Reklama

Służby Specjalne

Sejmowa speckomisja z „nowym” przewodniczącym

Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/X

Sejmowa Komisja do spraw Służb Specjalnych ma „nowego” przewodniczącego. Został nim – ponownie – poseł PSL-Trzecia Droga Marek Biernacki, który zastąpił Kazimierza Plocke z Koalicji Obywatelskiej. Jest to druga zmiana w fotelu przewodniczącego, która jest efektem wprowadzenia rotacyjności w kierownictwie tego gremium.

Formalnie do rotacji w sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych doszło w środę. Informację o zmianie kierownictwa w speckomisji, potwierdzili w rozmowie z InfoSecurity24.pl zarówno dotychczasowy przewodniczący speckomisji poseł Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Plocke, jak i posłowie zasiadający w tym gremium: Waldemar Andzel (Prawo i Sprawiedliwości) oraz Krzysztof Tuduj (Konfederacja).

Reklama

Z przekazanych informacji wynika, że na przewodniczącego speckomisji został ponownie wybrany poseł PSL-Trzecia Droga Marek Biernacki, a jego zastępcami zostali poseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Andzel oraz poseł Polski 2050-Trzecia Droga Mirosław Suchoń. Zastąpili oni dotychczasowe kierownictwo komisji, w której skład wchodzili: poseł Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Plocke (przewodniczący), poseł Koalicji Obywatelskiej Zbigniew Konwiński (zastępca przewodniczącego) oraz poseł reprezentujący Konfederację Krzysztof Tuduj (zastępca przewodniczącego).

Jak usłyszeliśmy, „powrót” posła Marka Biernackiego na stanowisko przewodniczącego speckomisji spowodowany był „zamianą” z posłem Mirosławem Suchoniem, który docelowo miał zostać teraz przewodniczącym. Jednak w uwagi, że poseł Suchoń jest już przewodniczącym dwóch sejmowym komisji (Komisja Infrastruktury i Komisja Nadzwyczajna do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024 – przyp. red.) doszło pomiędzy koalicjantami do wymiany.

    Kolejna rotacja w kierownictwie speckomisji zaplanowana jest za sześć miesięcy, czyli w wakacje – na przełomie lipca i sierpnia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przywrócenie kadencyjności w prezydium sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych to zmiana, jaką rządząca obecnie większość zapowiadała jeszcze przed wyborami.

    Przypomnijmy, prace sejmowej speckomisji polegają m.in. na opiniowaniu projektów ustaw, rozporządzeń i innych aktów związanych z funkcjonowaniem m.in. Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Agencji Wywiadu (AW), Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służby Wywiadu Wojskowego (SWW). Posiedzenia najczęściej są niejawne. Posłowie zasiadający w tym gremium opiniują też wnioski oraz powołania i odwołania szefów służb specjalnych.

    Reklama
    Reklama

    Komentarze

      Reklama