Polskie służby "uratowały" 20 mld złotych

22 marca 2021, 11:14
CBA PKP
Fot. CBA
InfoSecurity24
InfoSecurity24

"W wyniku prowadzonych przez służby specjalne śledztw gospodarczych wykryto w 2020 roku przestępstwa skutkujące stratami Skarbu Państwa szacowanymi na ponad 20 mld złotych" - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak dodał, w ramach działań CBA i ABW zatrzymano ponad 1100 osób podejrzanych o przestępstwa gospodarcze. 

"W 2020 r. w ramach prowadzonych działań dochodzeniowo-śledczych ABW i CBA tropiły m.in. sprawców przestępstw: skutkujących stratami w mieniu samorządowym, związanych z wyłudzaniem podatku VAT i podatku akcyzowego, związanych z wyłudzeniami funduszy unijnych, a także skutkujących stratami spółek Skarbu Państwa - napisał Żaryn. Działania prowadzone przez CBA doprowadziły do wykrycia przestępstw, które doprowadziły do strat Skarbu Państwa na sumę niemal 7 mld złotych. Natomiast działania ABW pozwoliły zidentyfikować mechanizmy przestępcze, które doprowadziły do ponad 13 mld złotych strat w majątku publicznym. 

Rzecznik podkreślił, że służby specjalne "nie tylko coraz skuteczniej ścigają sprawców, ale również coraz częściej udaremniają wyłudzanie podatków". "W 2020 r. działania CBA uchroniły Skarb Państwa przed utratą blisko 175 mln zł z tytułu wyłudzeń skarbowych. CBA udało się także zabezpieczyć mienie o wartości ponad 476 mln zł. Kwoty te w zdecydowanej większości dotyczą przestępstw związanych z wyłudzeniami podatku VAT" - poinformował.

Podał również, że w okresie od stycznia do grudnia 2020 r. funkcjonariusze ABW prowadzili 165 postępowań przygotowawczych związanych z przestępczością gospodarczą.

"Przestępczość gospodarcza powoduje gigantyczne straty Skarbu Państwa, dlatego jej zwalczanie pozostaje jednym z priorytetów służb specjalnych. Jak widać, nawet w trudnych warunkach pandemicznych, z którymi zmaga się Polska, służby specjalne działały aktywnie, skutecznie identyfikując przestępstwa wymierzone w majątek publiczny" - podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
...
czwartek, 25 marca 2021, 07:52

Tetaz na tej kasie łapę położą politycy schowani za immunitetami i po pieniądzach

zorientowany
poniedziałek, 22 marca 2021, 22:26

Panie Ministrze, czym tu się chwalić ? 165 postępowań ?służba celno skarbowa działająca poprzez urzędy celno-skarbowe prowadzi w ramach jednego województwa ok.1000 takich postępowań. Oczywiście, są też w tym dochodzenia, ale połowa to śledztwa karuzelowe i wyłudzenia z kk i kks.

As
wtorek, 23 marca 2021, 08:30

Święte słowa, ale kto nie wie to się zachwyci.

Nikki
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:56

Przestępczość gospodarczą powoduje znaczące straty - z tym się zgadzam. Nie mogę dopatrzeć się jednak znaczącej skuteczności polskich służb. Biorąc pod uwagę skalę to "sukcesy" są tak zabawne jak za czasów pana Tuska. Statystycznie rzecz ujmując jest wspaniałe. Przede wszystkim dobiera się do ... "Prezesom działkowcą". Ogłaszanie bredni marketingowych oto cały sukces. Jestem świadomy braku możliwości zlikwidowania tej sfery przestępczości ale możnaby ograniczyć ja do rozsądnych granic. Ale czym i kim to zrobić ? Może obecny i poprzedni stan jest najzwyczajniej wygodny ?

viper
poniedziałek, 22 marca 2021, 13:35

Między wykryciem przestępstw a "uratowaniem" pieniędzy jest kolosalna różnica. Jaka nie trzeba chyba tłumaczyć. Będzie dobrze jeżeli uda się odzyskać 10% tej kwoty.

gugluk
poniedziałek, 22 marca 2021, 23:36

Nie do końca. Przerwanie karuzeli to czysty zysk w postaci VAT do budżetu, inaczej ciągli by dalej

viper
wtorek, 23 marca 2021, 13:05

Na tej zasadzie równie dobrze można wpisać do tytułu 100, a nawet 200 mld. zł.

POLAK
poniedziałek, 22 marca 2021, 12:56

Brawo!

Tweets InfoSecurity24