Wstrzymano wizyty we wszystkich zakładach penitencjarnych

19 marca 2020, 17:21
sw
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Od czwartku obowiązuje całkowite ograniczenie wizyt we wszystkich zakładach penitencjarnych. Znacząco ograniczono również zewnętrzną pracę więźniów z wyjątkiem m.in. osób produkujących maseczki i kombinezony ochronne oraz pracujących w branży spożywczej - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak przekazano w komunikacie, zarządzenie Służby Więziennej o wstrzymaniu widzeń w jednostkach penitencjarnych zostało wydane w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną. Obowiązuje ono wszystkie areszty śledcze, zakłady karne i ich oddziały zewnętrzne.

W czwartek przed południem zakończyła się akcja ograniczania odwiedzin więźniów, którą Ministerstwo Sprawiedliwości i Służba Więzienna rozpoczęły w poniedziałek. Celem podejmowanych przez nas działań jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom osadzonym oraz funkcjonariuszom i pracownikom więziennictwa.

Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości

Minister podziękował także funkcjonariuszom SW za ich wzorcową postawę. "Słowa wdzięczności kieruję również pod adresem organizacji związkowych działających w Służbie Więziennej. Od początku epidemii ofiarnie wspierają nasze działania" – podkreślił minister Wójcik.

Jak przekazano w komunikacie, dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński zapewnił, że formacja na bieżąco monitoruje sytuację i jest w stałym kontakcie z inspektoratami sanitarnymi.

Działania zmierzające do ograniczenia odwiedzin więźniów były prowadzone przez Służbę Więzienną w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną. Szczegóły akcji zostały omówione w ubiegłym tygodniu, podczas spotkania ministra Michała Wójcika z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.

fragment komunikatu Służby Więziennej

Wskazano także, że podobne działania podjęto w innych krajach. W zamian za ograniczenie wizyt zostaną przygotowane rekompensaty dla więźniów, m. in. w postaci większej ilości rozmów telefonicznych oraz szerszej możliwości oglądania telewizji.

W 172 jednostkach penitencjarnych przebywa około 75 tys. osób. Każdego dnia w systemie pracy zewnętrznej pracuje ok. 10 tys. osadzonych.

Od 12 marca we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkich osób wchodzących na ich teren. Kontroli poddawane były także osoby odwiedzające osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 38 stopni, podejmowana jest decyzja o zakazie wejścia na teren jednostki.

Jak podkreślał jeszcze parę dni temu chcący zachować anonimowość funkcjonariusz Służby Więziennej, decyzja o zakazie widzeń była "oczekiwana przez całe środowisko". "To dobrze, że została podjęta" – mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl. Pytany o to, jak jego zdaniem na te ograniczenia zareagują osadzeni odpowiada, że "zadowoleni z pewnością nie będą, ale o tym, że może wystąpić taka konieczność mówiło się już od kilku dni, więc dla wielu nie jest to zaskoczenie". 

PAP/SW/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 42
Cąber
piątek, 20 marca 2020, 19:11

Rychło w czas. Pewnie nikt nie umiał podjąć decyzji wcześniej.

Taki tam w służbie
sobota, 21 marca 2020, 17:50

Zapewne decyzja i przygotowania do niej już dużo wcześniej zostały podjęte. Słusznie, że podzielono jej realizację na etapy ponieważ dzięki temu umożliwiło to elastyczne reagowanie w przypadku problemow. To, że mówiono o tym głośno zapobieglo jedynie eskalacji różnych problemów.

Sw
piątek, 20 marca 2020, 18:06

I bardzo dobrze... Od razu powinni to ograniczyc.. I tak za duzo przemiału przychodzi do kryminałów, ludzie nie rozumieja ze jest to groźna epidemia ktora moze zagrozic wszystkich w okolo... A i tak najlepiej jak przychodzi rodzina z dziecmi pomimo tego co panuje wszem i wobec. Brawo dla rozgarnietych ludzi ktorzy przekladaja zdrowie maloletnich i swoje kosztem zobaczenia zlodzieja ktory tylko i wylacznie czeka na kase, paczke i na to zeby popatrzec na cycki i dupe... Skoszarowac jednostki, ludzi bedacych na kursach i tez by bylo calkiem inaczej

piątek, 20 marca 2020, 22:03

Źle piszesz. Kontakt z rodziną jest bardzo ważny w więzieniu ale wy takiego czekać nie rozumiecie bo macie rodzinny cały czas przy sobie. Was tak zamknąć i ograniczyć wam wszystkiego i ciekawe jak byście się czuli

Przestępcy do więzień
sobota, 21 marca 2020, 18:05

Jak się nie popełnia przestępstw to i nie ma problemu z kontaktem z rodziną. Proste

piątek, 20 marca 2020, 19:22

A SW nie może zarazić osadzonych? Jesteście w stałym kontakcie z nimi i to bardziej wy im możecie zaszkodzić niż odwiedzający. Mogą być skazani ale nie potępieni!

Eryk
poniedziałek, 23 marca 2020, 14:50

Tak, jasne. Złodzieje maja kontakt z jednym oddziałowym na służbę. A w sali widzen ile jest osób? Multum. Lepiej wstrzymać widzenia. Mniejsze ryzyko. Poza tym funkcjonariusze nie maja wyroku. Nie musza siedzieć tam na stałe.

NICOLE2014
czwartek, 19 marca 2020, 20:08

A Funkcjonariusze Służby Wieziennej to z Kosmosu przybyli i nie zarażają? Czy dostali antidotum? Bo bezcelowe jest wstrzymanie widzeń w momencie, gdy dla Słuzby Więziennej nie ma żadnych zaostrzeń, no tak, ale osadzeni to gorszy sort Waszym mniemaniem i trzeba do końca zgnębić ich i ich rodziny.

piątek, 20 marca 2020, 22:36

Uwierz mi, gdyby tym funkcjonariuszom nie kazano przyjść do pracy, to w nosie mieliby osadzonych i ich bezrefleksyjne, odwiedzające rodziny. A na razie to ciesz się, że jeszcze mają ochotę słuchać poleceń i garują tam po 12 godzin, żeby szanowne grono za kratami miało co jeść i czym się leczyć, bo może przyjdzie taki czas, że trzeba będzie zrezygnować z ciepłego obiadku i witaminek na kolację...

eee
piątek, 20 marca 2020, 22:28

To co? Wojsko chcesz wprowadzić? Bo jak przyjdzie komuś na myśl skoszarowanie funkcjonariuszy, to posypią się zwolnienia lekarskie. I Sebixów będzie pilnowało wojsko, które nie będzie patrzyło na ich prawa. Albo porządek, albo kolbą po grzbiecie dostaną osadzeni.

Brajan500+
piątek, 20 marca 2020, 20:57

Tzn mają nie przychodzić do służby?

Enx
piątek, 20 marca 2020, 17:52

Zgadzam się!

Ola
czwartek, 19 marca 2020, 19:52

A kiedy koniec wycieczek po kraju?

Wronczanin
czwartek, 19 marca 2020, 19:21

Pierwszy był cz, brawo, wy nie boicie się męskich decyzji

Tweets InfoSecurity24