Wyższe dodatki i nagrody dla policjantów? Jankowski: im się to po prostu należy

1 czerwca 2021, 14:45
policja, policjantk, OPP, patrol, fot. KMP w koszalinie
Fot. KMP w Koszalinie

"Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski wystąpił dzisiaj z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego o znaczne zwiększenie środków na nagrody i dodatki dla policjantów za pierwsze półrocze 2021 r." – poinformowało Biuro Prasowe Związku. Jak czytamy we wniosku do ministra, "przyznane środki są niewystarczające na właściwe wynagradzanie policjantów za ich pełną zaangażowania służbę w I półroczu 2021 roku". Czy policjanci mają szanse na dodatkowe pieniądze? Jak mówi Jankowski "minister raczej współpracuje ze związkami zawodowymi", wiec przewodniczący ma nadzieję, że odniesie się do tej prośby pozytywnie.

Walka o to, by w portfelach funkcjonariuszy znalazły się dodatkowe pieniądze, toczy się nieprzerwanie od ubiegłego roku, kiedy światło dzienne ujrzał projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, zgodnie z którym w 2021 roku do życia nie powołano funduszy nagród. Te – jak przyznają sami funkcjonariusze – choć nie były z reguły wysokie, stanowiły ważny element motywacji. Sam fakt braku funduszy nagród nie powoduje jednak, że policjant nie może otrzymać dodatkowych pieniędzy. O te u ministra upomniał się dziś szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Jak powiedział InfoSecurity24.pl, "policja jest najbardziej obciążoną formacją, z największą ilością zadań, dlatego uważam, że środki na nagrody motywacyjne powinny być radykalnie większe". Jankowski postuluje więc o "znaczne zwiększenie kwot na nagrody motywacyjne i dodatki służbowe dla funkcjonariuszy policji". "Szanujemy oczywiście rolę innych służb, ale jednak to policjanci, którzy na co dzień wykonują te najbardziej niebezpieczne zadania, którzy na co dzień stykają się z przemocą, agresją, a pomimo to z pełnym zaangażowaniem 24-godziny na dobę służą społeczeństwu, powinni być tą najlepiej wynagradzaną formacją. Im się to po prostu należy" – powiedział InfoSecurity24.pl szef NSZZ Policjantów.

Jak wyliczyli niedawno związkowcy z wielkopolskiego Zarządu NSZZ Policjantów, biorąc pod uwagę kwotę 30 mln złotych, jaką z wakatów szef policji przeznaczył na nagrody dla policjantów, na każdego mundurowego przypada niewiele ponad 300 złotych. Przewodniczącemu NSZZP, chodzić ma "co najmniej o kilkukrotność tej sumy". 

Nie wszędzie brakuje?

We wtorek portal RMF FM poinformował o tym, że najwyżsi rangą członkowie kierownictwa policji otrzymali "pokaźne dodatki do uposażeń". Z ustaleń portalu wynika, że chodzi o jednorazowe kwoty w wysokości od prawie 5 tys. do kilkunastu tys. złotych. Najwięcej pieniędzy otrzymać miało kierownictwo Komendy Głównej Policji. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal, szef policji dostał ponad 15 tys. zł, a jego zastępcy po 15 tys. zł.

"Z kolei, jeśli chodzi o komendy wojewódzkie, szef policji wydał decyzję o tymczasowym podwyższeniu dodatków funkcyjnych w styczniu, lutym i marcu komendantom, wicekomendantom i naczelnikom. Pieniądze dla komendantów to jednorazowe kwoty nawet 10 tysięcy złotych, dla ich zastępców i naczelników od 4 i pół tysiąca w górę" - czytamy.

Jak mówił niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, chciałby on "podwoić budżet policji, ale na razie jest to niemożliwe". Budżetu podwoić się wprawdzie nie udało, jednak okazało się, że do kasy formacji już niebawem wpłynąć może dodatkowe prawie 300 mln złotych. Za przeznaczeniem z rezerwy celowej dotyczącej zobowiązań Skarbu Państwa dodatkowych 292,1 mln zł na wydatki policji (m.in. na dopłaty do wypoczynku, pomoc mieszkaniową, pokrycie należności i świadczeń dla zwalnianych funkcjonariuszy, ale także finansowanie wydatków bieżących, takich jak zakup paliwa i części zamiennych, niezbędne remonty obiektów czy inne wydatki, np. związane z dojazdem funkcjonariuszy na służbę) opowiedziała się w ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja finansów publicznych. Te pieniądze – choć nie bezpośrednio – mogą pomóc ministrowi w podjęciu ewentualnej decyzji o zwiększeniu środków na nagrody i dodatki dla policjantów. Niebawem powinniśmy się przekonać czy tak się stanie.

Dominik Mikołajczyk/PAP

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 84
Czarny
niedziela, 6 czerwca 2021, 12:31

No i można jednak, Służba Więzienna forsuje dodatki po 50-400 złoty na głowę, co z tymi policyjnymi związkami się dzieje?, przecież nasze dodatki są najniższe a wykonujemy najbardziej brudną robotę

Daniels
niedziela, 6 czerwca 2021, 12:21

Dodatki, problem zabetonowania istnieje od około 10 lat, dodatków nie ma, czas zakazać rękawy i naprawić ten stan, czas zrównać siatkę płac, postarać się zrobić wszystko by wszedł program modernizacji

jeszcze poicjant
niedziela, 6 czerwca 2021, 08:53

My policjanci zostaliśmy oszukani przy strajuku i to przez podobno nasz zarząd związkowców. Wywalczli dla Siebie dziadkowe, a przez to żadnych awansów nie ma. Młode dziadki narobli się w latach 90 i teraz nie chcą odchodzić z pracy z takimi dodatkami. Stażowe otrzymują przeważnie komendancji, naczelnicy, kierownicy i dyżurni którzy NIE STRAJKOWALI !!!

Etap
niedziela, 6 czerwca 2021, 19:52

Czyli po staremu. Socjalizm w rozkwicie.

Olo
niedziela, 6 czerwca 2021, 14:41

Wszyscy boja się ulicy a wybijają się na tych co strajkiwali!!!

Wow
niedziela, 6 czerwca 2021, 14:39

Szanowne związki a co z tymi na ulicy!! Jest starszy Dzielnicowy! Dla czego nie ma starszego Referenta!! Zrobić 4 i 5 gr na ulicy! Są tacy co nadaja sie do tej roboty i są najlepsi ale jakie perspektywy 15 lat praxy 3 gr i 300 zł dodatku!!! Chyba m- ka bedzie najlepszym wyjściem.

Żurek
niedziela, 6 czerwca 2021, 14:28

No to brawo, jeżeli to prawda co piszesz, to trochę osób się skreśli z członkostwa ZZ, to było wyjaśniało dlaczego 9 lat nie mam podniesionego dodatku, 18 lat 400 pln, a związki więzienne wywalczą, tego jestem pewien, co z nami?

..
niedziela, 6 czerwca 2021, 11:48

A wręcz walczyli że strajkującymi

Marek
niedziela, 6 czerwca 2021, 08:39

Zawód policjanta z roku na rok traci popularność, mlodzi ludzie nie chcą pracować w tym zawodzie, małe zarobki, dużo obowiązków, chodzisz jak w kieracie, nawet urlopu nie weźmiesz kiedy chcesz a pieniądze małe w porownaniu z rynkiem pracy, stanowiska i dodatki są dla wybrańców

Daniel
niedziela, 6 czerwca 2021, 15:49

W stu procentach się z Tobą zgodzę,najlepsze, że nikt w firmie nie chcę tego zmienić oczywiście na górze...

Protazy
sobota, 5 czerwca 2021, 23:36

Ale przecież czegoś takiego jak dodatek nie ma, skutecznie nas odzwyczaili, smutne, bo jedni mają kilka tysięcy a inni kilkaset złotych, oczywiście zadania wykonują te same, bajkowe standarty

Czarek
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 11:06

A miało nie być kominów, siatka płac miała być zbilansowana, zrównoważona, a tu jedni pławią się w kasie a drugim brakuje na życie, równi i równiejsi

niedziela, 6 czerwca 2021, 19:57

o kwartalnikach słyszałeś

Tweets InfoSecurity24