Za Granicą
SBU brała udział w atakach na Most Krymski
Przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w obu atakach na Most Krymski, zarówno jesienią ubiegłego roku, jak i niedawno, w lipcu - potwierdził sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany w czwartek przez agencję UNIAN. Jak wynika z danych ujawnionych przez portal Censor.NET, szacowany koszt rosyjskiego sprzętu zniszczonego przez jednostki SBU Alfa, od początku wojny, wynosi ponad miliard dolarów.
"Nasi wojskowi weryfikują rzekomą +nietykalność+ wielu obiektów uważanych w Rosji za zabezpieczone w 100 procentach. To m.in. Most Krymski. Bezpośrednio wspominali o nim przedstawiciele naszej SBU, którzy uczestniczyli zarówno w pierwszej, jak też drugiej (operacji wymierzonej w ten cel)" - oznajmił Daniłow.
Zbudowany w 2018 roku most na Krym łączy okupowany przez Rosję od 2014 roku Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Przeprawę osobiście otwierał Władimir Putin. Od początku inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku połączenie jest wykorzystywane przez Kreml do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę.
Czytaj też
8 października 2022 roku na Moście Krymskim doszło do wybuchu i pożaru. Ukraińskie media podały, powołując się na źródła, że była to operacja specjalna SBU. Kierownictwo służby nie skomentowało wówczas tych doniesień. Dwa dni później Siergiej Aksjonow, gubernator Krymu z nadania Moskwy, przekonywał na antenie rosyjskiej telewizji, że "wszelkie prace remontowe na moście powinny zakończyć się w ciągu miesiąca lub półtora". Jednak ruch samochodowy został tam przywrócony dopiero w lutym 2023 roku.
17 lipca 2023 roku most został poważnie uszkodzony po raz drugi. Przedstawiciele Ukrainy dotychczas oficjalnie nie potwierdzali związku Kijowa z tym incydentem. Następnego dnia przywrócono ruch na jednym pasie mostu. Rosjanie zapowiedzieli, że remont przeprawy potrwa prawdopodobnie do jesieni. Sytuacja ta, jak oceniają eksperci, będzie wpływać na logistykę armii rosyjskiej na południu Ukrainy.
SBU niszczy sprzęt za miliard dolarów
Jak informował niedawno InfoSecurity24.pl, siły specjalne SBU zlikwidować miały od początku wojny (luty 2022 roku) około 5000 rosyjskich żołnierzy i ponad 1200 sztuk sprzętu bojowego (czołgi, transportery opancerzone, systemy artyleryjskie, drony, systemy radarowe itp.), wartego ponad miliard dolarów. W ciągu tylko jednego tygodnia w czerwcu Centrum Operacji Specjalnych "A" (Alfa) SBU zniszczyć miało 16 czołgów, 5 samobieżnych systemów artyleryjskich, 14 transporterów opancerzonych i 16 ciężarówek, 3 systemy nadzoru/obserwacyjne Murom-P, TOS-1 Buratino (wyrzutnia rakiet termobarycznych), systemy opl (obrony przeciwlotniczej) Tor i Buk oraz radar artyleryjski 1Ł219 Zoopark-1. Służba opublikowała nawet film przedstawiający jedną z jednostek o kryptonimie "Białe Wilki", która zlikwidować miała czterysta celów. Każdy zniszczony element wyposażenia ma potwierdzenie w postaci dokumentacji filmowej. Jak podawał portal Defence.ua działań dokonywano przede wszystkim przy pomocy dronów FPV i UAV "kamikadze" będących na wyposażeniu "Białych Wilków".
Czytaj też
Wojna zmieniła zadania COS "A". Oprócz przeciwdziałania atakom terrorystycznym i zdarzeniom zagrażających bezpieczeństwu narodowemu, powstrzymują działalność nielegalnych grup zbrojnych, zatrzymują szczególnie niebezpiecznych przestępców, uwalniają zakładników oraz chronią uczestników postępowań sądowych. Operatorzy "Alfy", obecnie wykorzystują też swoje umiejętności bezpośrednio na froncie. Wykonują zadania w małych zespołach bojowych na wszystkich kierunkach działań wojennych. Siły specjalne SBU brały czynny udział w obronie obwodów kijowskiego, charkowskiego, czernihowskiego, sumskiego, ługańskiego i donieckiego oraz w wyzwoleniu okupowanych terytoriów obwodu kijowskiego, charkowskiego, chersońskiego, odeskiego i zaporoskiego.
SBU jest dziś jedną z głównych struktur sił obronnych Ukrainy. Samym COS "A" dowodzi płk Jewhen Khmara, który dekretem prezydenta Ukrainy 14 kwietnia 2023 roku zastąpił na tym stanowisku gen. Serhija Dusyka.
Czytaj też
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (ukr. Служба безпеки України), to jednostka podlegająca bezpośrednio prezydentowi i kontrolowana przez Radę Najwyższą Ukrainy. Powstała z ukraińskich struktur radzieckiego KGB w 1991 roku. Do zadań SBU należy m.in. kontrwywiad, ochrona informacji niejawnych, kontrola proliferacji materiałów przydatnych do produkcji broni masowego rażenia, walka z przestępczością gospodarczą, przestępczością komputerową itd.