Reklama

Służby Specjalne

Rotacyjny przewodniczący sejmowej speckomisji coraz bliżej [AKTUALIZACJA]

Autor. Opracowanie własne

Pomysł wprowadzenia rotacyjnego przewodnictwa w sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych nie jest niczym nowym. Co więcej, w przeszłości stosowano już taki mechanizm i wraz z nową kadencją do tej tradycji miano powrócić. Przez ostanie 9 miesięcy do zmian w przepisach jednak nie doszło, a o ich wprowadzenie postanowili zawnioskować sami posłowie. Czy pomysł spotka się z przychylnością większości parlamentarnej? Jak na razie „za” wprowadzeniem zmian opowiedziała się sejmowa komisja regulaminowa.

Zapowiedzi dotyczące tego, by stanowisko przewodniczącego sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, było „przechodnie” pojawiły się tuż po wygranych przez obecnie rządzącą koalicję wyborach. Zanim jednak speckomisja na dobre rozpoczęła prace, doszło do wymiany jej szefa. Powołany na to stanowisko Michał Gramatyka objął bowiem tekę wiceszefa resortu cyfryzacji, a jego miejsce w fotelu przewodniczącego, pod koniec 2023 roku, zajął Marek Biernacki. Od tego czasu minęło już ponad 7 miesięcy i najwyraźniej część posłów doszła do wniosku, że czas wywiązać się ze składanych na początku kadencji deklaracji. 

Czytaj też

4 lipca do Marszałka Sejmu wpłynął projekt uchwały zmieniającej regulamin izby. Parlamentarzyści chcą dodać do art. 138 zapis mówiący o tym, że „funkcję przewodniczącego Komisji i zastępców przewodniczącego pełnią kolejno, po 6 miesięcy, członkowie tej Komisji”.

Biorąc pod uwagę, że grupę wnioskodawców tworzą posłowie rządzącej większości, a zapowiedzi składane na początku kadencji jasno mówiły o powrocie do mechanizmu rotacji na stanowisku szefa i wiceszefów speckomisji, można przypuszczać, że znajdzie się odpowiednia większość parlamentarna, by zmiany przegłosować. Co więcej, wprowadzenie takiej korekty byłoby też na rękę dzisiejszej opozycji, która – na 6 miesięcy – mogłaby przejąć stery nad jednym z kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa gremium w państwie. 

Reklama

Kto zatem ma szanse na fotel szefa speckomisji? Jeśli proponowane korekty „przejdą”, odpowiedź brzmi: każdy z członków. Dziś przewodniczącym jest Marek Biernacki (PSL-Trzecia Droga), a jego zastępcami są Mirosław Suchoń (Polska2050-Trzecia Droga) i Krzysztof Tuduj (Konfederacja). Członkami gremium są też: Waldemar Andzel (PiS), Włodzimierz Czarzasty (Lewica), Zbigniew Konwiński (KO) i Kazimierz Plocke (KO). 

Czytaj też

Czy zmiana, o której mowa pociągnie za sobą kolejne? Warto przypomnieć, że dyskusja o tym, w jakim miejscu w systemie bezpieczeństwa państwa należy osadzić sejmową speckomisję, trwa od dawna. Pojawiają się też głosy mówiące m.in. o wyposażeniu tego gremium w uprawnienia śledcze. Pod koniec ubiegłego roku mówił o tym m.in. Władysław Kosiak-Kamysz.


AKTUALIZACJA 11.07.2024 r. - godz. 13:30

Sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się za przyjęciem zmian w regulaminie Izby przywracających rotacyjne przewodnictwo w komisji ds. służb specjalnych. Przyjęto też poprawkę przewodniczącego komisji Jarosława Urbaniaka, która wprowadzaa przepis przejściowy, mówiący o tym, że dotychczasowy przewodniczący komisji i jego zastępcy będą pełnili swoje funkcje do czasu wyboru następców. Jak zapisano, „wyboru nowego przewodniczącego i zastępców przewodniczącego komisji ds. służb specjalnych dokonuje się na najbliższym posiedzeniu komisji przypadającym po wejściu w życie niniejszej uchwały”

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze