Ustawa okołobudżetowa opublikowana. W 2021 roku fundusze nagród nie powstaną

30 grudnia 2020, 11:17
Prezydent, fot. krzysztof sitkowski kprp
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 została 29 grudnia opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z jej przepisami w przyszłym roku w całej administracji publicznej, w tym w służbach mundurowych, nie powstaną fundusze nagród, a te będą mogły być wypłacane ze środków przeznaczonych na uposażenia. Ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia 2021 roku.  

Prezydent Andrzej Duda ustawę okołobudżetową podpisał już 23 grudnia, jednak na jej publikację trzeba było poczekać blisko tydzień. Dlaczego przepisom zawartym w tym dokumencie od momentu pojawienia się projektu bacznie przyglądali się mundurowi? Chodzi o pieniądze. Rządzący zdecydowali bowiem, że w przyszłym roku w całej administracji publicznej, w tym także we wszystkich służbach mundurowych, do życia nie zostaną powołane fundusze nagród. Jak tłumaczono, wszystko przez konieczność oszczędzania, a takie działanie ma pozwolić "na zmniejszenie w 2021 roku wydatków osobowych w jednostkach sektora finansów publicznych, przy równoczesnym utrzymaniu funduszu wynagrodzeń oraz kadr niezbędnych do realizacji ustawowych zadań". Brak funduszy nagród nie oznacza wprost braku samych nagród, jednak te będą musiały być wypłacane "w ramach posiadanych środków na uposażenia zasadnicze i dodatki do uposażenia zasadniczego o charakterze stałym", co z pewnością utrudni ich przyznawanie. Na nic zdały się protesty mundurowego środowiska, które wskazywało m.in. że oszczędności wynikające z nieutworzenia funduszy nagród w służbach są relatywnie niewielkie, a ich brak może negatywnie wpłynąć na morale funkcjonariuszy. 

Nie do końca dziś jasne jest też w jaki sposób przyznawane będą przyszłoroczne nagrody i jak dużej "finansowej gimnastyki" będzie wymagało ich przyznawanie. Bowiem skoro pieniądze pochodzić mają de facto z oszczędności, to oczywistym jest, że tam, gdzie będą one większe – m.in. ze względu na dużą liczbę wakatów – przyznawanie nagród będzie łatwiejsze, a tam gdzie np. wakatów będzie mniej, proces ten będzie trudniejszy. Pytanie jakie zadaje sobie wielu mundurowych dotyczy też tego, czy brak funduszy nagród w 2021 roku to sytuacja incydentalna czy początek pewnej reguły. Część funkcjonariuszy mówi dość otwarcie, że skoro raz zdecydowano się na taki krok, kolejne będą już łatwiejsze i zawsze będzie można wytłumaczyć takie decyzje kiepską sytuacją finansów państwa.

Brak funduszy nagród to jednak kwestia już zamknięta, ale otwarta pozostaje wciąż sprawa przyszłorocznych budżetów służb mundurowych. Te – zgodnie z przyjętą przez Sejm tuż przed świętami ustawą budżetową na 2021 rok – będą niższe niż środki jakimi formacje dysponowały w tym roku. Teoretycznie poprawki zwiększające finansowanie policji, straży pożarnej czy straży granicznej mogą wnieść do ustawy senatorowie, jednak znalezienie poparcia dla takich zmian w Sejmie może okazać się niemożliwe. Coraz wyraźniej widać tym samym, że przyszły rok będzie finansowo dość trudny dla mundurowych, nawet biorąc pod uwagę, że do wydania będzie część środków niewykorzystanych w tym roku (w ramach tzw. wydatków niewygasających). Sytuacji nie poprawia też brak informacji na temat kontynuacji programów modernizacyjnych. Wiadomo, że nie wystartują one od 1 stycznia 2021 roku, ale nie do końca jasne jest czy w ogóle takie rozwiązania w przyszłym roku się pojawią.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Olo
wtorek, 5 stycznia 2021, 16:44

Gdzie rozwiązanie problemu 15a?!!!!!!

Ogórek
niedziela, 3 stycznia 2021, 12:05

Mi najbardziej podobają się dodatki 25+ i 28,5+, tym bardziej że mam 21 lat służby w KPP od post. do kom. ...

Elo
piątek, 1 stycznia 2021, 22:18

Wstrzymać na rok 2021r diety posłów i cały fundusz nagród dla posłów, senatorów, ministrów. Jaka to sprawiedliwość że jednym się odbiera, a wiele niema do zabrania, a ci co zabierają o sobie nie pomyślą bo co... Bo im się należy?? Kolejne jaja się z nas robi! Jak odbiera się to wszystkim bez wyjątku, a nie ze tym wzniemy, tym nie, sobie zostawimy a innym powiemy jakie to oszczędności znaleźliśmy... Ja wiem.. Z cudzej kieszeni się dobrze bierze ale by z swojej... To już nie..

Kulson
czwartek, 31 grudnia 2020, 15:07

Rozumie że diety poselskie i nagrody również wstrzymanie??

Kulson
czwartek, 31 grudnia 2020, 14:47

Skoro jest trudny rok, Proszę o wstrzymanie diet poselskich jak i nagród.

Tweets InfoSecurity24