8 żołnierzy zatrzymanych ws. łapówek za skierowania na misje zagraniczne

17 sierpnia 2021, 09:52
cba żw
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. CBA

Ośmiu żołnierzy 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowie zostało zatrzymanych podczas czynności prowadzonych wspólnie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Żandarmerię Wojskową - poinformowało we wtorek CBA. Mieli oni wręczać łapówki za skierowanie ich m.in. na misję do Kosowa.

Jak podaje w komunikacie CBA, w wyniku wspólnej operacji funkcjonariuszy krakowskiej Delegatury Biura i Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie, zatrzymano ośmiu żołnierzy. Wszyscy pełnili służbę w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie. Jednostka ta jest częścią 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.

Z uwagi na szeroki zasięg przestępczego procederu o korupcyjnym charakterze, prokuratura powierzyła dalsze prowadzenie postępowania Delegaturze CBA w Krakowie. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty w Wydziale do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Podejrzani są o wręczanie, za pośrednictwem ustalonej osoby, korzyści majątkowych dowódcy jednostki wojskowej – ppłk. Marcinowi M. - w zamian za skierowanie ich na misję zagraniczną do Kosowa w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. W grę wchodziły kwoty rzędu 5000 zł. Jednemu z zatrzymanych przedstawiono dodatkowo zarzut złożenia fałszywych zeznań w toku prowadzonego postępowania. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze w tym m.in. dozór policji, poręczenie majątkowe i zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi.

Jak informuje CBA, to ciąg dalszy zatrzymań w tej sprawie, w której dotychczas zarzuty usłyszało już 21 podejrzanych m.in. o przestępstwa o charakterze korupcyjnym. Trzech z nich jest w areszcie - w tym dowódca 6. batalionu Dowodzenia w Krakowie ppłk. Marcin M.

Śledczy nadal analizują zgromadzony w sprawie materiał dowodowy. CBA przypomina, iż zgodnie z kodeksem karnym, nie podlega karze sprawca przestępstwa, który udzielił korzyści majątkowej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę, a osoba udzielająca korzyści lub ich obietnicy, zawiadomiła o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawniła wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ się o nich dowiedział.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
6BPD
czwartek, 19 sierpnia 2021, 17:56

Nikogo nie osadzam ale z munduru plany usuwa się tylko w jeden sposób.. Na początku nie wierzyłem.. Sam służyłem w desancie.. Szkoda że ci panowie pomylili honor z czymś, co dla nas żołnierzy z desantu, jest czymś obrzydliwym.. Smutne

LoaMax
środa, 18 sierpnia 2021, 14:37

Nie na misję zagraniczne ,tylko na wakacje ,przyznam że tych 8 miało fajny pomysł na biuro podróży ..

Trójbajoro zamiast Trójmorza
piątek, 20 sierpnia 2021, 14:10

Wojsko Polskie skompromitowało się całkowicie w Afganistanie i Iraku. Historia MND CS i powstania Al-Sadra udowodniła niezbicie, że misje kojarzą im się rpzede wszysktim z dolarami od ONZ za Wzgórza Golan itp. Jakim cudem USA ma polegać na Polakach w budowie Trójmorza, jeżeli od lat widzą jak niewiele Polacy potrafią ? Generał SACEUR Wesley Clark oglądał szturm przez rzekę bez realnego dowodzenia co zauważył i pokaz ... wożenia kufla piwa na czołgu bez rozlewania :) Odwrócił się i odszedł bo jego parodie nie interesują, tj. całych sił zbrojnych USA które od lat naprawdę walczą, żeby istoty niebinarne z UE mogły czuć się bezpiecznie i mieć paliwo na stacjach :) Polacy mogą zorganizować drobne wały, ale nic ponadto. I w tym zresztą lepsi będą Turcy, Ukraińcy. Obecne władz próbują, ale z piasku bata nie ukręcisz.

WS
wtorek, 17 sierpnia 2021, 17:27

Kontrolować wszystkie instytucje tego typu aby oczyścić struktury

Luke
środa, 18 sierpnia 2021, 00:35

Szczal w 10!

Nie ma ludzi pewnych....
wtorek, 17 sierpnia 2021, 16:53

Kraków. Wszystko jasne. Jednostka układowców i kombinatorów. Kadra nie wietrzona jak kiedyś....

Polskie parodie jak zawsze
piątek, 20 sierpnia 2021, 14:13

WP jest tj. PSP - do roboty od święta, do brania kasy za cokolwiek codziennie. Do słuzb mundurowych w Polsce idzie się dla wysokiej i szybkiej emerytury, odpraw. Wszędzie "plecakowo" na maksa - w policji nazwiska te same i dziwnym trafem zdają wszystkie egzaminy. Znajomy z 6 BDSz. nie dostał się miał w papierach z wojska użycie broni na misji w Jugosławii i psycholożka uwaliła go - nie czuł skurchy, że strzelał do kogoś kto chciał go zabić :)

Bagramm
wtorek, 17 sierpnia 2021, 16:39

Łapówki za skierowanie na misje międzynarodowe? - pamiętam jak w 2003 r kolega z jednostki ze Świętoszowa był załamany, bo dowództwo uznało, iż wobec braku ochotników na "pokojową" misję do Iraku, oficjele dokonają losowania "dobrowolnych ochotników", a teraz Defence24 donosi, że teraz trzeba dobrze "posmarować" aby na taką misję pokojową się dostać. Świat staje na głowie, nie przesadzam.

B
wtorek, 17 sierpnia 2021, 17:29

W Kosowie jest spokojnie, zaś Irak nie był bezpieczny. Taka różnica, a niby tu i tu misja zagraniczna. Zgłaszając się do Kosowa nie trafiało się do Iraku.

wtorek, 17 sierpnia 2021, 20:24

A kasa taka sama.

Tweets InfoSecurity24