Reklama

Służby Mundurowe

Zaszczepiono już 36,4 tys. funkcjonariuszy służb

Fot. Dolnośląska Policja/Twitter
Fot. Dolnośląska Policja/Twitter

Co piąty policjant został już zaszczepiony przeciwko COVID-19 - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Szczepionkę przyjęło ponad 19,5 tys. policjantów w całym kraju. Według stanu na 31 marca szczepienia przeciw Covid-19 otrzymało również już 4 tys. 874 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz 7 tys. 949 druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych. 

Rzecznik Komendy Głównej Policji przekazał, że policjanci to jedna z grup szczególnie narażonych w związku ze zwalczaniem pandemii COVID-19. "Codziennie wykonujemy czynności, mając do czynienia z ponad 40 tys. obywateli, to liczne interwencje, również z osobami zarażonymi już, sprawdzamy czy przestrzegana jest kwarantanna, każdego dnia to ok. 420 tys. takich sprawdzeń" - podkreślił inspektor Ciarka. Wskazał, że w całej Polsce służbę pełni prawie 100 tysięcy policjantów. "Cieszy nas, że statystycznie co piąty policjant w kraju został już zaszczepiony. Szczepionkę przeciwko COVID-19 od początku szczepienia służb mundurowych przyjęło już ponad 19,5 tys. funkcjonariuszy" - przekazał. 1200 z nich to mundurowi garnizonu stołecznego - podawał podkomisarz Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji.

"Jestem przekonany, że przy tak sprawnie prowadzonym szczepieniu do końca kwietnia powinni być zaszczepieni wszyscy policjanci, którzy wyrazili taką chęć i warunki zdrowotne na to pozwalają" - dodał Ciarka. Wskazał, że aby jak najszybciej zaszczepić policjantów, szczepienia prowadzone są również w porze wieczorowej oraz w weekendy.

Jak poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej, szczepienia przeciw Covid-19 otrzymało również już 4 tys. 874 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz 7 tys. 949 druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych. Jednym z pierwszych strażaków, którzy poddali się szczepieniu był szef PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak. Komendant zaapelował do funkcjonariuszy PSP i druhów OSP, aby się zaszczepili. "Jesteście na pierwszej linii frontu. Żeby ratownik mógł ratować musi być zdrowy" - mówił.

Szczepienia funkcjonariuszy odbywają się w całym kraju w szpitalach węzłowych i łącznie w 133 punktach szczepień. Większość z nich to placówki służby zdrowia MSWiA. Szczepienia funkcjonariuszy koordynuje Komenda Główna Policji.

Szczepienia służb mundurowych przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w środę 24 marca. Jako pierwsi szczepionkę przyjęli: Komendant Główny Policji gen. insp Jarosław Szymczyk, Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, Komendant SOP mjr Paweł Olszewski, zastępca KG SG Jacek Bajger oraz zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Andrzej Leńczuk. Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia ub.r. Na razie są one wykonywane trzema dopuszczonymi do obrotu unijnego preparatami firm Pfizer, Moderny i AstryZeneki.

Według stanu na 31 marca zaszczepionych zostało już prawie 36,4 tys. funkcjonariuszy tych służb. 

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze