W trosce o sprawność przez cały okres służby, czyli KGP tłumaczy zmiany w testach sprawnościowych

8 czerwca 2021, 13:45
kontrola ruchu drogowego podlaska policja twitter
Fot. Podlaska Policja, Twitter

"Wbrew niektórym sugestiom medialnym zmiany w testach sprawności fizycznej policjantów nie wynikają ze spadku ogólnej kondycji fizycznej społeczeństwa, a wręcz służą zintensyfikowaniu działań mających na celu utrzymanie przez wszystkich policjantów jak najlepszej sprawności fizycznej przez cały okres służby bez względu na wiek, staż czy płeć" - podkreśla Komenda Główna Policji. Komunikat ten związany jest z publikacją "Rzeczpospolitej", która informowała, że formacja obniża wymogi sprawnościowe dla funkcjonariuszy.

Jak przypomina policja, zgodnie z ustawą, policjant jest zobowiązany utrzymywać sprawność fizyczną, która zapewni mu możliwość wykonywania zadań służbowych. Do testów mundurowi, nie tylko tej formacji, przystępują co roku. "Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy te nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną" - tłumaczy KGP. 

20 maja w życie weszło zarządzanie szefa formacji, wprowadzające zmiany w teście sprawności fizycznej policjantów. Nowe przepisy, które przywołuje KGP, nie przewidują żadnych wyłączeń funkcjonariuszy z obowiązku przystąpienia do niego. Wcześniejsze przepisy dawały taką możliwość np. w przypadku przynależności do konkretnej grupy wiekowej czy z powodu delegowania do pełnienia służby w innej jednostce w kraju lub poza granicami kraju. Co więcej, mundurowy przystępujący do testu sprawności fizycznej jest oceniany w skali od 1 do 6, przy czym do zaliczenia testu sprawnościowego w każdej z prób konieczne jest uzyskanie oceny co najmniej 2 (dopuszczający), a nie tak jak dotychczas uzyskanie średniej ze wszystkich prób. Zarządzenia wprowadziło również jednolite minimalne normy niezbędne do zaliczenia testu, bez względu na płeć i wiek. "W przypadku minimalnego poziomu sprawności fizycznej, gwarantującego efektywność podejmowanych działań służbowych, brak jest bowiem podstaw do różnicowania wymagań sprawnościowych ze względu na płeć i wiek policjanta. Uzyskanie przez policjanta lepszego rezultatu w danej próbie skutkuje uzyskaniem wyższej oceny, a nie ma wpływu na sam fakt zaliczenia testu sprawności fizycznej" - tłumaczy formacja. 

Według "Rzeczpospolitej", KGP, obniżając wymagania, miała iść w ślad za spadkiem ogólnej kondycji społeczeństwa, a więc i funkcjonariuszy. Policja zaprzecza jednak i zapewnia, że zmiany służą "zintensyfikowaniu działań mających na celu utrzymanie przez wszystkich policjantów jak najlepszej sprawności fizycznej przez cały okres służby bez względu na wiek, staż czy płeć". Jak dodaje, na przestrzeni lat nie odnotowano sytuacji, w których policjanci w obowiązkowych terminach nie zaliczali testów sprawności.

Przed wprowadzeniem modyfikacji do przepisów, polska policja konsultować je miała z jednostkami terenowymi oraz specjalistami z Akademii Wychowania Fizycznego, którzy wskazali i określili uniwersalne normy testów sprawności fizycznej.

Zgodnie z nowymi "zasadami", np. bieg "po kopercie" najsprawniejsi policjanci (mężczyźni) muszą wykonać już nie w 23,5 sekundy, ale w 23,8 (w grupie wiekowej do 29 lat), z kolei w przypadku 40–50-latków granice przesunięto znacznie: z 24,7 do 25,1 sekundy. Podobnie wypada obecnie bieg na tysiąc metrów dla 40–50-letnich funkcjonariusz. Wymóg najlepszego czasu to 4 minuty 30 s, a nie jak dekadę temu – 4,15. Dla policjantów najmłodszych (do 29 lat) granicę przesunięto z 3,30 do 3,40. Policjanci po pięćdziesiątce zaliczą kilometrowy bieg – choć tylko na ocenę "dopuszczającą" – jeśli pokonają ten dystans w 6,5 minuty, a piłką lekarską rzucą na odległość 4,5 metra.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
prawda
wtorek, 8 czerwca 2021, 16:58

jest taka, że chcą dziadków, ale bez dziadkowego. Trzeba więc czyścić. Inna rzecz kiedyś te biegi były, ale ktoś umarł na bieżni i się skończyły. Dzisiaj nie ma żadnej opieki medycznej, ludzie nie wiedzą, że mają np. nadciśnienie. Spowoduje to kolejny zgon, dymisję, a potem zmianę decyzji o teście fizycznym i sytuacja w tej części cyrku się uspokoi.

Gość
czwartek, 10 czerwca 2021, 10:03

Tym bardziej ciekawe, bo zostały wstrzymane badania okresowe z uwagi na pandemię. Wielu ma po covidzie gorszą wydolność... Ciekawe jak ma się to do tego, że obecnie kurs podstawowy trwa 2 miesiące. Dodatek balkonikowy dostaje kadra kierownicza bo rzadko kto pracując na stanowiskach roboczym jest w stanie dopracować do 25 lat służby. Tak więc wprowadzone zmiany wymierzony są w Policjantów pomiędzy 15-24lat służby i jest to kolejny dowód na to, że ta formacją chce się pozbyć funkcjonariuszy przyjętych na tzw starych zasadach....

adi
piątek, 11 czerwca 2021, 09:06

Kolega ma rację, ponieważ art. 18 h z ustawy emerytalnej wchodzi w życie 1 stycznia 2025 r. i albo wybierasz nowy system (25 lat służby, emerytura z 10 lat i brak możliwości łączenia emerytury z rentą) albo odchodzisz na starych zasadach. Szkoda, że wszyscy skupili się na art. 15a i nikt nie patrzy parę lat do przodu, bo to będzie koniec Policji ...

bez paniki
piątek, 11 czerwca 2021, 11:41

piszą, że można wybrać system stary lub nowy. Nie piszą, że trzeba odejść, gdy się wybiera stary system.

5 grupa kiedyś może
wtorek, 8 czerwca 2021, 16:39

Obecnie nic tak nie szkodzi policji jak KGP

Gliniarz
środa, 9 czerwca 2021, 15:31

KGP, KWP wiecznie jakieś innowacyjne pomysły. Zadbajcie o nas poprzez fachową opiekę medyczną, dajcie szkolenia to będzie cacy. Teraz wymaga się od Policjantów cudów a nic w zamian nie idzie, tylko wymagania rosna

Tweets InfoSecurity24