Awansowani mają zostać też mundurowi zaszeregowani w grupie 5., to jednak ma się stać w ciągu 4 lat obowiązywania nowego programu modernizacji. Jak można jednak usłyszeć nieoficjalnie, nie rozwiązuje to kwestii podwyżek, która jest jednym z priorytetów.

Dodatkowo zaproponowano zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego.

fragment komunikatu MSWiA z 21.09.2021 r.

Odrębną sprawą jest to, czy propozycje jakie Maciej Wąsik miał złożyć podczas spotkania z NSZZ Policjantów 14 września, będą nadal podtrzymane. Jak informował InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSSZ Policjantów, wiceszef MSWiA miał m.in. mówić o tym, że resort zamierza zwiększyć liczbę etatów w podległych sobie formacjach. W policji liczba mundurowych miałaby wzrosnąć o ponad 6,7 tys. Potwierdzenie tego rozwiązania nie znalazło odzwierciedlenia we wczorajszym komunikacie, chociaż nie musi to być dowód na to, że z niego zrezygnowano.

Otwarta pozostaje też kwestia progresywnych dodatków służbowych. Tych - jak się wydaje - jak na razie nie będzie, jednak m.in. tym tematem zająć miałby się w przyszłości specjalny zespół. Jak zapewniał wiceszef MSWiA, resortowi nadal zależy na "wypracowywaniu wspólnych rozwiązań, które będą zachęcały doświadczonych funkcjonariuszy do jak najdłuższego pozostawania w służbie", gdyż "jest to korzyść zarówno dla formacji, jak i dla bezpieczeństwa obywateli". Zespół ma zająć się także analizą świadczeń socjalnych i mieszkaniowych w poszczególnych służbach.

Mówi się, że prawdziwy kompromis nie zadowala żadnej ze stron sporu. I choć  co do zasady  wie o tym każdy, kto kiedykolwiek podjął się jakichkolwiek negocjacji, nie jest to argument, który w obecnej sytuacji przekona funkcjonariuszy. MSWiA przedstawiło propozycje, a teraz twardy orzech do zgryzienia mają związkowcy działający w formacjach przez resort nadzorowanych. Z jednej strony, siedząc przy negocjacyjnym stole, mają oni świadomość gdzie leży granica tego, co reprezentujący rząd minister Wąsik jest w stanie zaproponować. Z drugiej, oddolna inicjatywa funkcjonariuszy pokazuje, że niezadowolenie w mundurowych szeregach osiągnęło poziom, jakiego nie obserwowaliśmy od kilu lat. Całej sprawy nie ułatwia czas, którego – biorąc pod uwagę fakt, że ustawa modernizacyjna, w ramach której mundurowi mieliby otrzymać podwyżki, miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku – nie zostało już za wiele. Kluczowy dla tego, jak rozwinie się sytuacja, może być bieżący tydzień. Z jednej strony bowiem, mundurowe centrale związkowe zadecydują o tym czy ministerialną propozycję przyjmują, czy nie, z drugiej – zobaczymy jaką skalę przybierze oddolna inicjatywa protestacyjna, w ramach której mundurowi mają coraz powszechniej – w ramach akcji nazywanej "Lucynka" – korzystać ze zwolnień lekarskich. Dziś pozostaje liczyć na to, że pamiętając co działo się w roku 2018, obie strony nie dopuszczą do dalszej eskalacji niezadowolenia i dogadają się w sposób gwarantujący stabilność funkcjonowania mundurowych formacji.

AKTUALIZACJA:

Wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik, poinformował za pośrednictwem Twittera, że Zarząd Główny NSZZ Policjantów "zdecydowaną większością głosów" przyjął propozycje w sprawie rozwiązań w ustawie modernizacyjnej, jaką złożył resort spraw wewnętrznych i administracji. "Cieszę się z tej decyzji i czekam na decyzje związków Straży Pożarnej i Straży Granicznej!" - napisał minister Wąsik.


"Te propozycje oczywiście mogłyby być lepsze. Ja, Rafał Jankowski chciałbym, żeby były lepsze, ale takich propozycji, jakie zostały złożone się nie odrzuca" - powiedział PAP przewodniczący NSZZ Policjantów. Jankowski dodał, że w trakcie prac zespołu składającego się z przedstawicieli resortu i związków zawodowych, związkowcy będą się starali wypracować jeszcze "lepsze rozwiązania, które - mam nadzieję - wejdą w życie ciągu najbliższych dwóch lat"

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 206
Żołnierz
środa, 22 września 2021, 13:55

M już 25 lat służby i nadal nie mogę doliczyć cywila, jeszcze muszę czekać kolejne 6 m-cy, czy to nie jest przesada

Stary
środa, 22 września 2021, 13:29

Zdrada niebiescy bracia zdrada. Jakie to ustalenia z umowy 2018r zostały doprowadzone do końca. ???? Gdzie płatne soboty i święta, L4 30 dni, gdzie 15 a itd. ?? Jakie konkretnie podwyżki będą w 2023r i dalej ?? Mgła i bagno. Jakie rozpoznanie w środowisku mają dzialacze od KPP i KMP do KWP. Siedzą przytulaja najwyższe nagrody i pomoc finansową a szeregowego mają w d..ie. Od lat w mediacjach wiadomo,że jeśli trzeba zaciemnić i nie zająć jasnego stanowiska czy deklaracji to najlepiej powołać zespól d/s zbędnych. On na pewno rozmyje wszystko. Ten nowy związek powołano po to aby zawsze był pod ręką kiedy przyjdzie odpisać porozumienie z rządem. Tak jak nauczycielska soplidarność .

Piotr
środa, 22 września 2021, 14:52

Przypomnij mi kolego w którym miejscu z 2018 obiecali nam płatne soboty i święta bo jakoś nie potrafię się doszukać?! Owszem jest kombinowanie w 15a i tu się z Tobą zgodzę. Patrząc jednak na obecną sytuację - zawsze mogło być gorzej. Spójrz na inne grupy zawodowe.

Cezary
środa, 22 września 2021, 14:11

Zdrada, a kto kiedykolwiek zawalczył o niższe grupy 2-5 ?, nikt, każdy miał to gdzieś, a za poprzedników były jakikolwiek podwyżki?, jakoś nie kojarzę

As
środa, 22 września 2021, 23:10

Obudź się, te grupy najwięcej zyskiwały przez ostatnie lata.

...
środa, 22 września 2021, 22:30

Cieszysz się jak by ci na konto wpłynęło

Rozbawiony
środa, 22 września 2021, 13:23

Hahah nie będzie żadnego podnoszenia grup, po prostu na tych grupach co macie dostaniecie zarobki z wyższej i tyle. Jak to sobie wyobrażacie że np. w OPP wszyscy referenci zostaną dowódcami drużyny? Że wszyscy starsi dzielnicowi zostaną kierownikami? Że wszyscy asystenci w OPI zostaną kierownikami ogniwa? Przeniosą uposażenie z grupy wyżej i tyle. Będzie robić co robiliście i nic to nie zmieni tyle że za 120 zł więcej bo takie są różnice między grupami teraz...

Pragmatyka
środa, 22 września 2021, 14:14

Wszystko mi jedno w jaki to ubiorą mundurek, grunt żeby kasa się zgadzała, a to jaka będzie nazwa w grupie to krajobraz, tylu mądrych siedzi, niech myślą, może po prostu dojdą nowe grupy i ktoś ładnie je nazwie, jaki to problem?

Rozbawiony
środa, 22 września 2021, 16:41

Na każdym stanowisku powinien wiedzieć za co dostaje jakie pieniądze, za co są dodatki w jakiej wysokości. Gdzie zyskuje, a gdzie tracę przenosząc się na inne stanowisko nawet w innym garnizonie. Proste zasady wynagradzania i motywowania. Obecne działania nic nie dadzą bo są takie dysproporcje w wysokości uposażenia na tych samych stanowiskach w różnych jednostkach że podwyżki w obecnym rozwiązaniu tego nie zniwelują i nadal będzie patrzenie zezem na innego policjanta. Przykład : policjant w KWP na 5 grupie 10 rok służby, 230 złoty dodatku - i nie mówcie że niemożliwe bo siedzi obok mnie.

środa, 22 września 2021, 16:19

Jeżeli nie rozumiesz jak nieodpowiedzialne i nieprzemyślane ingerowanie w strukturę organizacyjną formacji, która dodatkowo jest ściśle hierarchiczna, może zaowocować na przestrzeni kilku lat, to znaczy że faktycznie liczy się dla Ciebie tylko kasa, a w takim razie są zawody lepiej płatne i można tam spróbować sił. W Policji potrzebna jest zmiana struktury wynagrodzenia, żeby każdy na swoim

Kolos
środa, 22 września 2021, 13:20

Nie znamy jeszcze wskaźników inflacji, bo przed nami, ale na 2023 i następne lata powinniśmy już dziś zabezpieczyć środki na ten cel, program modernizacji jest przewidziany na 2022-2025, żadnego planu gry na przyszłe lata nie ma, co związki ustaliły w tej sprawie?. Jakie będą kryteria przejścia z 5 na 6 grupę?, tutaj też nie ma wytycznych, to są ważne sprawy na przyszłość, rozumiem że to propozycje, ale trzeba przedstawić jakieś zasady, kryteria, nie ma co z tym zwlekać, tylko działać

Kraw02
środa, 22 września 2021, 12:20

Zarząd Główny NSZZ Policjantów 21.09 zatwierdził propozycje zaproponowane przez ministra Wasika w sprawie realizacji porozumienia z 2018 r. m. in. art. 15a. Jak to się ma do tego co mówił przewodniczący 03.09 że doszło do przełomu po pacie związanym z wymaganym stażem. Ludzie, przecież wy kłamiecie w żywe oczy. Jaki przełom - to co było od początku czyli główna bolączka 25 lat stażu jest nadal bez zmian. Panowie zwolnijcie się lepiej bo nic nie potraficie wynegocjować, załatwić, jedyne co robicie to podpisujecie się pod tym co wystrajkują zwykli policjanci i dojdzie do ustępstw rządu. Do niczego się nie nadajecie, mało tego więcej szkodzicie. Co to za związkowcy co trzęsą portami po ogłoszeniu oddolnym strajku - tak było w 208 i także obecnie - wstyd.

Pako
środa, 22 września 2021, 14:06

Mam 12 lat z cywila, przyjąłem się w 2004, nie mam tej opcji co 99-03, nie lamentuje, nie płacze, a wy macie odbiór 7 lat z cywila lub drugie świadczenie, precedens w systemie emerytalnym, nikt dotąd nie miał i nie będzie miał takiej opcji i jeszcze płacz, narzekania, opamiętajcie się

Kla8x
środa, 22 września 2021, 16:01

Przyjmujący się w 2004 roku zgodzili się na art. 15a więc to by było śmieszne gdyby lamentowali. Precedens był w 2003 roku kiedy prawo zadziałało wstecz na niekorzyść w kwestii wysługi a nie dzisiaj gdy to naprawiają.

A może więcej trzeźwego spojrzenia
środa, 22 września 2021, 13:58

Nie wiem czym jesteś zaskoczony, zobacz jaka jest sytuacja kadrowa, naprawdę naiwnie liczyłeś na powrót do starych zasad?, zaraz podnieśli by larum przyjęci przed 1999 że pracują w cywilu i nie mają wyboru II emki, ty masz, moim zdaniem za dużo oczekujecie

Tweets InfoSecurity24