Za Granicą
Wojna trwa, a 30 proc. schronów na Ukrainie nie funkcjonuje
Ponad 50 tysięcy schronów skontrolowano na Ukrainie do 5 czerwca br.; 23 procent nie nadawało się do użycia, a dziewięć procent było zamkniętych - poinformowało w poniedziałek MSW w Kijowie w komunikacie na serwisie Telegram.
Zgodnie z opublikowanymi danymi sprawdzono dotąd 50 195 schronów, co według MSW stanowi 79 procent wszystkich obiektów w kraju. Okazało się, że 4679 schronów (9 proc. spośród skontrolowanych) jest zamkniętych, a 11644 - a więc 23 procent - nie nadaje się do użytku.
W samym Kijowie sprawdzono dotąd 2156 (48 proc.) schronów. Z komunikatu MSW wynika, że 37 proc. obiektów nie nadaje się do użycia, a 9 procent jest zamkniętych.
Jak informowano wcześniej, w ukraińskiej stolicy działa specjalna komisja, składająca się z władz miejskich i przedstawicieli służb ratunkowych, policji i innych struktur, która codziennie ma informować o postępach kontroli schronów. Do oddolnych inspekcji wezwano też obywateli, którzy w przypadku wykrycia naruszeń mogą powiadomić o nich władze.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarządził w piątek kontrole wszystkich schronów w kraju po śmierci trzech osób, które w Kijowie podczas ostrzału rosyjskiego nie zdołały schronić się w zamkniętym obiekcie. Jedną z ofiar śmiertelnych było dziecko.
Czytaj też
Polska też sprawdziła
Także w Polsce – od października 2022 roku do lutego 2023 - dokonano inwentaryzacji schronów i miejsc ukrycia. Z informacji jakie na początku kwietnia przekazał wiceszef MSWIA Maciej Wąsik, wraz z komendantem głównym PSP gen. brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem wynika, że w Polsce w schronach jest ponad 300 tys. miejsc, w miejscach ukrycia może się schronić ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia ponad 47 mln osób Jak mówił komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, na terenie kraju jest ok. 2 tys. schronów, blisko 9 tys. jest miejsc ukrycia. Jeśli chodzi o miejsca doraźnego schronienia, to jest to 224 tys. miejsc dla blisko 47 mln osób.
Czytaj też
Warto dodać, że w przypadku ukrycia, mówimy o niehermetycznej budowli ochronnej z prostymi instalacjami, chroniącej od określonych zagrożeń. Schron, zgodnie z definicją przyjętą przez PSP, to hermetyczna budowla ochronna zapewniająca wszechstronną ochronę osób i mienia. Miejsce doraźnego ukrycia to – jak tłumaczył szef PSP i wiceszef MSWiA – budowla ochronna, pełniących rolę osłony m.in. przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowym.
PSP wraz z MSWiA udostępniło też specjalną aplikację, w której każdy może sprawdzić odpowiedni adres i znaleźć najbliższy swojego adresu schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia.
Czytaj też
Przypomnijmy, jak wynika z badań przeprowadzonych – jeszcze przez udostępnieniem aplikacji - przez IBRIS na zlecenie InfoSecurity24.pl ponad 80 proc. badanych nie wie, gdzie w razie zagrożenia znaleźć może bezpiecznie schronienie. Badania zaprezentowane zostały podczas I Kongresu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej - ODPORNOŚĆ 2023.
MiP
W Polsce 98% schronów nie nadaje się do użycia i o tym wszyscy wiedzą