Co szef brytyjskiego wywiadu przekazał prezydentowi Ukrainy?

3 listopada 2020, 11:09
conference-room-768441_1280
Fot. Pixabay

Ukraiński prezydent miał w trakcie wizyty w Wielkiej Brytanii spotkać się z szefem tamtejszego wywiadu MI6. Tematem przewodnim, oficjalnie, była walka z dezinformacją. Jednak w prasie ukraińskiej rosną spekulacje, na ile taki wyjątkowy jak na dyplomację format miał służyć do przekazania bardziej wrażliwych informacji, dotyczących chociażby aktywności rosyjskich służb specjalnych w najbliższym otoczeniu ukraińskiego prezydenta.

Prezydent Ukrainy potwierdził, że miał podczas niedawnej wizyty w Wielkiej Brytanii odbyć dość nietypowe spotkanie z przedstawicielami brytyjskiego wywiadu MI6. Według strony ukraińskiej, kluczowym wątkiem miała być współpraca obu państw w zakresie walki z dezinformacją oraz rozpowszechnianiem się fake newsów. Przez około dwie godziny dyskutowano także o sprawach związanych z zewnętrznymi ingerencjami w rynek medialny, co może posłużyć do potencjalnego oddziaływania na sytuację wewnętrzną na Ukrainie. Zaznaczono przy tym, że oczywiście z racji bezpieczeństwa narodowego nie można ujawnić szczegółów tego spotkania, szczególnie że uczestnicy mieli omawiać problematykę pomocy ze strony Londynu względem ochrony suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Podkreślić należy, że Wielka Brytania jest od dłuższego czasu silnie zaangażowana w pomoc Ukrainie, chociażby w zakresie budowy jej sił zbrojnych. Jest to szczególnie istotne jeśli weźmie się pod uwagę fakt okupacji Krymu przez Rosję, ale też trwającą niestabilność we wschodniej części kraju, gdzie operują bojówki separatystów.

Wracając do spotkania, to sam Włodymyr Zełenski miał odnieść się w toku jednej z konferencji prasowych również do spekulacji na temat składu ukraińskiej reprezentacji, która oprócz niego miała brać udział w spotkaniu z MI6. Kontrowersje na Ukrainie wzbudzić miała też kwestia dotycząca tego czy przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Zełenskiego dostali zaproszenie, czy otrzymał je tylko szef kluczowej ukraińskiej służby specjalnej SBU. Cała sprawa została nagłośniona, gdy ukraiński ZN.UA poinformował, że prezydent Zełenski w cieniu rozmów z politykami i rodziną królewską, miał spotkać się z nowym szefem brytyjskiego wywiadu Richardem Moorem. Zasugerowano przy tym, że zaaranżowano je tak, aby można było przekazać stronie ukraińskiej informacje, które z racji swojej charakterystyki nie mogą lub nie powinny być przekazane bezpośrednio przez premiera Borisa Johnsona.

Według źródeł, na które powołali się dziennikarze z Ukrainy, w rozmowie między Moorem a Zełenskim pojawiły się trzy tematy. Pierwszy z nich to możliwe ingerencje władz w Kijowie w działalność instytucji zwalczających korupcję, drugim miała być polityka Rosji, a trzeci odnosił się do otoczenia prezydenta Zełenskiego. I właśnie w związku z tym ostatnim wątkiem pojawia się najwięcej hipotez oraz spekulacji. Dotyczą one możliwości wycieku informacji z najbliższego kręgu prezydenta Ukrainy wprost do Rosji. Tym samym, część obserwatorów sugeruje wręcz wprost, że brytyjski wywiad miał ostrzec Zełenskiego przed możliwą obecnością tzw. kreta.

JR

image
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Bursztyn
wtorek, 3 listopada 2020, 15:29

MI6 informuje że wymieni 3 szpiegów z Rosją w tym Ukraińca

rob ercik
wtorek, 3 listopada 2020, 14:51

Zastanawia mnie zawsze jak to FR. moze okupowac tereny ktorego mieszkancy masowo opowiedzieli sie za przynaleznoscia do FR ...

Wania
środa, 4 listopada 2020, 07:11

Jasne. Polacy też we wrześniu 1939 masowo się wypowiedzieli za przyłączeniem do sowietów.

Dudley
wtorek, 3 listopada 2020, 21:44

A tak to, że skoro tereny nie należą do FR, a władzę cywilną i wojskową sprawuje na tym terytorium FR to jest to ze wszech miar okupacja. Czy to takie trudne do zrozumienia? Nie można okupować własnego terytorium, tak jak to ma miejsce w przypadku np DRL, ŁRL, Arcachu i Taiwanu

Muminek
wtorek, 3 listopada 2020, 14:22

Patrząc na nasz rząd i jego otoczenie to szef MI6 powinien przekazać coś ... tylko komu ??

Tweets InfoSecurity24