Ukrainiec planował zamach na terenie Polski?

10 grudnia 2019, 09:50
abw plus policja at
Fot. Śląska Policja

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała obywatela Ukrainy, którego podejrzewa o przygotowywanie się do zamachu terrorystycznego. Mężczyzna - Maksym S., który niedawno przeszedł na islam, miał rozważać zamach na galerię handlową w Puławach (Lubelskie) - uważają śledczy.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział we wtorek, że materiały zgromadzone przez prowadzącą śledztwo lubelską delegaturę ABW pozwoliły zatrzymać go 4 grudnia.

Nadzorujący śledztwo Agencji wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie postawił mu zarzuty, a sąd zaakceptował jego wniosek o trzymiesięczny areszt - podała rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Rzeczniczka PK poinformowała, że Ukrainiec to mieszkający od dwóch miesięcy w Polsce Maksym S. Zatrzymany przez ABW mężczyzna miał "swym zachowaniem w relacjach z innymi osobami wzbudzać uzasadnione obawy, że czyni przygotowania do przeprowadzenia eksplozji materiałów wybuchowych, które zagraża życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach" - powiedziała Bialik.

Przygotowania miały polegać na wejściu w porozumienie z innymi osobami o radykalnych poglądach religijnych, wyrażaniu gotowości do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego polegającego na zdetonowaniu samochodu - pułapki w obiektach użyteczności publicznej oraz uzyskiwanie środków - w postaci pieniędzy oraz broni. Za takie czyny grozi do 5 lat więzienia.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że ze śledztwa wynika, iż mężczyzna rozważał atak z wykorzystaniem samochodu - pułapki, ładunków wybuchowych albo broni palnej. "Zamach miał przygotowywać co najmniej od 1 października działając w Puławach i Warszawie" - powiedział PAP rzecznik.

ABW ustaliła, że mężczyzna zapoznawał się z materiałami o charakterze terrorystycznym, a o swoich planach opowiadał współpracownikom oraz osobom ze swojego otoczenia.

Stanisław Żaryn - rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych

Według ABW, w ostatnich tygodniach mężczyzna dokonał konwersji na islam, przyjął nowe imię - Muhamat - i uległ silnej radykalizacji. "Będąc w Warszawie mężczyzna przebywał w towarzystwie cudzoziemców prezentujących radykalne podejście do zasad islamu. Utrzymywał bliskie kontakty z cudzoziemcami, m.in. z Tadżykistanu, a także obywatelami Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej" - podał rzecznik.

Zaznaczył, że oprócz działań wobec obywatela Ukrainy, funkcjonariusze ABW przeszukali też miejsce zamieszkania tych cudzoziemców, z którymi utrzymywał kontakty.

Podejrzanemu przedstawiono zarzuty przygotowania do sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach oraz formułowania gróźb karalnych - wynika z informacji rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
exmity
czwartek, 19 grudnia 2019, 01:53

Brawo służby, ale za takie przestępstwo powinno być minimum 40 lat odsiadki

Rzyt
środa, 11 grudnia 2019, 10:25

To działania Kremla...nic nie zniszczy naszych braterskich relacji z Ukrainą,Izraelem oraz USA...nic...będziemy walczyć do ostatniego Polaka za Izrael,Ukrainę i USA...rząd PiS...haha

Piotrek
czwartek, 12 grudnia 2019, 11:08

Kpisz, ale bardzo prawdopodobne, że jest dokładnie jak piszesz. Zapewne posłużono się jakimś biednym, zaburzonym umysłowo człowiekiem, którego "zainspirowano". Divida et impera ( dziel i rządź ) - Moskwie bardzo zależy na zniszczeniu przyjaznych stosunków między Warszawą i Kijowem. Dopóki Warszawa i Kijów były w jednym państwie, Rzeczpospolita była europejskim imperium, a Rosja była chorym człowiekiem Europy, na jej geograficznych i cywilizacyjnych peryferiach. W kilkadziesiąt lat po zajęciu Kijowa przez Rosjan, Rzeczpospolita straciła suwerenność, a niecały wiek później ostatecznie zniknęła z mapy Europy.

Oczywistość
środa, 11 grudnia 2019, 15:34

Nie od wczoraj wiadomo że ruscy zrobią wszystko żeby skłócić Ukrainę z sąsiadami i wchłonąć ją ponownie do swojej strefy wpływów. To chyba oczywiste że nam jako Polakom zależy na czymś odwrotnie innym

Gościu
środa, 11 grudnia 2019, 07:11

Galeria handlowa w Puławach - zacny cel

Powiślok
środa, 11 grudnia 2019, 13:50

Powiedzmy szczerze: supermarket.

Patriota
środa, 11 grudnia 2019, 05:28

Ja bym się tu upatrywał , że to mogła być wymierzona akcja specluzb z Rosji żeby uderzyć w Ukrainę i zaszkodzić relacjom Polski z Ukrainą ,oraz podburzyć opinie publiczna.

Kara śmierci
wtorek, 10 grudnia 2019, 21:39

Za przygotowywanie powinna być kara jak za wykonanie zamachu (morderstwo), dożywocie bądź kara śmierci.

Eter
środa, 11 grudnia 2019, 12:06

Przygotowanie zamachu terrorystycznego jest w polskim prawie karnym karalne. Polskie prawo karne przewiduje dożywotnie pozbawienie wolności.

Tweets InfoSecurity24