Projekt ustawy modernizacyjnej zobaczymy jeszcze we wrześniu?

8 września 2021, 13:46
Maciej Wąsik, fot. Twitter MSWiA
Fot. MSWiA/Twitter

"Mam nadzieję, że uda się to zrobić we wrześniu" – tak na pytanie dotyczące tego, kiedy MSWiA zaprezentuje projekt nowej ustawy modernizacyjnej, odpowiedział podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik, wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji. "Postaramy się jak najszybciej" – dodał Wąsik. Podkreślił też, że ustawa jest w zasadzie gotowa, a obecnie trwają "ostatnie negocjacje w Ministerstwie Finansów".

"Sama ustawa (modernizacyjna – przyp. red.) jest gotowa i tak naprawdę w kilku miejscach ma wykropkowane miejsca na kwoty" – mówił dziś podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, odpowiadając na pytania dotyczące tego, kiedy projekt zostanie zaprezentowany stronie społecznej. Jak zaznaczył, obecnie prowadzone są "ostatnie negocjacje w Ministerstwie Finansów, co do wysokości środków i ich podziału".

Będę dążył do tego i będę robił wszystko, tak jak cale kierownictwo resortu, żeby (ustawa – przyp. red.) zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA

Wiceszef MSWiA dodał też, że ma nadzieję, iż projekt ustawy modernizacyjnej uda się przedstawić jeszcze we wrześniu, po to żeby można było "spokojnie pracować". "Najwyżej, jeżeli nie damy rady w tym roku, uchwalimy ją np. w lutym z obowiązywaniem od 1 stycznia". "Postaramy się jak najszybciej" – zapewnił Wąsik. Jak mówił ustawa modernizacyjna "tworzy się w bólach i mękach" i gdyby nie pandemia koronawirusa pewnie już by obowiązywała. 

W oczekiwaniu na spotkanie

Po ostatnim spotkaniu, jakie przedstawiciele związków zawodowych działających w służbach podległych MSWiA odbyli z kierownictwem resortu, o nowej ustawie modernizacyjnej wiemy wciąż niewiele, choć nieco więcej niż dotychczas. Wciąż nie znamy wprawdzie kwot, ale wiemy np. że resort spraw wewnętrznych do projektu wpisał część dotyczącą "zwiększenia funduszu uposażeń i wynagrodzeń", a więc nadzieje o podwyżkach, jakie w ramach nowej modernizacji mieliby otrzymać funkcjonariusze, nie zostały pogrzebane.

Konkretne kwoty związkowcy mają poznać podczas kolejnego spotkania, które przewidziano na 13 września. Czy do tego czasu MSWiA zdąży ustalić ostanie szczegóły z resortem finansów? Wyjścia, jak się wydaje, za bardzo nie ma, bowiem w szeregach mundurowych, domagających się konkretów, robi się coraz niespokojniej, a część z nich – w ramach oddolnej inicjatywy – rozpoczęła już akcję protestacyjną, do której codziennie dołączają nowe jednostki. Do trawiącego protestu, w rozmowie z Onet.pl odniósł się szef NSZZ Policjantów, Rafał Jankowski. Jak mówił, protest tylko pomaga w rozmowach z kierownictwem MSWiA, jednak związek, dopóki nie zakończą się rozmowy, nie może rozpocząć akcji protestacyjnej. Jankowski zapewnił jednak, że jeżeli postulaty nie zostaną spełnione (mowa m.in. o podwyżkach) związek będzie zmuszony "wznowić akcję protestacyjną".

Krzysztof Oleksak, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, jeszcze pod koniec lipca mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl, że "jeśli MSWiA nie położy kart na stół, to jesień może być w służbach mundurowych bardzo <<dynamiczna>>". W mundurowych szeregach robi się coraz goręcej i wydaje się, że im szybciej MSWiA projekt ustawy zaprezentuje, tym większa szansa na to, by choć trochę uspokoić nastroje w środowisku.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 126
Edek
czwartek, 9 września 2021, 16:43

Wam się wydaje że w rządzie siedzą jakieś dzieci czy małolaty bez wyobraźni, przecież ci ludzie doskonale zdają sobie sprawę z sytuacji, nazwijmy to ogólnej. Protesty zablokują wszystko, nazwijmy to też ogólnie, to nie jest spacerek, dlatego nikomu nie zależy na jakieś bezsensownej walce, zwlaszcze ze rząd ma świadomość faktu, że sam przydzielił sobie podwyżki po 30-40%, więc nie bił bym piany tylko czekał na finał rozmów

Do Edka
piątek, 10 września 2021, 12:24

Edek, to też brak wpływów i inne problemy, nazwijmy to ogólne ;)

Edzio
czwartek, 9 września 2021, 18:38

Sądując środowisko, zdają sobie sprawę, że 500 zł brutto rozwiąże sprawę.

Lutek
czwartek, 9 września 2021, 15:55

Program miał wejść już w styczniu 2021 r !!!! Gdzie tu jest dotrzymanie słowa przez rząd ? Sobie uchwalili gigantyczne podwyżki, nam będą ściemniać o pandemii

Mariano77
czwartek, 9 września 2021, 16:36

Zgadzam się panie kolego, skoro sobie dali bez względu na pandemię, to coś pokazuje, tutaj minister finansów nie miał obiekci

policjant
czwartek, 9 września 2021, 15:54

Mam nadzieję, że podwyżki nie będą mniejsze niż poziom inflacji a więc 5%.

Pogromca
czwartek, 9 września 2021, 17:37

Przecież poziom inflacji nie jest 5 % tylko Dużo dużo więcej...poza tym podwyżki i tak nie będą co roku, a inflacja owszem....

ha ha
czwartek, 9 września 2021, 08:49

Najwyżej, jeżeli nie damy rady w tym roku, uchwalimy ją np. w lutym z obowiązywaniem od 1 stycznia". "Postaramy się jak najszybciej" – zapewnił Wąsik. Jak mówił ustawa modernizacyjna "tworzy się w bólach i mękach" i gdyby nie pandemia koronawirusa pewnie już by obowiązywała. Czu swoje podwyzki w lutym nie zatwierdzili? ??? zenada

007
czwartek, 9 września 2021, 23:04

Z koronaferii politycy też skorzystali. Zaczął się wrzesień, czas do pracy.

Olo
czwartek, 9 września 2021, 13:48

Więc trzeba temat pouczeń pociągnąć do momentu wejścia zmian w życie i pojawienia się kasy na kontach. Zobaczymy jak prace beda przyspieszać wraz ze spadkami wpływów do budżetu.

Pies
czwartek, 9 września 2021, 20:59

W trakcie wywiadu w RMF FM pan przewodniczący stwierdził,że oczekuje na realizację postulatów. Jakie postulaty przedstawił ministrowi tego nie wiadomo. Przy inflacji 5,4 procent , aby pensją nie uległa degradacjo to 270 zł za ten rok powinno być zwiększone z 4,4 do 5,4 procent i wypłacone jednorazowo. To byłoby dopiero wyrównanie inflacji a nie żadna podwyżka. Pan przewodniczący odszedł od stołu z niczym i udaje że dobił do brzegu. Smieszne stwierdzenie jak na Przewodniczącego Związku Zawodowego. Jeśli nie umieja ci zacni związkowcy prowadzić mediacji z ministrem, niech sie przygotują u specjalistów lub tych specjalistów od mediacji zaproszą na posiedzenie.. Sami z wyjadaczami sobie widać nie radzą. Panie Przewodniczący - czy nie docierają do Pana pomruki policjantów i głosy z Zarządów Wojewódzkich . To co nam strona rządowa proponuje na ten rok - te 4,4 % to nawet nie pokrywa inflacji !!!!!!!! A gdzie podwyżka płąc za ten rok, zapisana w porozumieniu z 2018r ???? Czy Pan tego nie widzi ??? Bajanie o rodzeniu się ustawy w bulach to też kpina. Rząd podtrafi przyją ustawę w 1 noc.

Olo
sobota, 11 września 2021, 22:35

Co rok, dwa będzie ten sam problem. Jedynym rozwiązaniem jest coroczna waloryzację wynagrodzeń o inflację. Niby ustawowo zagwarantowana. Ale o tym jakoś nikt nie wspomina.

Zbig
czwartek, 9 września 2021, 02:10

Finał rozmów przed nami, całe środowisko czeka na ogłoszenie wyników i decyzje

007
czwartek, 9 września 2021, 23:05

11 wrzesień już niedługo. Ja poczekam.

Tweets InfoSecurity24