MSWiA szuka sposobu na zatrzymanie w policji odchodzących funkcjonariuszy

7 listopada 2019, 16:34
1-329366
Fot. Lubuska Policja

W ministerstwie prowadzone są prace nad rozwiązaniem umożliwiającym przyznawanie dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy, którzy posiadają co najmniej 25 lat służby i nabyli prawo do emerytury - poinformowało MSWiA.

W czwartek "Rzeczpospolita" napisała, powołując się na policyjnych związkowców, że w przyszłym roku policję czeka rekordowa fala odejść ze służby. Gazeta informuje, że nawet 10 tys. policjantów w latach 2020-2021 r. może zrzucić mundur – wchodzą bowiem w pełną wysługę lat, która uprawnia ich do najwyższych uprawnień emerytalnych i gwarancji aż 75 proc. wynagrodzenia.

Jak napisała "Rz", chodzi m.in. o propozycję, by rząd dołożył do pensji policjantom z 25-letnim stażem 50 proc. hipotetycznej emerytury, aby zostali w służbie kolejne pięć lat.

To funkcjonariusze, którzy przychodzili do nowo tworzonej policji w latach 1990–1991. Pierwsza duża fala wniosków o odejście pojawi się na początku przyszłego roku i nie ma się co dziwić. Rząd mało robi, by ich zatrzymać.

Andrzej Szary, przewodniczący wielkopolskiego NSZZ Policjantów

MSWiA poinformowało dziś, że prowadzone są prace nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby przyznawanie dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy.

Według ministerstwa, systematycznie podnoszone są uposażenia policjantów. "Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze dostali podwyżkę w przeciętnej miesięcznej wysokości po 655 zł brutto (wraz z nagrodą roczną). Zabezpieczone zostały też środki na podwyżkę uposażeń od 1 stycznia 2020 roku w przeciętnej miesięcznej wysokości 500 zł na etat wraz z nagrodą roczną. Zgodnie z podpisanym 8 listopada 2018 r. porozumieniem pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a stroną społeczną, reprezentowaną przez przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy poszczególnych formacji resortu, od 1 lipca 2019 r. wprowadzono płatne w 100 proc. nadgodziny" - wylicza MSWiA.

Szef związku zawodowego policjantów Rafał Jankowski zaznaczył, że jest punkt porozumienia z 8 listopada, który dotyczy dodatku dla osób w wieku emerytalnym. "Naszym zdaniem ten projekt bardzo wybiórczo traktował część funkcjonariuszy. Chcielibyśmy, żeby to rozwiązanie było bardziej powszechne i żeby były czytelne kryteria określające, kto może z tego dodatku skorzystać. Na pewno nie wyrazimy pozytywnej opinii, jeżeli będzie mogła z tego skorzystać jakaś tylko wąska grupa funkcjonariuszy" - powiedział Jankowski.

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka podkreślił, że na początku roku w służbach mundurowych zawsze odnotowuje się więcej odejść na emeryturę. "W tym czasie nie przyjmujemy dużej liczby policjantów, gdyż szkoły policyjne są zapełnione kursantami przyjętymi w listopadzie i grudniu, gdy prowadzimy największy nabór. A więc przed nami jeszcze dwa duże nabory w tym roku" - stwierdził insp. Mariusz Ciarka.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 49
Mariusz
czwartek, 7 listopada 2019, 20:09

Trzeba by zastanowić się bardziej czym skusić ludzi by chcieli przyjść pracować w tej formacji. Niewdzięczny zawód, zarobki mało atrakcyjne na rynku pracy, przywileje znikome-nie przekonujące do podjęcia tej trudnej służby. Duża ilość wakatow powoduje wzrost obowiązków na 1 osobę, gdzie wykonują je właśnie co doświadczeni policjanci. Mają oni dość zasuwania za dwoch przy utrzymywaniu jednej tylko pensji. Taki policjant woli odejść bo nie widzi perspektyw poprawy tego stanu. Żadne 400-500 zl brutto nie przekonaja go żeby zostal. Po odejściu, pójdzie gdzie indziej pracować w normalnych warunkach s nie w obozie pracy. Wakatow coraz więcej a władze noe umieją zachęcić do Policji bo musieliby dać kasę która wolą dać komu innemu, bo nawet kasy z tych policyjnych wakatow policjanci nie widzą. Oddawane są komu innemu. Próba zachęceni do pozostania starszych policjantów przy braku działań do zachecenia nowych, to przedłużenie agonii. Niebawem to wszystko padnie. Zaraz dojdzie do sytuacji że nie będzie patroli w nocy. Hulaj dusza-piekła nie ma... Tak to teraz jest.

Olo
czwartek, 7 listopada 2019, 19:39

A ilu tech policjantów mających ponad 28 lat służby realnie pracuje na pierwszej linii? Bo, zdaje się, że to ma być dodatek wyłącznie dla różnej maści kierowników, gaciowych i innych magazynierów. Żeby zatrzymać w służbie realnych policjantów to trzeba dać dodatek tym, co im stuka 15 lat służby na pierwszej linii i uciekają do cywila, bo nie mają żadnych perspektyw awansu. To są zazwyczaj najbardziej doświadczeni gliniarze.

Pik
piątek, 8 listopada 2019, 07:58

i odebrać gdy stuknie 20 lat !

XxX
czwartek, 7 listopada 2019, 19:20

W Krakowie 01 KWP zmotywował doświadczonych policjantów że stażem powyżej 20 lat do odejścia super pomysłem z wyzerowaniem zaległego urlopu oraz odbieraniem nadgodzin aby nie doszło do wypłaty pieniędzy i tym sposobem tracimy doświadczona kadrę kierownicza niskiego szczebla która mogła by spokojnie zająć stanowiska kierownicze w tychże trudnych czasach.

Pracownik
czwartek, 7 listopada 2019, 19:07

Prosta sprawa zlikwidowac wczesniejsze emerytury tak jak maja wszyscy normalni wtedy zostana i tyle

Mały trybik
sobota, 9 listopada 2019, 07:21

Ja to zaraz bym się zwolnił i nie tylko ja, zaraz byłby gorszy brak ludzi do pracy. Z resztą szybciej pomogliby mi podjąć decyzję o odejściu.

Dsg
piątek, 8 listopada 2019, 22:04

Logika typowa dla pracownika

piątek, 8 listopada 2019, 00:06

To ciekawe. A kto przyjdzie pracować?

czwartek, 7 listopada 2019, 22:05

Jasne. I jak minie 8 h pracy to zostawia poszkodowanego i do domu. Telefonów też po godzinach nie odbiera i normalnie pracuje według kodeksu pracy.

Anonim
czwartek, 7 listopada 2019, 19:39

Pracownik widzę, że niewiele wiesz o życiu. Być może masz żal, że się nie nadawałeś i się nie dostałeś do służby. Problem jest taki, że odchodzić będą funkcjonariusze co mają 15 lat i wtedy będzie problem jak będziesz czekał na patrol a on wolny termin będzie miał za 3 dni. Zanim napiszesz to pomyśl. To nie boli.

Tweets InfoSecurity24