Teheran chce aresztowania Donalda Trumpa. O pomoc prosi Interpol

29 czerwca 2020, 15:14
Donald Trump
Fot. whitehouse.gov

Władze Iranu wystawiły nakazy aresztowania prezydenta USA Donalda Trumpa oraz 35 innych oficjeli w związku z zabójstwem generała Kasema Sulejmaniego. Teheran zwrócił się w tej sprawie o pomoc do Interpolu.

O nakazach aresztowania poinformował w poniedziałek irański prokurator Ali Alkasimehr, cytowany przez agencję Fars. Jak przekazał, Trumpowi i ponad 30 innym osobom oskarżanym przez Iran o udział w ataku, w następstwie którego zginął Sulejmani, postawiono "zarzuty morderstwa i terroryzmu". Prokurator nie ujawnił tożsamości pozostałych oficjeli. Podkreślił natomiast, że Trump będzie ścigany nawet po zakończeniu prezydentury.

Interpol z siedzibą w Lyonie we Francji na razie nie skomentował sprawy - informuje agencja AP.

Alkasimehr uściślił, że Iran zażądał wydania za Trumpem i innymi "czerwonej noty", co stanowi najwyższą wydaną przez Interpol formę poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji.

Po otrzymaniu wniosku Interpol zastanawia się, czy podzielić się informacjami z państwami członkowskimi. Interpol nie ma obowiązku upublicznienia żadnej z not, choć niektóre publikowane są na jego stronie internetowej. Jak zauważa AP, jest mało prawdopodobne, aby Interpol uwzględnił wniosek Iranu, ponieważ wytyczne dotyczące not zabraniają tej organizacji "podejmowania jakiejkolwiek interwencji lub działań o charakterze politycznym".

Generał Sulejmani był dowódcą elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i był uważany za drugą osobę w państwie. Zginął 3 stycznia w amerykańskim ataku dronów w stolicy Iraku, Bagdadzie. Waszyngton oskarżał Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na bazy USA w Iraku, które zostały przeprowadzone w 2019 roku przez proirańskie grupy paramilitarne. Po zabiciu popularnego generała Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, gdzie 8 stycznia stacjonowały siły USA. Żaden żołnierz amerykański nie został zabity, jednak u ponad setki zdiagnozowano później urazowe uszkodzenie mózgu (TBI).

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Wilkomil
wtorek, 30 czerwca 2020, 02:59

Myslalem, ze sa choc troche mniej arabscy czy kabotynscy czy jak to nazwac.

vfdgfdgdsfgadsfa
wtorek, 30 czerwca 2020, 13:17

Uczą się od Rosjan, a może zresztą sami umieją oszukiwać.

Urko
wtorek, 30 czerwca 2020, 02:44

Ale żart! Tutaj chyba bardziej zawinił Obama, bo to on wprowadził takie prawo, że USA może odstrzelić bez sądu każdego, kogo uzna za nieprzychylnie nastawionego do ich kraju. Trump tylko z tych możliwości skorzystał...

Fanklub Daviena
wtorek, 30 czerwca 2020, 11:45

To objaw totalnego zdziczenia. Ronald Reagan zabronił takich zamachów. Proamerykańskie kłamliwe media w Polin nie podają prawdziwych okoliczności zamachu na gen. Sulejmana: przyjechał on na paszporcie dyplomatycznym do Iraku na zaproszenie ze strony Arabii Saudyjskiej na rozmowy pokojowe w sprawie zakończenia wojny w Jemenie. Ale Żydom w Izraelu i USA najwyraźniej nie spodobał się ew. pokój między muzułmanami... Stąd ten dziki i barbarzyński zamach. To takie zdziczenie było (mordowanie posłów negocjujących rozejm lub pokój nie mieści się nawet w dzikich standardach wschodu!), że bardzo wielu ekspertów wątpi, że tego zamachu dokonało USA i uważa, że zamach został dokonany przez Izrael a USA wzięło winę na siebie, by nie wywoływać totalnej wojny na Bliskim Wschodzie i dlatego USA nie zaatakowały Iranu.

chateaux
wtorek, 30 czerwca 2020, 16:32

Tyle Sputnik. W rzeczywistosci czesciej przebywal w Iraku niz na terenie Iranu. Z terenu Iraku kierujac dzialaniami swojej wlasnej Milicji.

gfgfhfghfdxzvxc
wtorek, 30 czerwca 2020, 13:26

>>mordowanie posłów negocjujących rozejm lub pokój nie mieści się nawet w dzikich standardach wschodu! A to czemu Rosja zamordowała, Polaków którzy tam pojechali jako posłowie, na zaproszenie i mieli gwarancje bezpieczeństwa (Proces 16)? Czemu Rosja nie wyjaśnia katastrofy Smoleńskiej, tylko pozwala na niszczenie dowodów?

qwert
wtorek, 30 czerwca 2020, 23:16

Rosja to nie ZSRR

Dudley
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 23:49

Czy z tego tekstu wynika że żaden polityk nie może być ścigany za przestępstwa kryminalne? Czy zlecenie zabójstwa to w dzisiejszych czasach akt polityczny? Tylko dlatego że wydał je prezydent USA? To chyba dość kontrowersyjna konkluzja

Marek
wtorek, 30 czerwca 2020, 13:42

Zapomniałeś jak było z Francją, Libią i Kadafim.

Polak
wtorek, 30 czerwca 2020, 03:31

Pan Trump zlikwidował terorystę który miał na rękach krew setek ludzi i tyle w temacie . A list należało by się wysłać za putinem i tym Chińczykiem co wirusa rozniusł po świecie.

Dudley
środa, 1 lipca 2020, 13:14

Tym "putinem" który umożliwił elekcję DT ? A ręce prezydenta USA to iloma tysiącami ludzi są splamione? I o zgrozo nie tylko przeciwników, ale własnych obywateli.

Fanklub Daviena
wtorek, 30 czerwca 2020, 11:48

Pejsy ci spod mycki wypadły, judzicielu "Polaku"... :) P.S. w próbkach ścieków z marca 2019 w Barcelonie wykryto wirusa COVID-19, a więc znacznie wcześniej niż w Chinach. DNA COVID-19 z USA wskazuje, że został przywleczony z Europy i jest to odmiana znacznie bardziej śmiertelna niż chińska. I to by było tyle na temat twoich kłamstw.

chateaux
wtorek, 30 czerwca 2020, 16:35

Do USA zostal przywlrcxony z Europy, a do Europy z Chin

noityle
wtorek, 30 czerwca 2020, 16:20

co za bzdury...

Ciekwy
wtorek, 30 czerwca 2020, 17:59

Rusek wcześniej pisał bzdury, że to Amerykanie biegali z wirusem po Chinach i zarażali ich nim celowo.

wtorek, 30 czerwca 2020, 09:52

Hahaha USA mordują dziesiątki osób dziennie bez wyroku sądu

Polak
wtorek, 30 czerwca 2020, 10:36

A Rosja w Syrii to pokój niesie ? Dima taka narracja w Polsce nie przejdzie

Schabowy
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 18:30

Co ten Superman kombinowal w Iraku?

Dudley
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 23:45

Był oficjalnie i legalnie, jako przedstawiciel swojego kraju.

Oleg
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 18:28

Ciekawostka czy dotyczy tego jegomoscia Przepowiednia;161.19 Za rządów Wilka Europa stanie się wasalem Potężnego Neptuna, Podpisane traktaty spowodują niezadowolenie świata, Niedźwiedź, Azjatycki Tygrys i Czerwony Smok zawrą na krótko sojusz, Do chwili kiedy przez bunt pospólstwa upadnie wszechobecny pieniądz Atlantów! Przepowiednia;152,116 W domu Białego Wilka zamordują pierwszego, U Neptuna strach i przerażenie, Zemsta wysłanników Półksiężyca- spowoduje wielki zamęt i powszechną chęć zemsty...

wtorek, 30 czerwca 2020, 00:19

Oleg, a co ma ten temat mówi Jackowski ?

Oleg
wtorek, 30 czerwca 2020, 10:16

Musisz Jackowskiego zapytac

Tweets InfoSecurity24