Reklama

Za Granicą

Szpiedzy bułgarscy, ale z rosyjską siecią powiązań

Autor. Pixabay

Obywatele Bułgarii, którym władze brytyjskie zarzucają działania wywiadowcze na rzecz Rosji, zostali już formalnie oskarżeni. Za kierującego siatką Bułgarów, według brytyjskich służb, uważany jest Orlin Rusev. Co ciekawe, jak wynika z ustaleń portalu Dark Red Owl, miał on utrzymywać relację z Janem Marsalkiem, agentem GRU poszukiwanym  w Niemczech po kradzieży prawie 2 miliardów dolarów.

Reklama

Orlin Rusev twierdzi, że prowadził oficjalnie dwie firmy związane z "informatyką i bezpieczeństwem komunikacji" (Mytotal TV LTD i Newgentech LTD). Według portalu Dossier Center, z jego usług korzystał m.in. Jan Marsalek, były dyrektor operacyjny niemieckiego systemu płatniczego Wirecard, podejrzany o oszustwo na kwotę 2 miliardów euro. Russev miał dostarczyć Marsalkowi sprzęt umożliwiający ustalenie lokalizacji i przyłączy abonentów sieci telefonicznej.

Reklama

Marsalek i Rusev, według portali Ruscrime.com i Dossier Center, zaczęli spotykać się w 2015 roku. 11 maja tegoż roku Russev miał wysłać Marsalkowi wiadomość i dokument od Jamesa Qiu, przedstawiciela chińskiej firmy Uphonemobile, produkującej m.in. wodoodporne telefony. Russev powiedział, że firma dostarczała wysokiej jakości niestandardowe rozwiązania dla telefonów i tabletów – Bułgar zamówił tam wyjątkowo wytrzymały telefon z "całkiem specjalnymi funkcjami". Z dostępnych informacji wynika, że Russev przekazać miał Marsalkowi "specjalne urządzenie" – telefon z niestandardowym oprogramowaniem antyinwigilacyjnym. Miał też zapewnić Marsalkowi możliwość korzystania z protokołu sieci internetowej SS7. Protokół ten jest przeznaczony do wymiany danych między operatorami telefonicznymi, ale ma pewną lukę: atakujący mogą uzyskać dostęp do systemu, rejestrując własnego prywatnego operatora w dowolnym kraju na świecie lub mając połączenia z firmą operatora komórkowego. Wysyłając wiadomości SMS do abonentów, mogą uzyskać m.in. dane na temat dokładnej lokalizacji i połączeń abonenta. Luka ta została wykorzystana na przykład w izraelskim oprogramowaniu szpiegującym Pegasus.

Czytaj też

Obsługą operatorską tego aparatu zajmować miał się mieszkający w Czechach Rosjanin, Anton Griszajew. Z dostępnych dokumentów wynika, że był on odpowiedzialny za przeniesienie numeru Marsalka od niemieckiego operatora komórkowego do Czech. Prawdopodobnie tam miał możliwość uzyskania dostępu do wewnętrznego systemu. System ten pozwalał Marsalkowi na wysyłanie wiadomości SMS do interesujących go abonentów i uzyskiwanie danych o ich lokalizacji. A po podłączeniu specjalnego programu mógł otrzymywać informacje o połączeniach, adresach IP, z którymi kontaktowały się inne karty SIM, a także o numerach IMEI i IMSI, co pozwalało na pełną kontrolę nad urządzeniem. Ponadto, przejście do innej sieci pozwoliło Marsalkowi uniknąć kontroli niemieckich służb. Russev zagwarantować miał też, że Griszajew osobiście skonfiguruje jego kartę SIM w Czechach.

Reklama

Z informacji dostępnych na stronie na portalu społecznościowego LinkedIn wynika, że w latach 2007-2014 Griszajew był dyrektorem operacyjny w AmeuroTel, firmy założonej w 2015 roku, a zarejestrowanej na Cyprze. Przedmiotem jej działalności jest świadczenie międzynarodowych usług telekomunikacyjnych i transmisji danych na całym świecie. Związany był też z podmiotem CloudTelecom, świadczącym również specjalistyczne usługi telekomunikacyjne. Obecnie obie strony internetowe firm z którymi powiązany miał być Griszajew są nieaktywne. Natomiast na stronach archiwalnych witryny widnieją informacje, że właścicielem CloudTelecom w 2013 roku był rosyjski podmiot ElComTel z siedzibą w Moskwie. Pozostałe biura CloudTelecom znajdowały się w Czechach, Niemczech, a nawet w Wielkiej Brytanii. Warto zauważyć, że brytyjskie przedstawicielstwo Cloud Ltd. mieściło się w Suffolk, gdzie według BBC mieszkał Russev. W 2015 roku przedstawicielstwo w Czechach zostało zlikwidowane, a w miejsce brytyjskiego pojawiła się firma zarejestrowana na Łotwie. Do 2017 roku pozostało tylko jedno przedstawicielstwo w Rydze. Również firma ElComTel zmieniła adres i przyjęła nazwę "Key Personnel". Natomiast  Anton Griszajew nie występuje w rejestrze, a jego miejsce zajęła siostra Olga Sergiejewna Griszajewa. Anton i Olga Griszajew pochodzą z zamkniętego miasta Sewersk w obwodzie tomskim. Znajduje się tam zakład produkcji wzbogaconego uranu i plutonu. W otwartych źródłach rosyjskojęzycznych praktycznie brak informacji o Antonie Griszajewie. Z baz danych adresowych wynika że, nie przebywa on w Rosji od dłuższego czasu.

Czytaj też

Ujawnione w ostatnim czasie przez dziennikarzy śledczych powiązania Jana Marsalka działającego na terenie Niemiec i Austrii, Orlina Ruseva, któremu postawiono zarzuty prowadzenia działalności szpiegowskiej w Wielkiej Brytanii, wspierane logistycznie przez Aleksandra Griszajewa operującego w Czechach, pokazują istotę działania rosyjskiego wywiadu hybrydowego. Wyraźnie widać, że służby rosyjskie od wielu lat budowały w Europie skutecznie działająca sieć powiązań outsourcingowych, wzajemnie połączonych węzłami komunikacyjnymi, prowadzących na ich rzecz działalność wywiadowczą z poza przykrycia dyplomatycznego. Pozostaje tylko otwarte pytanie, jak jest ona rozległa i czy służby specjalne w Europie mają świadomość jej istnienia i czy są one stanie ją skutecznie zneutralizować?

Reklama

Komentarze

    Reklama