Rosyjski szpieg w rękach ABW

17 maja 2021, 08:49
abw
Fot. ABW
InfoSecurity24
InfoSecurity24

5 maja 2021 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 43-letniego mężczyznę pod zarzutem szpiegostwa. Jak wynika z materiałów zgromadzonych przez ABW, ww. obywatel RP współpracował ze służbami specjalnymi Rosji - informuje rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. 

Jak informuje Żaryn, podejrzany Marcin K. realizował zlecone zadania, w tym przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o podmiotach i polskich obywatelach. Mowa o danych istotnych dla działań rosyjskich na terenie i na szkodę RP. Zatrzymany przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt.

"Czynności procesowe, które doprowadziły do zatrzymania mężczyzny, były prowadzone w precyzyjny i skoordynowany sposób. Przeszukano kilka miejsc, przesłuchano kilkunastu świadków. Zabezpieczone rzeczy i dokumenty uzupełniają zebrany dotychczas materiał dowodowy" - pisze rzecznik. 

Śledztwo prowadzone jest przez ABW pod nadzorem Mazowieckiego WZ Departamentu d/s Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Postępowanie dotyczy brania udziału przez ustalonych obywateli RP i Federacji Rosyjskiej w działalności rosyjskiego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, tj. przestępstwa z art. 130 § 1 kk. Podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa a znaczna część materiałów śledztwa ma charakter niejawny.

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
tagore
środa, 19 maja 2021, 00:01

Za faktury Vat do 25 lat ,za szpiegostwo do 10 to nie jest przypadek.

Sailor
wtorek, 18 maja 2021, 21:27

Aresztowanie obcego agenta jest jedną z największych porażek służb specjalny.

polakmaly
wtorek, 18 maja 2021, 11:32

dostanie 2-3 lata w zawieszeniu. Nic tylko szpiegować.

Obserwator
wtorek, 18 maja 2021, 09:56

Ujawnionego szpiega się kontroluje lub próbuje przewertować a aresztuje w ostateczności albo ...w celach propagandowych.

hah
wtorek, 18 maja 2021, 08:23

I cyk! Dyzurni ze wschodu juz sa na zawolanie w tlumaczeniu ludowi ze to nieprawda :) teraz jeszcze czekamy na przedstawicieli sasiada zza Odry :)

Tweets InfoSecurity24