Włoscy strażacy dostali nowe śmigłowce

19 kwietnia 2019, 10:38
AW139-VVF-1024x724
Fot. Leonardo

Włoscy strażacy wzbogacili się o dwa nowe śmigłowce AW139, które mają pozwolić im wykonywać misje ratownicze, poszukiwawcze, ale także te typowo gaśnicze. Co więcej, to nie koniec zakupów, bo w planach tamtejszego MSW oraz samej straży pożarnej jest pozyskanie większej ilości tego rodzaju śmigłowców.

Włoski Państwowy Korpus Straży Pożarnej (Vigili del Fuoco), podlegający tamtejszemu ministerstwu spraw wewnętrznych, otrzymał pierwsze dwa śmigłowce AW139 wyprodukowane przez koncern Leonardo. Będą one stacjonowały w bazie Rome Ciampino.

Kolejny, już trzeci AW139, ma trafić do włoskich strażaków jeszcze w tym roku. Wszystko na bazie kontraktu podpisanego w 2018 r., a opiewającego na 45 milionów euro. W ramach prawa opcji, możliwe będzie dokupienie kolejnych 12 sztuk tego rodzaju śmigłowców. Nowe śmigłowce mają wykonywać zróżnicowane misje w zakresie działań w obrębie zarządzania kryzysowego oraz ratownictwa. Począwszy od klasycznej ewakuacji medycznej, ewakuacji ludności zagrożonej katastrofami naturalnymi lub wywołanymi aktywnością człowieka, działań SAR w trudnodostępnych rejonach górskich, aż do gaszenia pożarów.

Dlatego też, śmigłowce zostały wyposażone m.in. podnośniki ratunkowe, haki do podczepiania ładunków w tym środków gaśniczych, systemy radarowe ovbserwacyjno-pogodowe, systemy FLIR/LLTV, Optical Proximity LiDAR System (OPLS), szperacz firmy Trakka, etc. Piloci AW139 będą mogli w lotach nocnych i w trudnych warunkach posługiwać się goglami noktowizyjnymi. AW 139, zgodnie z danymi producenta jest napędzany dwoma silnikami Pratt&Whitney PT6C-67C z FADEC, rozpędzającymi go prędkości 306 km/h. Całkowita długość maszyny to 16,66 m, obsługę zapewnia dwóch członków załogi, a śmigłowiec może wziąć na pokład nawet do 15 osób. Zasięg AW139 to 1061 km, a w powietrzu może on spędzić nawet ponad 5 godzin 13 minut.

Włoska straż pożarna użytkowała, kilka innych rodzajów śmigłowców, tj. AB06 Jet Ranger, AB 412, AB 204, a także AW 109E. Oprócz samych dostaw do straży pożarnej, we Włoszech dochodzi do szeroko zakrojonej wymiany floty śmigłowców, znajdujących się dotychczas na wyposażeniu sił powietrznych, ale też Policji Finansowej, Policji Państwowej, Straży Ochrony Wybrzeża. Wycofywana jest systematycznie przede wszystkim grupa śmigłowców AB412, w ich miejsce pojawiają się chociażby wspomniane AW 139. 

Warto zauważyć, że na świecie nie tylko włoscy strażacy dysponują własnymi śmigłowcami. Stąd też, również w Polsce toczy się dyskusja nad możliwością wyposażeniem PSP w tego rodzaju statki powietrzne. Jednak jak narazie, w przeciwieństwie do Policji czy Straży Granicznej, funkcjonariusze straży pożarnej muszą zdawać się na wsparcie śmigłowców z innych służb oraz samolotów będących w dyspozycji Lasów Państwowych.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Pol
sobota, 20 kwietnia 2019, 15:30

Jest cos takiego jak chwalić czyje kupować swoje.Czego nab brakuje . My tez moglibyśmy rozwijać i z powrotem zpolonizowac sokoła ale należy postawić twarde warunki produkcja zmodernizowanych silników oraz przekładni rzeszowie .

Rex
niedziela, 21 kwietnia 2019, 10:12

Nie mamy praw do Sokoła ani żadnego zakładu produkcyjnego więc niby jak go mamy rozwijać?

Zwierz przetargowy
piątek, 19 kwietnia 2019, 21:23

We Włoszech jest tak, że co prawda zawsze robią przetargi (i dialogi techniczne też), ale dziwnie się składa, że zawsze wygrywa Augusta.

Gruby
niedziela, 21 kwietnia 2019, 19:53

Augusta? Firma o którą ci chodzi to raczej Agusta, obecnie Leonardo.

KOSA
piątek, 19 kwietnia 2019, 13:56

U nas toczy sie dyskusja? U nas nie ma dyskusji. A mogli by zakupic 3 szt. FaireHawk i. Te śmiglowce przeciez niby sa hitem exportowym.

Tweets InfoSecurity24