Służby Specjalne
Szefowie służb stracą stanowiska. Sejmowa speckomisja i Kolegium Służb Specjalnych są "za" [AKTUALIZACJA]
Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska, jedną z pierwszych podjętych przez nową władzę decyzji, dotyczy służb specjalnych. Te czeka prawdziwa kadrowa rewolucja. Do sejmowej komisji wpłynęły już wnioski o odwołanie szefów ABW, AW, CBA, SKW i SWW.
14 grudnia - 9:25
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w środę wieczorem, że „premier Donald Tusk zwrócił się do Kolegium Służb Specjalnych, Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych i Prezydenta o wyrażenie opinii na temat odwołania szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego”.
Natomiast „o odwołanie szefów Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego wnioskował wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz”.
„Kolegium pozytywnie zaopiniowało odwołanie szefów służb” – czytamy w komunikacie.
13 grudnia - 15:25
Wiceprzewodniczący sejmowej speckomisji Marek Biernacki poinformował, że posłowie pozytywnie zaopiniowali otrzymane w środę wnioski o odwołanie szefa Agencji Wywiadu płk. Bartosza Jarmuszkiewicza, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - płk. Krzysztofa Wacławka, Służby Wywiadu Wojskowego - gen. bryg. Marka Łapińskiego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. bryg. Macieja Szpanowskiego oraz szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Andrzeja Stróżnego.
Opinia Komisji jest jednym z elementów potrzebnych do zmian osobowych na tych stanowiskach.
„Sejmowa Komisja ds. służb Specjalnych otrzymała do zaopiniowania wniosek premiera Donalda Tuska o odwołanie szefów wszystkich pięciu służb specjalnych” - powiedział w środę przewodniczący komisji Michał Gramatyka.
Można się spodziewać tego, że speckomisja pozytywnie zaopiniuje wnioski nowego premiera. Oznaczać to będzie, że stanowiska stracą szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Czytaj też
Obecnie szefem Agencji Wywiadu jest płk Bartosz Jarmuszkiewicz, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Krzysztof Wacławek, Służby Wywiadu Wojskowego gen. bryg. Marek Łapiński, a Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Maciej Szpanowski. Z kolei szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego jest Andrzej Stróżny.
Sejmowa Komisja do spraw Służb Specjalnych, składające się z siedmiu posłów, ma się spotkać w środę, jak zwykle na zamkniętym posiedzeniu. Zgodnie z wcześniej opublikowanym programem ma również zapoznać się z kandydatami na stałych doradców.
Pierwsze decyzje
Premier Donald Tusk, we wtorek podczas swojego wystąpienia w Sejmie zapowiedział, że przed wylotem do Brukseli weźmie udział w kolegium ds. służb specjalnych, na którym „zapadną szybkie decyzje”. „Natura tych spraw wymaga dyskrecji, ale spodziewajcie się decyzji masywnych, szybkich i jednoznacznych” - mówił Tusk w Sejmie.
Do potencjalnych zmian w służbach specjalnych odnosili się już wcześniej niektórzy politycy rządzącej koalicji. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko pytany w Polsat News, czy Tusk planuje dymisję szefów służb specjalnych stwierdził, że nie będzie tym zaskoczony, „jeżeli mówimy o tak wrażliwej części systemu państwa jak służby specjalne”. Podkreślił też, że premier musi mieć zaufanie do służb specjalnych. „Donald Tusk już kiedyś, sam przyznał to wielokrotnie, popełnił pewien błąd, nie zmieniając szefa CBA, kiedy został premierem. Myślę, że on nie zrobi drugi raz takiego błędu, ponieważ tamten okazał się fatalny w skutkach” - ocenił.
Czytaj też
Podobnego zdania jest wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, poseł PSL-TD Marek Biernacki. „Nie dziwię się, że premier nie ma zaufania do służb, będzie chciał, żeby te osoby były prawdopodobnie inne i żeby ten mechanizm sprawdzania kandydatów odbywał się już pod innym kierownictwem” – mówił poseł Biernacki.
Jak na razie - oficjalnie - nie wiadomo kto mógłby stanąć na czele służb. Jak jednak donosi tvn24.pl na „kadrową układankę” wpływ ma mieć też - oprócz Tomasza Siemoniaka, czyli ministra koordynatora służb specjalnych - także gen. Radosław Kujawa, związany w przeszłości z UOP, AW i SWW. Ma pełnić rolę zastępcy ministra Siemoniaka.
Piotr_Grzyb
Szczerze zastanawiam się czy kto zostanie szefem SWW i SKW i czy przywrócona zostanie tym służbom dawna świetność i skuteczność jak za czasów WSI.
AdSumus
Sposób przeprowadzenia jest po prostu nie odpowiedzialny. Nasuwa się porównanie z decyzjami Macierewicza.
AdSumus
No to mamy pierwszą kretyńską decyzję. I nie chodzi o to, że odwołuje się szefów. Bo być może im się należało. Ale chodzi o to że odwołuje się wszystkich w tym samym czasie. To kto nas będzie chronił w między czasie? Ktoś tam myśli? No chyba nie. To tak jak za czasów Macierewicza odwołano wszystkich z wywiadu na kierunku wschodnim. Po czym nie było nikogo kto mówił by po rosyjsku. Czym się różnią te rządy? Niczym. I tu i tu brak odpowiedzialności. A tak na marginesie? Za co? Za pegassusa? Wszyscy śledzili polityków? Wszyscy go używali, a jeśli nawet, to czy wszyscy łamali prawo?