Reklama

Służby Specjalne

Agencje w potrzebie. Posłowie wnioskują o dodatkowe pieniądze dla służb

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Sejmowa komisja do spraw służb specjalnych zwróciła się do z wnioskiem o dodatkowe środki dla Agencji Wywiadu oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – donosi Rzeczpospolita. Chodzić ma – łącznie – o prawie 152 mln złotych. Kiedy i czy służby mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, do końca nie wiadomo, jednak może się okazać, że szansa na ich przyznanie nadarzy się już niebawem, przy okazji zapowiadanej nowelizacji tegorocznego budżetu.

Reklama

Budżet Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w bieżącym roku to niecałe 650 mln złotych, a wydatki Agencji Wywiadu powinny "zamknąć się" w kwocie nieco ponad 247 mln złotych. Powinny, bo jeśli premier przychyli się do wniosku posłów, pieniędzy do wydania ma być znacznie więcej. 

Reklama

Z informacji, jakie podaje Rzeczpospolita, wynika że AW odczuć może wyraźny finansowy zastrzyk. Posłowie chcą bowiem by trafiły tam 104 mln złotych więcej, a biorąc pod uwagę obecny poziom finansowania tej służby, budżetowy "skok" byłby więcej niż znaczący. Nieco "skromniej" sytuacja wyglądać ma w przypadku ABW, której budżet – zdaniem parlamentarzystów – powinien zostać zasilony kwotą 47,8 mln złotych. Dodatkowe pieniądze, jak donosi "Rz" przytaczając treść pisma jakie trafić miało do premiera, obu służbom potrzebne są m.in. ze względu na toczącą się na Ukrainie wojnę. "Rosyjska agresja sprawia, iż konieczne jest zdecydowane zdynamizowanie ofensywnej aktywności operacyjnej Agencji Wywiadu" – twierdzić ma sejmowa speckomisja. Dalej posłowie powoływać mają się m.in. na to, o czym już na etapie prac na budżetem mówili przedstawiciele AW, a więc na fakt, że formacji nie stać na rozpoczęcie nowych zagranicznych przedsięwzięć wywiadowczych. Jak wylicza gazeta, 87 mln – z wnioskowanych 104 mln dla AW – zasilić miałoby fundusz operacyjny, a 17 mln potrzebnych jest na zwiększenie (o 150) liczby etatów (chodzić ma głównie o prowadzenie działań operacyjno-technicznych).

Autor. InfoSecurity24.pl

ABW również ma mieć już plan na rozdysponowanie dodatkowych pieniędzy. Agencja chciałaby je wydać na uzbrojenie, dokończenie wyposażania pomieszczeń w sprzęt przetwarzający dane teleinformatyczne czy podróże funkcjonariuszy oddelegowanych do odbierania zeznań ofiar wojny na Ukrainie. W związku z wojną i falą uchodźców wzrosły też – jak czytamy – "potencjalne zagrożenia terrorystyczne" oraz "potrzeby kontrwywiadowcze".

Reklama

Nic nowego

O tym, że środki jakie rząd zaplanował na ten rok dla służb specjalnych, w tym AW i ABW, są niewystarczające uwagę zwracali zarówno eksperci i komentatorzy, jak i sami przedstawiciele formacji. "Budżet zapewni tylko podstawowe działanie Agencji. Nie będziemy mieli możliwości tworzenia nowych przedsięwzięć wywiadowczych o charakterze niejawnym, gdyż Agencja główne swoje działania wykonuje za granicą" – mówiła na początku stycznia tego roku, podczas posiedzenia senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji płk Justyna Rubaszewska, dyrektor Biura Finansowo-Administracyjnego Agencji Wywiadu. Wtórował jej Sebastian Szeligowski, dyrektora Biura Finansów ABW, który twierdził wprawdzie, że generalnie zaplanowany budżet pozwoli na realizację zadań stawianych przed Agencją (zadania sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę), co nie oznacza jednak, że ABW nie odczuwa niedoboru środków, bo tych brakuje np. na realizację remontów (pieniądze te zabezpieczone mają być jedynie na poziomie 47 proc. w porównaniu z rokiem 2021). 

Czytaj też

O niewystarczającym finansowaniu służb, w obliczu operacji hybrydowej prowadzonej na polsko-białoruskiej granicy, głośno mówiono jeszcze przed uchwaleniem budżetu na 2022 rok. Biorąc pod uwagę, że już wtedy bicie na alarm, płynące m.in. z wewnątrz służb, słychać było bardzo wyraźnie, późniejsza sytuacja na Ukrainie związana z rosyjską agresją na ten kraj, wpłynąć mogła jedynie na ugruntowanie i tak dość jasnego stanowiska, że pieniędzy jest zwyczajnie za mało. 

Jak mówił jeszcze pod koniec stycznia tego roku w rozmowie z InfoSecurity24.pl Jarosław Krajewski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, zwiększenie budżetu – w zakresie finansowania służb specjalnych – jest raczej działaniem oczekiwanym. "Jestem przekonany, że w trakcie roku budżetowego, tak jak było to do tej pory, znajdą się dodatkowe środki dla służb specjalnych. Nie mam co do tego wątpliwości" – mówił wiceszef sejmowej speckomisji. Jak dodawał, ma nadzieję "że będą to kwoty, które pozwolą realizować zadania ustawowe na tym najwyższym poziomie".

Czytaj też

Jeśli zatem budżet uda się znowelizować – a o takim scenariuszu mówił kilka dni temu m.in. wiceminister finansów Artur Soboń – w kontekście doniesień "Rz" może się okazać, że beneficjentami zmian będą także AW i ABW. Czy formacje otrzymają kwoty o jakich w liście do premiera piszą posłowie? Tego oczywiście nie wiadomo, jednak patrząc na minione lata, już kilkukrotnie zdarzało się tak, że wnioski sejmowej speckomisji o zwiększenie finansowania służb spotykały się z aprobatą rządu i finalnie znajdowały odzwierciedlenie w noweli budżetu. Nie ma wątpliwości co do tego, że zarówno kierownictwo Agencji Wywiadu jak i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego liczą na taki obrót spraw i tym razem.

Reklama

Komentarze

    Reklama