Jeszcze więcej nowych samochodów. Policja nie zwalnia zakupowego tempa

1 lipca 2020, 16:02
fot wielkopolska policja 5
Fot. Wielkopolska Policja

Polska policja nie zwalnia tempa. Formacja ogłosiła kolejne zamówienia dotyczące floty samochodów. Oznacza to, że policja wyda kolejne miliony na nowe radiowozy.

Przedmiotem zamówień są SUV-y, Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego APRD, a także oznakowane radiowozy z segmentu C - typu kombi lub z napędem elektrycznym. Łącznie policja może kupić nawet 160 nowych pojazdów. 

Pierwsze zamówienie, koordynowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku dotyczy dostawy 35 samochodów osobowych typu SUV 4x4 w policyjnej wersji nieoznakowanej – 30 szt. zamówienie podstawowe oraz 5 szt. prawo opcji. Pojazdy mają zostać rozdysponowane między 12 komend wojewódzkich. Formacja podała nawet, co nie zdarza się często przy okazji publikacji samego ogłoszenia o zamówieniu, budżet na zakup sprzętu. Szacuje, że zapłaci za samochody netto maksymalnie 3 272 357, 72 złotych. Pojazd ma być wykorzystywany przez policjantów do zadań patrolowych, interwencyjnych oraz kontroli pojazdów. Formacja chcę, by jego prędkość maksymalna wynosiła nie mniej niż 190 km/h. KWP w Białymstoku na oferty czeka do końca lipca br. 

Nieoznakowane SUV-y, w ramach oddzielnego zamówienia, kupić planuje również Komenda Główna Policji. Chodzi dokładnie o zakup 16 samochodów, z możliwością zwiększenia tej liczby o pięć pojazdów. W tym przypadku policja wymaga, by prędkość maksymalna wynosiła nie mniej niż 185 km/h. KGP czeka na oferty do końca lipca br. 

Największe z ogłoszonych w ostatnich dniach zamówień dotyczy Ambulansów Pogotowia Ruchu Drogowego APRD, a dokładnie 70 ich sztuk z możliwością zwiększenia zamówienia o 7 pojazdów. Postępowanie to także opublikowała Komenda Główna Policji. Pojazdy będą oczywiście wykorzystywane do realizacji zadań na miejscu kolizji lub wypadku drogowego, a także kontroli pojazdów. Na propozycje KGP czeka do końca lipca. 

Jak wspomniano, formacja szuka również oznakowanych radiowozów z segmentu C - typu kombi i z napędem elektrycznym. Ogłoszenie dotyczące dostawy 18 pojazdów oznakowanych z segmentu C typu kombi ogłosiła Komenda Główna Policji. Na oferty czeka do 04 sierpnia 2020 r. Natomiast 9 nowych samochodów osobowych w policyjnej wersji oznakowanej segment "C" z napędem elektrycznym, typu hatchback, kombi szuka Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach. Ich zakup dofinansowany zostanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Na składanie propozycji zainteresowane podmioty mają czas do końca lipca. 

Większość pojazdów ma zostać dostarczona jeszcze w tym roku, w listopadzie bądź grudniu. Nie dotyczy to jednak zamówienia na dostawy Ambulansów Pogotowia Ruchu Drogowego APRD, które do policjantów mają trafić najpóźniej do czerwca 2021 roku. 

Wielkie zakupy

Jak informował całkiem niedawno, bo w połowie czerwca br., InfoSecurity24.pl polska policja ruszyła ostatnio na duże motoryzacyjne zakupy. Pod koniec maja br., a także na początku czerwca formacja opublikowała sporo ogłoszeń dotyczących zakupów różnych radiowozów. Wygląda na to, że policja nadrabia zaległości z okresu kwarantanny związanej z pandemią koronawirusa. W połowie czerwca do kupienia były m.in. samochody osobowe, osobowo-terenowe, kombi, kombivany, SUV-y, crossovery, elektryczne, hybrydy, oznakowane i nieoznakowane. Policja ogłosiła w krótkim czasie przetargi na nawet ponad 600 pojazdów. Większość ma służyć policjantom do realizowania zadań patrolowych, interwencyjnych oraz kontroli pojazdów.

Policja używa ponad 21 tys. samochodów, a w ramach programu modernizacyjnego wymienionych na nowe ma zostać 7 tys. samochodów, czyli 1/3 taboru. Tylko w 2019 r. z przyznanych środków finansowych na modernizację floty transportowej zakupiono niemal 1800 sztuk różnego rodzaju sprzętu transportowego na łączną kwotę blisko 240 mln zł. Zakupiono m.in.: samochody osobowe oznakowane i nieoznakowane, furgony, więźniarki, samochody terenowe, łodzie, motocykle, ambulanse poczty specjalnej, autobusy, specjalistyczne pojazdy, urządzenia diagnostyczne czy inny sprzęt transportowy.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Tadek
niedziela, 5 lipca 2020, 22:51

A nie lepiej nowe samochody wźiąść w leasing. Po co wykładać tyle kasy?

Adam
piątek, 3 lipca 2020, 05:25

Dlaczego nie wybiorą jednego głównego dostawcy pojazdów dla policji, chociażby ze względów praktycznych. I niech wyposażą te radiowozy porządnie, tak jak w stanach lub Kanadzie. W Polsce większość radiowozów to nie wiele więcej niż cywilne auta z naklejką policją i światełkami ma dachu. Moim zdaniem te radiowozy powinny zostać doposażone w minimum przedział pomiędzy funkcjonariuszami a tylnymi siedzeniami.

trykt
sobota, 4 lipca 2020, 13:44

Zgadzam się w 100%

Olo
czwartek, 2 lipca 2020, 14:39

Te określenia max prędności to mżonka.Powinno być 1-150km/h czas... w policji w 95% pościgów i zadań nie ma znaczenia prędkość maksymalna a przyspieszenie 0-150km/h.Dla przykładu kia ceed ma sprint ale rozpędzenie jej na ekspresówce do 140-160km zajmuje wieki... astra bez turbo (totalne nieporozumienie ) ma przyspieszenie jak fabia 1.4mpi a prędkość max 160km/h która h Jednak zajmuje wieki.Busy SPPP Sprinter mają silniki 2,0 a z ludzmi na pokładzie ledwo w kolumnie 120-140km/h autostradą jadą... Zamawiane są obecnie VW ale z silnikami 1,4 turbo i 2,0... ale moc jest nie wystarczająca na pościg za co 5 autem na polskiej drodze.Zostaje więc silnik 2,5 ale jego się nie zamawia z oszczędności.Zamawiający nie jeździ autem a jak.testuje to.bie liczy 2osoby x90kg patrol +40kg wyposażenie. To samo insignia czy bmw z wideorejestratorem ma niższą moc efektywną Od pierwszych opli vectra.Zamawiający może niech popatrzy że pod galeriami handlowymi co 10 auto to BMW ...Porsche...Volvo...Mercedes o Mocy 300km+

carl fath
sobota, 4 lipca 2020, 02:24

Przestań fantazjować...

Ja
czwartek, 2 lipca 2020, 09:02

A co z furgonemi dla OPP? Ostatni ich duży zakup miał miejsce prawie 10 lat temu, przed euro 2012!

???
czwartek, 2 lipca 2020, 00:18

Ubezpieczą te auta, czy nadal policjanci z własnej kieszeni będą płacić?

Aro
czwartek, 2 lipca 2020, 14:28

Będą płacić...i dodatkowo będa postępowanie ucinanie nagród itd...za sskodę.Każdy obywatel jest karany 1x... policjant 3-4 1.płaci za szkode z własnego ubezpueczenia 2.ma postępowanie szkodowe 3.mogą mu ciąć nagridy...dodatki...13tke...premie kwartalne...i czasem jeszze mandat za kolizje np.ze słupkiem!! -PARANOJA (CHYBA ŻE KIEROWAŁ NACZELNIK TO ZAKITUJĄ I POŁATAJĄ NA BOKU ZA DARMO)

Ron
czwartek, 2 lipca 2020, 20:00

Nie zapominaj o zwyżce na ubezpieczenie prywatnego auta, bo w systemie ubezpieczyciela wyskakuje, że osoba miała kolizję, nieistotne jakim samochodem

Tweets InfoSecurity24