Nagrody z rezerwy celowej? NSZZP: liczymy, że minister stanie na wysokości zadania

22 marca 2021, 09:58
kamiński, policja, nagrody, fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Z informacji do jakich dotarło RMF FM wynika, że żołnierze otrzymali nagrody za walkę z koronawirusem, a mowa jest o kwotach sięgających nawet 3 tys. złotych. Do tych doniesień odnieśli się policjanci, którzy – w stanowisku biura prasowego NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego – zapewniają, że żołnierzom nie zazdroszczą, ale oni także zasługują na nagrody w 2021 roku. Sytuacja nie jest jednak prosta i nie ułatwiają jej ani nie brak tegorocznego funduszu nagród, ani informacje płynące z Komendy Głównej Policji. Jak mówił bowiem niedawno z rozmowie z InfoSecurity24.pl szef formacji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, zapełnienie wakatów jest priorytetem przed wypłatą ewentualnych nagród.

Z wakatów

Stan faktyczny jest dziś następujący – funduszy nagród w służbach mundurowych nie ma, choć nie oznacza to wcale, że nagród wypłacić nie można. Mówił o tym wprost miesiąc temu w rozmowie z InfoSecurity24.pl komendant główny policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk. Podkreślał on, że nagrody jako takie nie zostały zlikwidowane w służbach podległych MSWiA i "o ile pojawią się środki, a te mogą pojawić się wyłącznie z tego niepełnego zatrudnienia, to w szczególnie uzasadnionych przypadkach, szczególnego zaangażowania funkcjonariuszy, spektakularnych osiągnięć, będziemy mogli po te pieniądze sięgnąć". Jak mówił, odnosząc się do wakatów i zwiększonego zainteresowania służbą w policji, trzeba jednak pamiętać, "że każdy przyjęty do służby funkcjonariusz będzie powodował zmniejszenie tych środków wakatowych", a więc w konsekwencji pieniędzy na nagrody będzie mniej.

Pewną część środków, dokładnie 30 mln złotych, przekazałem już do dyspozycji komendantów wojewódzkich, by w szczególnych przypadkach związanych ze służbą, czy z reakcją poza służbą, mieli oni to narzędzie do dyspozycji. Oczywiście, w zależności od tego jak budżet wynikający z niepełnego zatrudnienia będzie się kształtował, w kolejnych miesiącach będziemy podejmować ewentualne decyzje o przesunięciu następnych środków.

Gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji, wywiad dla InfoSecurity24.pl z 17 lutego 2021 roku

Gen. Szymczyk nie ukrywał jednak, że gdyby okazało się, że policja ma dużo chętnych do służby i wielu z nich przyjmie, zmniejszając tym samym wysoką liczbę wakatów, to właśnie zapełnienie nieobsadzonych dziś etatów jest dla niego priorytetem "przed ewentualnymi nagrodami".

Z rezerwy celowej?

"Liczymy, że Minister SWiA stanie na wysokości zadania i zapewni dodatkowe środki z rezerwy celowej dla policjantek i policjantów" – piszą związkowcy z NSZZ Policjantów, odnosząc się do informacji przekazanych przez RMF FM o nagrodach, jakie za walkę z koronawirusem otrzymać mieli żołnierze. "(…) teraz widać jakim błędem była decyzja Parlamentu RP o likwidacji funduszu nagrodowego m.in. funkcjonariuszy Policji" – piszą mundurowi i, jak dodają, "nadszedł czas aby ten błąd naprawić". Czy to jednak możliwe? Teoretycznie takie nagrody wypłacone mógłby zostać ze środków wakatowych, tym bardziej, że jak się wydaje powód ich ewentualnego przyznania spełnia kryteria, o których mówił szef policji. Jednak te pieniądze są wprost zależne od tego, ilu nowych policjantów wstąpi do służby w formacji, a jak wiemy – choć poziom wakatów znów jest nieco wyższy niż pod koniec zeszłego roku – policja jest zdeterminowana by jak najszybciej poradzić sobie z kadrowymi kłopotami.

Policjanci nie zazdroszczą żołnierzom, ale funkcjonariusze od roku na pierwszej linii walczą z COVID-19 i też zasługują na nagrody w bieżącym roku. W 2020 roku na wniosek ZG NSZZ Policjantów ponad 40 tysięcy policjantów otrzymało ze "środków wakatowych" będących w dyspozycji KGP nagrody w wysokości 1000 zł, to znaczy, że przeznaczono na ten cel ponad 40 mln złotych. W przypadku MON na nagrody dla 6700 żołnierzy przeznaczono środki w wysokości 20 mln zł (3 tys. na głowę).

Biuro Prasowe NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego 

Związkowcy mają jednak na nagrody inny pomysł. Jak piszą, liczą "że Minister SWiA stanie na wysokości zadania i zapewni dodatkowe środki z rezerwy celowej dla policjantek i policjantów". Nie jest to zapewne rozwiązanie prawnie niemożliwe choć pytanie o to czy dziś realne, to już zupełnie inne kwestia. Po pierwsze, rząd od miesięcy wysyła do opinii publicznej informacje, że rok 2021 będzie należał raczej do chudych lat. Widać to choćby patrząc na brak wspomnianego już funduszu nagród czy wciąż nieuchwalony program rozwoju służb mundurowych, który miał być kontynuacją modernizacji prowadzonej w służbach podległych MSWIA do końca ubiegłego roku. Po drugie, jeśli MSWiA zdecydowałoby się na uruchomienie dodatkowych środków z przeznaczeniem na nagrody dla funkcjonariuszy, trudno sobie wyobrazić by otrzymać mieli je tylko policjanci. Z pewnością w jednym szeregu z funkcjonariuszami policji ustawiliby się m.in. strażacy czy strażnicy graniczni. Czy więc nagrody z rezerwy celowej są realne? Teoretycznie tak, praktycznie – trudno powiedzieć. Decyzja należeć będzie oczywiście do kierownictwa MSWiA, jednak wyraźnie widać, że mundurowi, wydawałoby się zamkniętej już kwestii tegorocznych nagród, tak łatwo nie odpuszczą.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Realista
wtorek, 23 marca 2021, 11:14

Nagrody nagrodami a gdzie waloryzacjia. W wiadomościach jesteśmy liderami Europy, trzynaste, czternaste emerytury a my nawet za 5 lat jak coś wystrajkujemy to i tak w plecy

Polocjant
wtorek, 23 marca 2021, 09:55

Tak straszycie robotą w cywilu... A co tylko budowa i jakieś fizyczne prace są w cywilu???! Jest mnóstwo innych ciekawych DOBRZE PŁATNYCH prac. I przynajmniej głowa spokojna. Jak jest tak super w Policji to czemu tyle ludzi ucieka z niej? Manna z nieba się znudziła? Też już odliczam do normalności.

.
wtorek, 23 marca 2021, 00:11

Straszenie, że naprzyjmują tylu policjantów, że braknie kasy na nagrody... A skąd wezmą kandydatów? W zakładach karnych będą wcielać?

TT
środa, 24 marca 2021, 19:38

Nagrody się należą w pierwszej kolejności kierownictwu. Wiec i tak zabraknie. To jest tylko legenda uzasadniająca braki

Olo
poniedziałek, 22 marca 2021, 22:35

Z jednej strony muszą być nagrody bo nikt nie będzie pisał bzdurnych mandatów, a komendanci czymś się muszą wykazać. Z drugiej dotychczasowe nagrody dla pierwszej linii (jakieś 300zł minus podatek) w znakomitej większości były z wakatow i oszczędności na L4. Fundusz nagrodowy zawsze byl głównie dla oficerów, a nagrody z niego znacznie wyższe. Więc ktoś tu się głowi nad tym jak wyważyć otwarte drzwi. No ale jakoś te kwartalniki trzeba uzasadnić...

...
wtorek, 23 marca 2021, 00:09

O to, to

Stefek
poniedziałek, 22 marca 2021, 16:29

Wszyscy narzekacie na policjantów że są tacy i owacy.... Że źle jak łapią na prędkość, źle jak reagują na mieście. Ja mam 15 lat służby ( brakuje mi kilka miesięcy) i dziękuję tej formacji i społeczeństwu za " mile " spędzony czas. Wolę iść do pracy za kierowcę w piekarni i pracować od poniedziałku do piątku o stałych godzinach. No i weekendy wolne. Przyjmowałem się do Policji bo chciałem; bo czułem potrzebę pracować w tej formacji i nie interesował mnie próg emerytalny bo i tak do końca swoich dni trzeba ryrać na lepsze jutro dla siebie i rodziny. Ale teraz będąc na tym etapie 15 lat mam dość tego co się dzieje.... Jest nas coraz mniej ,, pracy przybywa a " od góry" celowo " kształtują " stan osobowy po to aby statystycznie się zgadzało. Nie wiecie o czym pisze.... To powinien każdy posmakować a potem ocenić.

prywaciarz
poniedziałek, 22 marca 2021, 19:58

Stefek, czy Ty chłopie myślisz że u prywaciarza jest lekko, miło, itd. Śmiało, idź na kierowcę do piekarni, na spokojnie zaczniesz dzień pracy o 3:00 i naprzód :-) Nie będzie już 13stki, urlopwego, mieszkaniówki,itp. benefitów.

Www
wtorek, 23 marca 2021, 13:00

Jakie urlopowe jakie mieszkaniówki o czym Ty piszesz ?!!! W wojsku to jest u nas nie ma już nic prócz trzynastki co jest ochłapem

poniedziałek, 22 marca 2021, 21:12

Rozwieziesz pieczywo inne wynalazki i koniec zmiany. W psiarni , Policji dla elokwentnych , jadąc na interwencję nie wiesz czego się spodziewać , chorego psychicznie napastnika z niebezpiecznym narzedziem, obitej czyjejś żony , gdzie masz ochotę wypłacenia sprawiedliwości mężowi na miescu, skrzywdzoych dzieci , gdzie matka nie widzi pro leku, meliny gdzie owady biegają niczym mrówki po mrowisku, pana mecenasa na kontroli drogowej który jako trzeci w tym tygodniu zwalnia cię z roboty i obiecuje że cię

G.
poniedziałek, 22 marca 2021, 18:07

Mądre słowa. Wiem coś na ten temat i w pełni się z Tobą zgadzam

A.A.
poniedziałek, 22 marca 2021, 21:33

Zgadzam się z przedmówcami. W cywilu też jest wyzysk, za minimalną stawkę, bez żadnych dodatkowych grantów i zero poszanowania pracownika zwłaszcza tego na podstawowym stanowisku, bo o takim piszesz i znając życie większość policjantów na takich stanowiskach pracuje w cywilu, chyba że pracowałeś w KGP, KWP i załatwiłeś sobie przy okazji jakąś fuchę. Chyba że masz pomysł na biznes, to jak najbardziej super, ale trzeba się poświęcić (orać) i nie dać się zmanipulować. Pozdrawiam Wszystkich myślących.

Tweets InfoSecurity24