Mundurowe nagrody nie wszędzie pod znakiem zapytania

3 lutego 2021, 11:18
1-6516
Fot. CBA

O tym, że 2021 rok nie będzie łatwy dla budżetów służb, tak mundurowych jak i specjalnych, wiadomo już od jakiegoś czasu. Poziom finansowania służb w porównaniu z ubiegłym rokiem spadł, a sprawę komplikuje dodatkowo tzw. ustawa okołobudżetowa, zgodnie z którą w służbach mundurowych w tym roku nie powstaną fundusze nagród. Jak się okazuje, nieco inaczej wygląda to w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Tam fundusz nagród został powołany zarządzeniem szefa CBA, i choć na nagrody uznaniowe przeznaczono o 1 mln złotych mniej niż w roku ubiegłym, wciąż jest to kwota sięgająca 7 mln złotych.

O funduszach nagród, a w zasadzie o ich braku w 2021 roku, InfoSecurity24.pl pisał już na początku września ubiegłego roku. Ma to związek z tzw. ustawą okołobudżetową, zgodnie z którą dodatkowe środki na nagrody m.in. dla funkcjonariuszy służb mundurowych w 2021 roku nie zostaną przekazane. Formacje mogą wprawdzie wypłacać mundurowym nagrody, ale środki na nie pochodzić muszą z tzw. pieniędzy uposażeniowych, a dokładniej rzecz biorąc z oszczędności powstałych np. w związku z wakatami czy zwolnieniami lekarskimi.

Nieco inaczej sytuacja z funduszem nagród wygląda w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Tam, w ramach posiadanego przez CBA budżetu, szef Biura, specjalnym zarządzeniem powołuje "fundusz na nagrody, zapomogi i dodatki mieszkaniowe" i określa jego wysokość.

Szef CBA określi, w drodze zarządzenia, wysokość funduszu na nagrody, zapomogi i dodatki mieszkaniowe, ustalając jednocześnie wysokość środków finansowych przeznaczonych na nagrody roczne, uznaniowe, zapomogi i dodatki mieszkaniowe oraz warunki zwiększania wysokości funduszu na nagrody uznaniowe, zapomogi i dodatki mieszkaniowe.

Art. 93 ust. 4 ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym

Tak też stało się i w tym roku. Zgodnie z dokumentem z 21 stycznia, fundusz ten opiewa na kwotę 19 663 000 złotych. W ramach tych środków, 10 184 000 złotych przeznaczonych ma zostać na nagrody roczne (tzw. trzynastki), a 7 mln złotych trafić może do mundurowych w postaci nagród uznaniowych. Na zapomogi przeznaczono 100 tys. złotych, a ponad 2,3 mln złotych (dokładnie 2 379 000 złotych) wydanych może zostać na dodatki mieszkaniowe. 

Wyjaśniając na początku roku senatorom zasadność istnienia w CBA dodatków mieszkaniowych, Iwona Czerniec, dyrektor Biura Finansów mówiła, że Centralne Biuro Antykorupcyjne nie posiada swoich zasobów mieszkaniowych. "Nie mamy mieszkań służbowych, nie mamy hoteli pracowniczych ani burs, w związku z tym nasi funkcjonariusze są zmuszeni do wynajmowania mieszkań na rynku nieruchomości" - informowała. Jak dodała, podczas posiedzenia senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która rozpatrywała m.in. budżet CBA na 2021 rok, wsparcia w szczególności potrzebują funkcjonariusze młodzi, nieposiadający oszczędności, nieposiadający zdolności kredytowej. "Oni często wyjeżdżają do większych miast, w których zlokalizowane są nasze delegatury, i to jest po prostu jedyna możliwość. Wynajem mieszkania stanowi jedyną możliwość, w związku z tym staramy się wspierać tych funkcjonariuszy" - tłumaczyła.

Co z tymi nagrodami? 

Sam fakt powstania w CBA funduszu na nagrody nie jest niczym nadzwyczajnym. Co więcej, w 2021 roku jest on też nieco niższy niż w roku poprzednim, kiedy to wynosił łącznie 17 580 000 złotych (9 580 000 złotych – nagrody roczne; 8 000 000 – nagrody uznaniowe). Prawdą jest też, że CBA środki na nagrody uznaniowe wygospodarowała ze swojego budżetu. Wydaje się jednak, że "problem" leżeć może gdzieś indziej, a mianowicie w samej jego wysokości. Policjanci obliczali bowiem, że fundusz nagród w przeszło 103 tys. formacji, na 2021 rok – gdyby powstał  wyniósłby około 140 mln złotych, co daje średnio – na jednego funkcjonariusza – kwotę niecałych 1400 złotych rocznie. Dla porównania, tegoroczne 7 mln złotych na nagrody uznaniowe w CBA, przy założeniu, że w Biurze służbę pełni około 1200 mundurowych (według stanu na 31 grudnia 2018 podawanego przez ówczesnego szefa CBA Ernesta Bejdę, w Biurze służbę pełniło 1171 funkcjonariuszy), daje średnio – na jednego funkcjonariusza – ponad 5800 złotych na rok. 

Warto też przypomnieć, że budżetu CBA nie ominęły cięcia. W tym roku Biuro – pomijając tzw. wydatki niewygasające – do wydania ma nieco ponad 211 mln złotych. To o 16 mln złotych mniej niż wynosił budżet CBA po zeszłorocznej nowelizacji i niecałe 2 mln złotych mniej w porównaniu z wysokością budżetu sprzed noweli. Co więcej, jak mówiła dyrektor Czerniec podczas styczniowego posiedzenia senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, ogólny poziom niedoszacowania budżetu Biura na 2021 rok sięga nawet 41 mln złotych. "(…) te środki są dalece niewystarczające, jeśli chodzi o rozwój naszej służby" – mówiła o tegorocznym budżecie CBA dyrektor.

W policji inaczej niż w CBA

W służbach mundurowych, w tym w policji, fundusz nagród w 2021 roku nie powstał. Brak dodatkowych środków na nagrody nie stanowi formalnej przeszkody do ich wypłaty, choć trzeba "znaleźć" na nie pieniądze. Jak podkreślał na początku stycznia w rozmowie z InfoSecurity24.pl przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Sławomir Koniuszy, "jeśli weźmiemy pod uwagę chociażby to, że pieniądze z tytułu niepełnego zatrudnienia to jest około 300 mln złotych w skali roku czy środki jakie w budżecie policji pozostają ze zwolnień lekarskich – to jest z czego zastąpić ten fundusz nagród w tym roku". Jak dodawał, nie zlikwidowano podstawy prawnej do przyznawania nagród, a jedynie zamrożono źródło finansowania. "Jeśli te pieniądze (z wakatów i L-4 – przyp. red.) zagospodarowałoby się w 70 proc., to środków na nagrody mielibyśmy jeszcze więcej. Na pierwszym spotkaniu kierownictwo MSWiA wprowadzenia zaproponowanego przez nas rozwiązania nie wykluczyło. Przy dobrej woli ministra myślę, że uda nam się przejść przez to suchą stopą. Czekamy na kolejne spotkanie, tak by móc zastanowić się nad szczegółami. Wierzę, że wspólnie uda nam się znaleźć pieniądze na tegoroczne nagrody w ramach środków, którymi na 2021 dysponuje policja" – mówił na początku stycznia 2021 roku Koniuszy. Na taki obrót spraw liczą też zapewne funkcjonariusze, którzy - wzorem kolegów z CBA - o los swoich nagród chcieliby być spokojni.

Reklama
Reklama


 

KomentarzeLiczba komentarzy: 16
dlaczego
czwartek, 4 lutego 2021, 13:28

a dlaczego 5 % z chorobowego idzie na związki zawodowe nawet jak sie nie jest w związkach? zabierają 20% ,15 %idzie do budżetu policji 5% idzie na związki. kto był na L4 ten niech na pasku sprawdzi, dlatego nigdy już nie będzie 100%

Marek
czwartek, 4 lutego 2021, 07:44

Rząd sam sobie gola strzelił ustawą promującą policjantów 25 plus i teres jest problem bo dla pozostałych nie ma grup i nagród, bo najważniejsze grupy zajmuja policjanci, ktorzy nabyli prawa emerytalne i powinni odejść, ale w obecnej sytuacji gdzie sypią im dodatkowe pieniadze będą z wypalenia się przywracać a będą siedzieć. Tak więc dla innych policjantów ustawa zamknęła ścieżkę awansów

piątek, 5 lutego 2021, 10:03

Pobiegasz sobie 25 lat to też będziesz brał betonowe a jak ci nie pasi to się przebrążów i gdzie indziej rączki po nagrody wycisągaj młokosie

AK
niedziela, 7 lutego 2021, 17:40

no to się PRZEBRĄŻOWIE

25+
czwartek, 4 lutego 2021, 19:59

Piszesz kolego tak jak inni źle o policjantach 25 plus ze będą się przewracać i inne dyrdymały. Osiągnij taki staż i nie zazdrość. Gdyby nie doświadczeni policjanci ta Firma już by leżała. Ci mlodzi co przychodza to ppmylka nie umieja zrobic nawet Oz -tki . Gola to sobie strzelili przyjmując ciebie. Mam 25 lat służby i nie jestem wypalony. Cały czas 1 linia 4 lata Opi i 21 lat w WK operacyjny. O wypaleniu piszą tak ty. Pewnie masz 5 lat służby i juz ci nerwy puszczają.

Mech
piątek, 5 lutego 2021, 00:53

Ten dodatek to czysta demagogia. Mam 25 lat służby i zarabiam więcej niż mój przełożony. Mam dość bo... szkoda zdrowia psychicznego.

myśl
wtorek, 9 lutego 2021, 13:50

Czemu po 25 latach miałbyś zarabiać mniej niż niedoświadczony przełożony, który dostał stanowisko w niejasnych kryteriach?

Etap
środa, 3 lutego 2021, 14:32

Reguła wszędzie jest jedną. Trzymasz palec prosto dostajesz premie, nagrody, dodatki. Zaczynasz zadawać pytania, ...

Policjant
środa, 3 lutego 2021, 22:32

Nie ma wakatów bo je zapełnili. Jest 6-ciomiesieczny nawis w szkoleniach podstawowych. Ci ludzie czekają na rozpoczęcie kursu i biorą za nic wynagrodzenie. To jest dopiero cyrk.

Opecjusz
czwartek, 4 lutego 2021, 08:41

Wakatów na 31.12.2020 było 5410

Tweets InfoSecurity24