Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Na mapę Polski wróciło 10 „nowych” delegatur ABW

abw agencja bezpieczeństwa wewnętrznego
Autor. gov.pl

Od 1 lipca na mapę Polski wróciło 10 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które zostały zlikwidowane w 2017 roku. „Będziemy szczególnie wspierać te delegatury, które biorą na siebie największy ciężar przeciwdziałania destabilizacji, dezinformacji i działalności wywiadowczej organizowanej przez Rosję i Białoruś” – powiedział premier Donald Tusk.

W poniedziałek odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Donalda Tuska z szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem. Tego dnia – od 1 lipca – na nowo zaczyna funkcjonować 10 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które zostały zlikwidowane w 2017 roku. „Odbudowujemy znaczenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i jej skuteczność, także poprzez środki finansowe” – zapowiedział premier. Przypomniał przy tym swoją decyzję o przekazaniu po 50 mln zł na Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencję Wywiadu. Zapewnił, że jest to dopiero początek restytucji obu tych jednostek.

Reklama

Szef rządu przyznał, że zadania delegatury ABW w Rzeszowie są coraz poważniejsze. „Wojna, migracja, próba penetracji przez obce służby, głównie rosyjskie i białoruskie, tutaj, na Podkarpaciu to chleb codzienny Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego” - wyliczał. Podkreślił też, że rządowe wsparcie będzie dotyczyło szczególnie tych delegatur Agencji, które na co dzień biorą na siebie największy ciężar przeciwdziałania destabilizacji, dezinformacji, ataków cybernetycznych czy działalności wywiadowczej na terenie naszego kraju organizowanej przez Rosję i Białoruś. „Mówimy o tym już otwarcie, bo za dużo tego typu zdarzeń i dowodów pojawiło się w ostatnim czasie, żeby mieć wątpliwości, kto stoi za tymi próbami destabilizacji” - dodał premier.

„Niestety te siedem lat przyniosło niepowetowane straty, premier był informowany, ilu funkcjonariuszy odeszło, ile wydziałów zamiejscowych przestało działać” – powiedział z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Zaznaczył przy tym, że akty sabotażu zdarzają się nie tylko na terenach przy wschodniej granicy, ale w całym kraju. Jak stwierdził, stoją za tym „wrogie Polsce działania obcych państw”.

W ocenie szefa MSWiA „Mamy przeciwnika, który nie ma żadnych zahamowani”. „Mamy przeciwnika, który wykorzystuje wszelkie możliwe sposoby, aby siać chaos w Europie, w Polsce, żeby destabilizować, żeby dezinformować opinię publiczną. Tylko silne służby specjalne są w stanie przeciwdziałać tego rodzaju zagrożeniom” – podkreślił Siemoniak. Dodał, że w „różnych decyzjach budżetowych” służby specjalne, w tym Policja, będą odpowiednio doposażone.

Czytaj też

Zarządzenie premiera Donalda Tuska, dzięki któremu na mapę Polski wróciły – zlikwidowane w 2017 roku – delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zostało opublikowane w Monitorze Polskim w połowie marca. Wynika z niego, że odtworzone zostały delegatury ABW w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Do tej pory – oprócz centrali ABW w Warszawie - w strukturze Agencji pozostały jedynie delegatury w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu.

Z nowej struktury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zniknęło Centrum Prewencji Terrorystycznej, które zajmowało się szeroko pojętą profilaktyką terrorystyczną, a jego kluczowym zadaniem było rozpowszechnianie wiedzy na temat możliwości zapobiegania niekorzystnym - z punktu widzenia bezpieczeństwa - zdarzeniom. W CPT ABW organizowane były m.in. szkolenia dla funkcjonariuszy i pracowników służb specjalnych, a także organów administracji publicznej oraz innych podmiotów.

Pod koniec marca InfoSecurity24.pl zapytało Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wprowadzane zmiany oraz o to, która komórka Agencji przejmie zadania po CPT. „Zadania Centrum Prewencji Terrorystycznej pozostają we właściwości rzeczowej ABW, zostaną rozdzielone pomiędzy istniejącymi jednostkami organizacyjnymi (głównie Centrum Antyterrorystyczne) i nadal będą realizowane” – zapewnił wtedy Zespół Prasowy ABW.

Czytaj też

Przypomnijmy. Likwidacja delegatur w 2017 roku była najpoważniejszą zmianą w strukturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Ale nie jedyna. Rok wcześniej, w kwietniu 2016 roku, zlikwidowana została delegatura stołeczna ABW w Warszawie, która utworzona została w 2011 roku. Powstał wówczas także Departament Zwalczania Terroryzmu i Zagrożeń Strategicznych w centrali Agencji.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze