Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Rosyjski szpieg w rękach ABW?

Fot. ABW
Fot. ABW

Jak informują Wiadomości TVP1, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Piotra Ś., który podejrzewany jest o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące. 

Jak poinformował tvp.info Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych, zatrzymania dokonano 24 października w Warszawie. Podejrzewany o szpiegostwo mężczyzna przechowywał w mieszkaniu broń palną (jedną sztukę) i amunicję. Przeszukano nie tylko miejsce zamieszkania podejrzanego, ale również zatrudnienia. Oprócz broni, zabezpieczono nośniki elektroniczne i dokumenty - poinformował dziennikarzy tvp.info Żaryn. 

Piotr Ś. usłyszał zarzuty związane ze zgłoszeniem gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej. Grozi mu za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Co więcej, usłyszał również zarzut nielegalnego posiadania broni, a także posługiwania się sfałszowanym dokumentem. Do aresztu trafił na trzy miesiące, w ramach środku zapobiegawczego. 

Służby miały dokonać również przeszukania w miejscach zameldowania i faktycznego zamieszkania osób, które z Piotrem Ś. utrzymywały kontakty. 

Jak poinformował Żaryn tvp.info, śledztwo w sprawie prowadzi ABW pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Komentarze